Podle nejnovějšího průzkumu MLIV Pulse se letošní 20% rally na technologických akciích v USA odděluje od reality před chmurnou výsledkovou sezónou.
Přestože se investoři v souvislosti s nedávnými otřesy na trhu vrhli na technologické společnosti, tato rotace je v rozporu s výzvami analytiků, kteří očekávají nejprudší pokles čtvrtletních zisků v tomto odvětví přinejmenším od roku 2006. Téměř 60 % z 367 respondentů oslovených agenturou Bloomberg uvedlo, že odraz akcií nemá nic společného s očekáváním zisků.
Podle 41 % účastníků průzkumu naopak zisky velkých bank pravděpodobně utrpěly újmu v důsledku otřesů v odvětví.
„Vývoj v oblasti technologií je poněkud přehnaný a my se za ním nevybíravě nehoníme,“ řekl Wei Li, globální hlavní investiční stratég společnosti BlackRock Inc., v rozhovoru v Londýně. „Je to poháněno očekáváním, že Federální rezervní systém začne snižovat sazby, jakmile bude zřejmá recese, a ne nutně fundamentálními ukazateli společností.“
Důsledky pádu banky Silicon Valley vyvolaly smíšené názory na to, kam se bude ubírat politika a trhy. Zatímco obavy z recese rostou, zároveň podněcují optimismus, že Fed bude nucen pozastavit svou kampaň na zvyšování sazeb, i když se centrální banka potýká s vysokou inflací.
Zpravodajská sezóna je dalším velkým katalyzátorem pro investory, kteří jsou nalepeni na ekonomické údaje a řeči FEDu, aby získali tržní signály. Zisky potáhnou index S&P 500 dolů, uvedlo 60 % respondentů průzkumu, zatímco údaje sestavené agenturou Bloomberg Intelligence ukazují, že analytici odhadují pro jeho členy v prvním čtvrtletí pokles zisku o 8 %.
„Obecněji řečeno, dopad inflace a vyšších nákladů má stále prostor zasáhnout ziskové marže, což se projeví v této sezóně,“ uvedl Li ze společnosti BlackRock.
Klíčová technologie
Zdroj: Getty Images
Vysvědčení pro technologický sektor bude mít zásadní význam pro celý trh, protože 7% růst indexu S&P 500 v prvním čtvrtletí byl z velké části způsoben několika obry v tomto sektoru. Analytici odhadují, že zisky amerických technologických společností se za tři měsíce do března propadly o 15 %, přičemž společnosti zasáhly vysoké náklady a zpomalující se poptávka.
První předpovědi nevěstí nic dobrého, protože rozsáhlé propouštění v tomto odvětví signalizuje zpomalení. Akcie společnosti Tesla Inc., které se obchodují spíše jako růstové nebo technologické akcie, tento měsíc klesly poté, co výrobce elektromobilů v posledním čtvrtletí zklamal investory nepatrným nárůstem dodávek vozidel.
Podle Aneeka Gupty, ředitele společnosti Wisdomtree UK Ltd., vydala v posledních týdnech pokyny k výsledkům za první čtvrtletí přibližně pětina společností z indexu S&P 500, přičemž na každou pozitivní předpověď připadají tři negativní.
Akcie technologických firem jsou také drahé. Podle údajů agentury Bloomberg se index Nasdaq 100 obchoduje za 24násobek svých forwardových zisků, což je výrazně nad dlouhodobým průměrem 19 a násobkem 18 pro index S&P 500.
Více než čtvrtina respondentů průzkumu agentury Bloomberg očekává, že zisky zastaví technologickou rally. Pouze 14 % předpovídá další růst.
Bankovní turbulence
Zdroj: Getty Images
Tam, kde technologie získaly přízeň, ji banky ztratily. Klíčovým bodem zájmu investorů v sezóně hospodářských výsledků bude případný dopad nedávného krachu některých regionálních poskytovatelů úvěrů v USA.
Přibližně 41 % dotázaných v průzkumu MLIV Pulse očekává, že otřesy zasáhnou ziskovost větších bank, zatímco 31 % dotázaných si toho nevšimne.
Společnosti JPMorgan Chase & Co. a Citigroup Inc. poskytnou první pohled na výsledky 14. dubna. Podle údajů agentury Bloomberg Intelligence analytici stále předpokládají, že zisk amerických finančních společností v prvním čtvrtletí vzroste o 4,2 %.
„Vzhledem k tomu, co nyní víme, a vzhledem k tomu, že nedávné problémy bank byly způsobeny problémy s likviditou, nikoliv úvěrovými problémy, neočekáváme, že by to mělo širší dopad na větší banky,“ řekl Ron Saba, senior portfolio manažer společnosti Horizon Investments.
Podle třetiny respondentů průzkumu MLIV Pulse bude největším negativním faktorem letošní sezóny další zpřísnění finančních podmínek. Za další největší rizika považují zpomalení ekonomiky a vysokou inflaci.
I když některé nedávné údaje ukazují na zmírnění cenových tlaků, stratégové trhu včetně Michaela Wilsona z Morgan Stanley varovali, že očekávání ohledně ziskových marží jsou stále příliš vysoká.
Celkově asi 56 % účastníků očekává, že americké státní dluhopisy budou v příštím měsíci výkonnější než akcie.
„Nadcházející výsledková sezóna má potenciál vyvolat mezi investory chvění, protože vysoké ceny, stále pravděpodobnější recese a obtížný přístup ke kapitálu v souvislosti s krachem bankovního sektoru budou mít na trh velký dopad,“ uvedl Greg Bassuk, výkonný ředitel společnosti AXS Investments.
V posledním průzkumu bylo 65 % respondentů profesionálních investorů a 35 % drobných investorů.