Transakce společnosti Berkshire Hathaway za 11,6 miliardy dolarů za pojišťovnu Alleghany byla před rokem pro Warrena Buffetta převratem.
Buffett, 92letý generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway (BRK.A, BRK.B), dokázal koupit dobře řízenou pojišťovnu za rozumný 1,26násobek účetní hodnoty a 12násobek předpokládaného zisku v roce 2022.
Berkshire získala také cennou skupinu podniků, které nejsou pojišťovnami, včetně společnosti vyrábějící hračky a předního výrobce oceli. Bez započtení hodnoty těchto podniků, které v loňském roce vygenerovaly provozní zisky ve výši přibližně 350 milionů USD, zaplatila Berkshire za pojišťovací operace společnosti Alleghany pravděpodobně méně než účetní hodnotu – velmi nízkou cenu.
Od 21. března 2022, kdy byla transakce oznámena, většina akcií pojišťoven vzrostla, přičemž Everest Re Group (RE), pojišťovna srovnatelná s Alleghany, posílila o 24 %. To naznačuje, že Alleghany by se nyní mohla obchodovat kolem ceny transakce společnosti Berkshire ve výši 848,02 USD, pokud by se společnost rozhodla zůstat nezávislá.
Barron’s v té době tvrdil, že Berkshire provedla „krádež“ vzhledem k hodnotě Alleghany Capital, pod kterou spadají nepojišťovací aktivity.
Zdroj: Getty Images
Buffett hrál se svými kartami správně. Společnost Alleghany dobře znal, protože ji sledoval 60 let. Vrhl se na ni, když se akcie obchodovaly levně, přibližně za účetní hodnotu.
Začátkem března 2022 při večeři s generálním ředitelem Joem Brandonem v New Yorku učinil nabídku na koupi společnosti Alleghany za 850 dolarů za akcii v hotovosti, ale řekl, že cenu sníží, pokud se společnost Alleghany rozhodne najmout investičního bankéře – proto byla konečná cena transakce 848,02 dolaru. Buffett si o investičních bankéřích myslí málo.
Buffett jako obvykle nevyužil služeb investičního bankéře a nevyžadoval žádnou due diligence. Spoléhal na svůj vlastní důvtip a představenstvo společnosti Berkshire mu důvěřuje natolik, že mu dává volnou ruku při uzavírání obchodů bez jakéhokoli dohledu. Žádná jiná velká společnost takto nefunguje.
Brandon to přednesl své správní radě a pak se vydal do Omahy ve státě Nebraska s předsedou správní rady Jeffersonem Kirbym, členem rodiny, která má v Alleghany dlouholetý a značný podíl. Požádali Buffetta, zda by nezvýšil cenu – a neodečetl odměnu bankéři nebo nezahrnul složku akcií Berkshire -, aby se akcionáři Alleghany vyhnuli zdanění kapitálových zisků.
Buffett je známý tím, že předkládá nabídky typu „ber, nebo nech být“ a nevyjednává o podmínkách obchodu, a tohoto přístupu se držel i v případě společnosti Alleghany. „Pan Buffett zopakoval podmínky své původní nabídky a dal důrazně najevo, že nehodlá měnit svůj postoj k těmto bodům,“ uvádí se v plné moci společnosti Alleghany.
Zdroj: Bloomberg
Představenstvo společnosti Alleghany zvažovalo možnosti jako vyčlenění společnosti Alleghany Capital a zachování nezávislosti, ale nakonec přijalo nabídku společnosti Berkshire. Bylo stanoveno období „go-shop“, během něhož se mohli přihlásit konkurenční zájemci, ale žádný z nich se nepřihlásil.
Berkshire nakonec získala dobře řízenou pojišťovnu se 14 miliardami dolarů volně obchodovatelných aktiv a 64letého Joea Brandona, který by mohl nahradit 71letého zkušeného manažera Berkshire Ajita Jaina v čele obrovských pojišťovacích operací Berkshire.
Buffett ve svém výročním dopise napsal, že transakce s Alleghany byla pro Berkshire v loňském roce „pozitivním vývojem“.
„V minulosti jsem s Joem spolupracoval a on rozumí jak společnosti Berkshire, tak pojišťovnictví. Alleghany pro nás má zvláštní hodnotu, protože bezkonkurenční finanční síla Berkshire umožňuje jejím dceřiným pojišťovnám sledovat cenné a trvalé investiční strategie, které nejsou dostupné prakticky všem konkurentům,“ napsal Buffett.
Investoři Berkshire doufají, že se Buffettovi podaří najít podobné transakce, zejména to, co Buffett označil za obchod sloní velikosti až za 100 miliard dolarů, který mu dosud unikal.
Bill Gates reaguje na „nejdůležitější“ radu Warrena Buffetta
Bill Gates se v průběhu let od generálního ředitele společnosti Berkshire Hathaway (BRK.A) Warrena Buffetta naučil mnoho věcí.
Jedna rada však vyčnívá nad všemi ostatními, uvedl ředitel společnosti Microsoft (MSFT).
„Gates a Buffett jsou přáteli již více než tři desetiletí,“ napsala 19. března CNBC. „Jejich společné zájmy přesahují jejich bohatství: Dvojice spoluzaložila iniciativu The Giving Pledge, která vyzývá nejbohatší lidi světa, aby věnovali alespoň polovinu svého majetku na dobročinné účely, a příležitostně spolu hrají bridž a golf.“
Zdroj: Bloomberg
Téma přátelství se objevilo v rozhovoru, který 20. února vedl bot umělé inteligence na kanálu YouTube Downing Street 10 s Gatesem a britským premiérem Rishim Sunakem.
„Jakou nejdůležitější radu jste kdy dostal a jak ovlivnila vaši kariéru a přístup k životu?“ zeptal se bot umělé inteligence.
„Dostal jsem skvělou radu,“ odpověděl Gates. „Warren Buffett mluvil o tom, že nakonec záleží na tom, jak o vás přátelé skutečně smýšlejí a jak jsou tato přátelství silná.“ Gates dodal: „Tohle přátelství je pro mě velmi důležité.
Sunak hovořil o některých radách, které také dostal.
„Pro mě jeden z nejlepších citátů, který mi někdo dal, když jsem začínal, zněl: ‚Je hezké být důležitý, ale důležitější je být milý,’“ řekl Sunak. „A já si myslel, že je to hezký způsob, jak přemýšlet o svém životě. A neznamená to, že byste měli být měkcí, neznamená to, že nemůžete přijímat tvrdá rozhodnutí a být pevní, ale myslím, že to znamená chovat se k lidem slušně, laskavě a s empatií.“
Gatesovy komentáře vrhají nové světlo na některá slova o jeho přátelství s Buffettem, která napsal v roce 2016 na svém blogu.
Zdroj: Getty Images
Pokud má Warren čas na telefonát, je to pro mě vrchol týdne. Neustále se od něj něco učím. S Warrenem si rádi povídáme o firmách, politice, světových událostech a nových inovacích. A je opravdu vzrušující mít někoho, kdo tyto věci studuje s trochu jiným zázemím. On má takový ten ekonomický investorský pohled a já mám mnohem více technologický pohled na věci.
Jako správce naší nadace je Warren pro mě a Melindu úžasným myšlenkovým partnerem. Když čelíme nějaké výzvě, často se sami sebe ptáme: „Co by udělal Warren?“. To nás obvykle přivede k nejlepší odpovědi. S Warrenem jsme většinou vrstevníci, ale někdy je mnohem moudřejší než já, takže je pro mě jako otcovská postava.