Dumping dolaru: Nahradí nová měna BRICS USD ve světě obchodu?

Skupina BRICS, kterou tvoří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika, pracuje na společné měně ve snaze zbavit se amerického dolaru a potlačit americkou nadvládu. Tento krok přichází v době, kdy Moskva a Peking vyzývají k de-dolarizaci tváří v tvář západním sankcím.

Americký dolar je již řadu let oficiální měnou mezinárodního obchodu. V poslední době se však hovoří o vytvoření nové měny ve snaze zbavit se dolaru a čelit americké hegemonii.

Tato de-dolarizace dostala v poslední době nový impuls, zejména po zahájení rusko-ukrajinské války v únoru loňského roku. A minulý týden dostalo toto hnutí další impuls, když se místopředseda Státní dumy Alexandr Babakov nechal slyšet, že země BRICS jsou v procesu vytváření nového platebního prostředku – založeného na strategii, která „nebrání dolaru ani euru“.

Vytváří země BRICS skutečně novou měnu pro obchod? Kdo stojí v čele tohoto hnutí? Bude z toho mít prospěch například Indie? Bude tento plán skutečně plodný? K této problematice se váže několik otázek a my se pokusíme na všechny odpovědět.

Sesazení krále měny z trůnu

Americký dolar je označován za krále měn. V roce 1944 se stal oficiální světovou rezervní měnou. Rozhodla o tom delegace 44 spojeneckých zemí, tzv. brettonwoodská dohoda.

Od té doby má dolar ve světě silné postavení. Díky němu mají Spojené státy neúměrně velký vliv na ostatní ekonomiky. USA ve skutečnosti dlouho používaly uvalování sankcí jako nástroj k dosažení zahraničněpolitických cílů.

Ne všem se však líbí hrát podle pravidel USA a země jako Rusko a Čína by rády hegemonii dolaru zastavily. Tento proces se nazývá de-dolarizace a znamená omezení dominantního postavení dolaru na světových trzích. Jedná se o proces nahrazení amerického dolaru jako měny používané při obchodování s ropou a/nebo jinými komoditami.

Zdroj: Getyt Images

Zastánci de-dolarizace tvrdí, že tento proces by snížil závislost ostatních zemí na americkém dolaru a americké ekonomice, což by mohlo pomoci zmírnit dopad hospodářských a politických změn v USA na jejich vlastní ekonomiky. Země navíc mohou snížit svou expozici vůči výkyvům měn a změnám úrokových sazeb, což může přispět ke zlepšení hospodářské stability a snížení rizika finančních krizí.

Tento krok nabývá v posledních letech na rychlosti, zejména v minulém roce. V roce 2022 Mezinárodní měnový fond konstatoval, že centrální banky dnes nedrží zelené bankovky jako rezervy v takovém množství jako v minulosti.

„Podle údajů MMF o měnové skladbě oficiálních devizových rezerv klesl podíl dolaru na světových devizových rezervách v posledním čtvrtletí loňského roku pod 59 %, čímž se prodloužil pokles trvající dvě desetiletí,“ uvádí se v dokumentu. „Zarážející je, že pokles podílu dolaru nebyl doprovázen nárůstem podílu libry šterlinků, jenu a eura, tedy dalších dlouhodobých rezervních měn… Přesun z dolaru probíhal spíše dvěma směry: ze čtvrtiny do čínského renminbi a ze tří čtvrtin do měn menších zemí, které hrály omezenější roli rezervních měn.“

Aby západní vlády potrestaly Rusko za jeho invazi na Ukrajinu, zmrazily v loňském roce ruské devizové rezervy ve výši 300 miliard dolarů, což je zhruba polovina celkové částky, a vyloučily ruské banky z mezinárodního platebního systému Swift.

Jason Hollands, výkonný ředitel investiční platformy Bestinvest, vysvětluje: „Takzvané „vyzbrojení“ dolaru zasáhlo mnoho zemí, nejen Rusko.“

„Země, které chtějí s Ruskem nadále obchodovat, jako například Indie a Čína, začaly místo toho obchodovat v rupiích a jüanech, což vyvolalo úvahy o de-dolarizaci mezinárodního obchodního řádu.“

Dodal, že Brazílie a Čína nyní vzájemně obchodují v jüanech, což pomáhá etablovat čínský renminbi jako mezinárodní měnu a vyzyvatele dolaru.

Zdroj: Getty Images

Také Indie se snaží odklonit od dolaru. Nedávno dostalo 18 zemí, včetně Velké Británie, Německa, Ruska a dokonce i Spojených arabských emirátů, povolení obchodovat v indických rupiích. V únoru známý ekonom Nouriel Roubini uvedl, že indická rupie by se časem mohla stát jednou z globálních rezervních měn světa.

V rozhovoru pro ET Now ekonom přezdívaný Doctor Doom řekl: „Lze si představit, že rupie by se mohla stát pro část obchodu, který Indie provádí se zbytkem světa, zejména pro obchod mezi jihem a jihem, nosnou měnou.“

„Indická rupie by mohla být zúčtovací jednotkou, mohla by být platebním prostředkem, mohla by se stát uchovatelem hodnoty. Jistě, rupie by se časem mohla stát jednou z řady globálních rezervních měn na světě.“

Měna BRICS

V návaznosti na to uvažuje kolektiv BRICS, který tvoří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika, o vytvoření nové měny, která by usnadnila obchodování. Uvádí se, že nová finanční dohoda by mohla být k vidění již v srpnu, kdy se tyto země sejdou na každoročním summitu v Jihoafrické republice.

Zdroje prozradily, že za tímto záměrem stojí Rusko, které čelí hospodářským sankcím Západu kvůli invazi na Ukrajinu.

Alexander Babakov zdůraznil, že vytvoření společné měny, kterou by bylo možné používat k platbám, by bylo pro Rusko i Indii přínosem, a označil ji za „nejschůdnější“ cestu, kterou je možné v současné době zvolit. „Nové Dillí, Moskva by měly založit nové hospodářské sdružení s novou společnou měnou, kterou by mohl být digitální rubl nebo indická rupie,“ nechal se slyšet Babakov.

Dále poznamenal, že Čína by také hrála klíčovou roli ve vývoji společné měny, protože by do systému přidala dalších 1,4 miliardy účastníků. „Nové Dillí, Peking a Moskva jsou státy, které nyní zavádějí multipolární svět, který je podporován většinou vlád,“ řekl. „Jeho složení by mělo být založeno na zavedení nových měnových vazeb vytvořených na základě strategie, která nebrání americkému dolaru nebo euru, ale spíše vytváří novou měnu kompetentní prospívat našim společným cílům.“

Zdroj: Shutterstock

Zajímavé je, že Brazílie již začala přijímat obchodní vypořádání a investice v jüanech. Indie a Rusko mají pro obchodování mechanismus rupie-rubl, v jehož rámci vypořádávají pohledávky v rupiích namísto dolarů nebo eur.

To ukazuje, že země BRICS hodlají změnit systém, v němž dominuje dolar, což by nakonec vedlo k de-dolarizaci na celém světě.

Důsledky měny BRICS

Pokud země BRICS svůj plán uskuteční a přijdou s novou měnou, mohlo by to pomoci stabilizovat jejich ekonomiky. Pro investory v zemích BRICS by to znamenalo zvýšení důvěry spotřebitelů. To by vedlo ke zvýšení výdajů a hospodářskému růstu.

Přijme však Indie tuto novou měnu? Bude se chtít ekonomicky sblížit s Čínou, se kterou se nachází v konfliktu na hranicích? Někteří odborníci navíc tvrdí, že tato nová dohoda může být výhodnější pro Peking než pro Nové Dillí.

Co se bude dít dál, není známo. Jisté však je, že dolar ztrácí na síle. Budeme toto téma sledovat a v budoucnu vám o něm přineseme další informace.