Důvody pro nový býčí trh s kryptoměnami od začátku roku pomalu rostou a v březnu ještě nabyly na síle.
Bitcoin, který je stále jasným lídrem kryptotrhu, právě dokončil třetí měsíc růstu v řadě a v březnu skončil o více než 20 % výše. Zároveň zaznamenal nejlepší čtvrtletí (posun o více než 70 %) od prvního čtvrtletí roku 2021, kdy začala poslední býčí série.
V letošním roce zatím investoři do kryptoměn překonali několik překážek – mezi hlavní patří regionální bankovní krize v USA, která ukázala rozmanitost bitcoinového příběhu, nepřátelské regulační prostředí, protože Washington zvažuje přijetí opatření v důsledku selhání FTX, a přetrvávající inflace. Na každém kroku se ceny přesto vyšplhaly výše.
Někteří investoři to sice považují za začátek nového býčího trhu, ale jeho síla a konzistence pro ně ještě nemusí být znamením, aby do něj znovu naskočili. Navzdory tomu, že bitcoin nemá žádnou korelaci s akciemi, je stále citlivý na makroekonomický vývoj, který je stále plný nejistoty.
„Pokud jde o příští tři měsíce, už téměř dva roky se vše točí kolem Fedu a ten bude závislý na datech,“ řekl Joe Orsini, makro stratég a autor blogu „Signál vs. šum“. „Mají v systému ještě jedno zvýšení? Opravdu záleží na tom, jak trh přijme například potenciální snížení o pouhých 50 bazických bodů v letošním roce,“ „a záleží na tom vůbec?“, dodal.
Pro Orsiniho začal nový býčí trh s kryptoměnami 13. ledna, kdy bitcoin prorazil svůj 200denní klouzavý průměr.
Kromě toho se zdá, že americké regulační orgány začínají na kryptoměnový trh tlačit. Akciový analytik společnosti Wells Fargo Jeff Cantwell v pátek ve své poznámce uvedl, že nedávné kroky Komise pro cenné papíry „vytvářejí pro investory další nejistotu ohledně tohoto prostoru“.
Ram Ahluwalia, generální ředitel investičního poradce Lumida Wealth Management, uvedl, že od této chvíle lze očekávat nerovnoměrné ceny.
„Z taktického hlediska můžete být býčí“, a to díky optimistickému sentimentu v oblasti kryptoměn po FTX a zlepšení očekávání trhu ohledně politiky Federálního rezervního systému, řekl. „Ale trvalý sekulární býčí trh bude mít jasnost a regulaci, která ho podpoří.“
„Pro krypto nemáme jasný regulační rámec,“ dodal. „Až bude tento rámec zaveden, budete blíže začátku sekulárního býčího trhu.“
Zdroj: Reuters
Menší likvidita, větší výkyvy
Ať už býčí trh, nebo ne, investoři se shodují, že v příštích několika měsících to nebude žádná přímka vzhůru. Juthica Chou, vedoucí obchodování s mimoburzovními opcemi ve společnosti Kraken, uvedla, že opční trh stále počítá s očekáváním pokračující volatility – a to je většinou dobře.
„Bitcoin právě teď potřebuje být volatilní, aby mohl růst co do velikosti a tržní kapitalizace,“ řekla. „Je stále tak brzy, tržní kapitalizace je asi 500 miliard dolarů, takže ještě není dostatečně velká na to, aby sloužila jako globální forma peněz. Aby dosáhla této úrovně vyspělosti, musí být volatilita vysoká, a až bude mít dostatečně vysokou tržní kapitalizaci, pak lze očekávat, že se volatilita sníží.“
Jedna z hlavních hnacích sil březnové krypto rally – nová nelikvidita na trhu – by mohla investorům v příštím čtvrtletí přinést i bolest.
Když zkrachovaly společnosti Silvergate a Signature Bank, vzaly s sebou kýžené platební koleje, které umožňovaly podnikům obchodujícím v dolarech „nalodit se“ do krypto ekosystému – konkrétně šlo o platformy Silvergate Exchange Network a Signet. Nebyly to jediné banky, které byly kryptopodnikům k dispozici, ale bez nich trval pohyb mezi dolary a kryptoměnami o něco déle, zejména během nočních hodin a víkendů, kdy jsou tradiční podniky zavřené.
„Lze očekávat větší volatilitu, protože existují tenčí knihy objednávek, kde není k dispozici žádný úvěr, a je obtížnější přejít do nebo z nich,“ řekl David Wells, generální ředitel společnosti Enclave Markets. „Neviděl jsem důkazy, že by to mělo vliv na základní využití bitcoinu, znamená to jen, že musíte být připraveni na větší výkyvy směrem nahoru i dolů.“
Conor Ryder, analytik poskytovatele kryptografických dat Kaiko, uvedl, že březnovou rally sice odstartovala bankovní krize a znovuobjevení užitečnosti bitcoinu nad rámec spekulací, ale že to byla právě nelikvidita na trhu, která jeho cenu koncem března vyhnala.
„Likvidita je u bitcoinu na nejnižší úrovni za posledních 10 měsíců, což znamená, že existuje menší podpora ceny směrem nahoru i dolů,“ řekl. „Jakmile v prostředí nízké likvidity začne rally, můžeme být svědky větších cenových pohybů směrem nahoru. Tyto pohyby vzhůru však mohou být stejně snadno následovány velkými pohyby dolů díky nedostatku podpory pod současnými cenami, takže investoři musí k trhům přistupovat opatrně, přinejmenším dokud neuvidíme zlepšení kryptolikvidity.“
Zdroj: Getty Images
Co by se mohlo pokazit
Ačkoli v oblasti kryptoměn neexistuje jasná definice toho, co představuje býčí trh, je zřejmé, že na trhu je více nuancí, které směřují do druhého čtvrtletí.
Federální rezervní systém uvrhl krypto do medvědího trhu a mnozí si mysleli, že to byl právě Fed, kdo ho mohl vytáhnout zpět. Po březnu však existuje „tolik idiosynkratických rizik, která jsou s kryptoměnami spojena a která by mohla rozhodně zastavit nebo dokonce zvrátit“ růstový trend bitcoinu, řekl Wells.
Velký vliv má stále inflace a politika úrokových sazeb. Podle Matta Hougana, investičního ředitele společnosti Bitwise Asset Management, by bylo velkou komplikací, kdyby se trh vrátil k názoru, že Fed zvýší krátkodobé úrokové sazby nad 5 %.
Hougan se domnívá, že kryptoměny se v současné době nacházejí v několikaletém býčím tržním cyklu se silným zadním větrem. Ahluwalia ze společnosti Lumida Wealth uvedl, že neočekává, že by Fed sazby uvolnil, a zároveň nadále poskytuje bankovnímu systému dostatečnou likviditu.
Sadie Raneyová, generální ředitelka společnosti Strix Leviathan, byla ohledně obratu Fedu optimističtější. Jako hlavní téma, které je třeba v nadcházejícím čtvrtletí sledovat, však uvedla regulatorní aktualizace.
Zdroj: Getty Images
„Největší protivítr pro cenu bitcoinu by mohl být zároveň jeho největším zadním větrem – regulační jasnost,“ řekla. „Zdá se nepravděpodobné, že by rozdělený Kongres vytvořil vyjasňující legislativu, která bude držet velké institucionální kapitálové pooly stranou, což bude ceny stlačovat. Přesto existuje několik právních případů týkajících se digitálních aktiv, které by mohly zamířit k Nejvyššímu soudu který by se mohl přiklonit k rozsáhlejšímu prohlášení o digitálních aktivech a zajistit tolik potřebnou regulační jasnost.“
Bitcoin je na cestě k býčímu trhu, uvedl Wells ze společnosti Enclave Markets s odkazem na optimističtější makroekonomický obraz a zvýšené přijetí kryptoměn firmami, jako jsou Fidelity a BlackRock. A i když varoval, že další selhání jako FTX by mohlo trh stáhnout níže, do té doby by investoři měli sledovat regulační riziko na trhu, protože Washington stále hledá cestu kolem kolapsu FTX.
„Regulátoři se cítili [FTX] zaskočeni a možná i uvedeni v omyl, takže se vám kyvadlo houpe směrem k tomu, aby k dalším podobným událostem nedocházelo – i kdyby to znamenalo trochu přehnanou korekci nebo zpřísnění standardů, aby byli konzervativnější a opatrnější, pokud jde o tuto třídu aktiv,“ řekl.