Jeremy Grantham tvrdí, že taktika Warrena Buffetta usnadňuje manipulaci trhu

Ach, zpětné odkupy akcií, nejpolitičtější ze všech firemních manévrů. Zeptejte se na ně Elizabeth Warrenové a ona vám řekne, že jsou čistou „manipulací s trhem“ a měly by být postaveny mimo zákon. Senátorka z Massachusetts tvrdí, že když veřejné společnosti odkupují své vlastní akcie v naději, že tím zvýší zisk na akcii, ve skutečnosti tím kanibalizují inovace. Peníze, které by mohly být vynaloženy na investice do nových továren, výzkumu a vývoje nebo na přijímání nových zaměstnanců, jsou místo toho použity pouze na zvýšení cen akcií, což obohacuje bohaté akcionáře a osoby se zasvěcenými informacemi na úkor hospodářského růstu.

Předseda představenstva a generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway Warren Buffet je však pevným zastáncem zpětného odkupu akcií, který hojně využívá již několik desetiletí. A 92letý miliardář se ve svém každoročním dopise akcionářům, který zveřejnil v únoru, neubránil kritice této praxe.

„Když vám někdo tvrdí, že všechny zpětné odkupy jsou škodlivé pro akcionáře nebo pro zemi, nebo že jsou výhodné zejména pro generální ředitele, posloucháte buď ekonomického analfabeta, nebo stříbřitého demagoga (což se vzájemně nevylučuje),“ napsal a tvrdil, že zpětné odkupy akcií „jsou výhodné pro všechny vlastníky – v každém ohledu“.

Zdroj: Reuters

Objevil se však nový kritik zpětného odkupu – ten, kterého Buffett těžko označí za „ekonomického analfabeta“. Jeremy Grantham, spoluzakladatel a hlavní investiční stratég společnosti Grantham, Mayo, & van Otterloo (GMO), minulý týden uvedl, že i on se domnívá, že zpětný odkup akcií by měl jít cestou dodo. Grantham tvrdí, že tato praxe pomáhá společnostem „žít ve světě nedostatku“, z něhož těží jejich hospodářské výsledky namísto širší ekonomiky.

Například podle údajů Harvard Business Review použily společnosti z indexu S&P 500 v letech 2003 až 2012 54 % svých zisků na zpětný odkup vlastních akcií a dalších 37 % na dividendy, takže jim chyběly prostředky na investice do růstu výroby nebo do zaměstnanců.

„Naši zaměstnanci byli v podstatě královsky podvedeni, od 70. let se nepodíleli na podstatném růstu produktivity a hlavní viník je nyní zcela legální,“ řekl Grantham v nedávné epizodě podcastu We Study Billionaires. „To znamená, že akcionáři šikanují management, aby dělal to, co management stejně vždycky chce dělat – žít ve světě, kde všechno kontrolujete, a odkupovat si vlastní akcie.“

Až do roku 1982 byly zpětné odkupy nezákonné a považovaly se za formu manipulace s trhem. Grantham vysvětlil, že je to proto, že insideři často zakládají svá rozhodnutí o zpětném odkupu na neveřejných informacích.

„Takže to samozřejmě usnadňuje manipulaci s akciemi,“ řekl. „A podle mého názoru by to samozřejmě mělo být nezákonné.“

Investor hedgeových fondů tvrdil, že od doby, kdy se v 80. letech začala prosazovat „nová móda“ zpětných odkupů, se v USA zpomalil růst HDP a produktivity, což dává zasvěceným osobám ve firmách zcela nesprávné pobídky, a ekonomice by prospělo, kdyby byly společnosti nuceny vyplácet místo toho dividendy.

Zdroj: Getty Images

„Pak zmizí část pobídek ke zpětnému odkupu akcií namísto výstavby nové továrny a dojde k trochu většímu růstu kapitálových výdajů, které si vedly opravdu špatně,“ vysvětlil.

Grantham dále kritizoval Buffetta konkrétně za tvrzení, že zpětné odkupy se neliší od dividend. Věštec z Omahy se domnívá, že tato praxe je pouze dalším způsobem, jak vrátit hodnotu akcionářům, ale Grantham uvedl, že když společnost vyplácí dividendu, rozděluje své zisky mezi své nejnadšenější a nejméně nadšené akcionáře rovnoměrně, a to není případ zpětných odkupů akcií.

„Neustále vyřazujete nejméně nadšené akcionáře. A jestli si myslíte, že to nemilosrdně netlačí cenu akcií nahoru, pak jste bez představivosti. Samozřejmě, že ano,“ řekl.

Grantham argumentoval, že pokud se generální ředitelé domnívají, že zpětné odkupy jsou totéž co dividendy a nemanipulují s trhem, pak by měli místo toho prostě vyplácet dividendy.

„Lidé říkají, že je to stejné jako dividendy. No, pokud je to tak, tak hurá, vyplaťte dividendu. Pak budu spokojený já a zřejmě i vy a Warren bude muset zaplatit nějaké daně,“ řekl a sarkastickým tónem dodal: „To mě mrzí.“