Moje nejlepší akcie z FAANG pro druhou polovinu roku 2023

Všech pět akcií FAANG – mateřská společnost Facebooku Meta Platforms, Apple, Amazon, Netflix a mateřská společnost Googlu Alphabet (GOOG 2,65 %) (GOOGL 2,81 %) – dosáhlo svých historických maxim v roce 2021 a na začátku roku 2022. Všech pět akcií se však následně stáhlo, přičemž nejmírnější pokles zaznamenal Apple, protože technologický sektor sužovaly rostoucí úrokové sazby.

Věřím, že všech pět akcií FAANG bude dlouhodobě růst, protože dominují svým odvětvím a mají dostatek hotovosti. Očekávám však, že společnost Alphabet bude ve druhé polovině roku 2023 a dále před svými kolegy mít náskok, a to ze čtyř prostých důvodů.

1. Ekosystém společnosti Alphabet je nevyhnutelný

Medvědi věří, že noví chatboti s „generativní umělou inteligencí“, jako je ChatGPT společnosti OpenAI, naruší tradiční online vyhledávače, jako je Google. Google však již má svého vlastního chatbota s generativní AI, Barda, a jeho rozrůstající se ekosystém je téměř nepřehlédnutelný.

Zdroj: Unsplash

Google je stále nejpoužívanějším vyhledávačem na světě, YouTube je s více než 2,6 miliardy uživatelů měsíčně největší službou pro streamování videa, Gmail je s téměř 2 miliardami aktivních uživatelů vedoucí webovou e-mailovou platformou, Chrome ovládá přibližně dvě třetiny trhu s webovými prohlížeči a Android je nejoblíbenějším mobilním operačním systémem. Google Cloud je také třetí největší platformou cloudové infrastruktury po Amazon Web Services (AWS) a Microsoft Azure.

Společnosti Google a Meta také ovládají téměř duopolní postavení na celosvětovém trhu s digitální reklamou. Společnost Google však nebyla aktualizací systému iOS od společnosti Apple, která uživatelům umožňuje odhlásit se od funkcí sledování dat, zasažena tak silně jako společnost Meta. Je to proto, že rozsáhlý ekosystém společnosti Google nespoléhá na data třetích stran v takové míře jako Facebook a Instagram společnosti Meta.

2. Alphabet generuje stabilní dlouhodobý růst

Růstové motory společnosti Alphabet nejsou imunní vůči nedávným makroekonomickým překážkám, ale trpělivým investorům stále přinášejí působivé zisky. V letech 2012 až 2022 rostly její roční tržby i čistý zisk složenou roční mírou růstu (CAGR) o 19 %, a to i přesto, že se potýkala s finančními krizemi v Evropě a Latinské Americe, pandemií COVID-19 a nedávným nárůstem úrokových sazeb. Za posledních deset let vzrostly její akcie o více než 400 %, zatímco index Nasdaq Composite vzrostl přibližně o 270 %.

Zdroj: Shutterstock

Minulé zisky nezaručují budoucí výnosy, ale reklamní a cloudové aktivity společnosti Google (které v roce 2022 tvořily 89 % jejích příjmů) budou pravděpodobně pokračovat ve stabilním růstu i poté, co se krátkodobé makroekonomické překážky rozptýlí. Podle společnosti Research and Markets by celosvětový trh digitální reklamy mohl v letech 2022 až 2027 stále růst tempem 14,7 %, zatímco společnost Grand View Research očekává, že celosvětový trh cloud computingu bude v letech 2023 a 2030 expandovat tempem 14,1 %.

Společnost Alphabet má úspory z rozsahu, které jí umožňují prosperovat na obou konkurenčních trzích. Analytici očekávají, že v letech 2022 až 2025 porostou její tržby 10% tempem, zatímco čistý zisk poroste 14% tempem. Tyto odhady bychom měli brát s rezervou, ale naznačují, že snadno překoná nedávné zpomalení výdajů na reklamu a cloud.

3. Alphabet je nejlevnější akcií FAANG

Cena akcií společnosti Alphabet klesla o více než 30 % poté, co v listopadu 2021 dosáhla svého historického maxima. Po tomto poklesu se však akcie obchodují za pouhý 20násobek forwardového zisku.

Pro srovnání, Meta, Apple, Amazon a Netflix se obchodují s forwardovými násobky 21, 27, 59 a 28. To z ní dělá nejlevnější akcii FAANG – takže by mohla mít větší potenciál růstu než její kolegové, jakmile začne nový býčí trh.

Zdroj: Shutterstock

4. Společnost Alphabet má dostatek hotovosti

Společnost Alphabet ukončila rok 2022 s hotovostí, peněžními ekvivalenty a obchodovatelnými cennými papíry ve výši 114 miliard dolarů a za celý rok vytvořila volný peněžní tok ve výši 60 miliard dolarů. Tato likvidita z ní činí bezpečnou akcii, kterou lze držet, pokud budou úrokové sazby nadále růst.

Tato hora hotovosti jí také dává dostatek prostoru k novým investicím, akvizicím menších společností, aby rozšířila svůj ekosystém, zpětnému odkupu dalších akcií (v roce 2022 již odkoupila akcie v hodnotě 59 miliard dolarů) a dokonce i k potenciální výplatě dividend. Proto je stále příliš brzy na to, abychom společnost Alphabet zavrhovali jako také-odpadlíka, který ztratil svou dynamiku.