Miliardář a zakladatel společností Paul Mitchell a Patron investuje do umělých korálových útesů

Jsou majestátní, krásné a pro světovou ekonomiku zásadní. Korálové útesy, často nazývané „mořské deštné pralesy“, jsou zdrojem života zhruba 25 % všech známých mořských druhů. Jsou životně důležité nejen pro život v moři, ale i pro život člověka. Od padesátých let minulého století přitom planeta přišla o polovinu korálových útesů, a to z velké části v důsledku klimatických změn.

Podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration) činí celková ekonomická hodnota služeb korálových útesů jen pro Spojené státy, včetně rybolovu, cestovního ruchu a odolnosti pobřeží, více než 3,4 miliardy dolarů ročně. To zahrnuje i 1,8 miliardy dolarů ročně v podobě přínosů v oblasti ochrany před povodněmi, které plynou z odvrácení škod na majetku a ekonomické činnosti. Roční hodnota amerického komerčního a rekreačního rybolovu závislého na korálových útesech činí 200 milionů dolarů.

Nyní se nepravděpodobná dvojice spojuje, aby nezachránila stávající útesy, ale vytvořila nové, odolnější útesy: Vědkyně Dr. Deborah Brosnanová z projektu Ocean Shot a John Paul DeJoria, spoluzakladatel systémů péče o vlasy John Paul Mitchell a společnosti Patron Spirits. Brosnanová studuje korálové útesy již více než 25 let, přičemž se zaměřuje zejména na Karibik.

Zdroj: Getty Images

„Korálové útesy jsou ohroženy. Přišli jsme již o více než třetinu korálových útesů,“ řekla Brosnanová televizi CNBC. „A prognóza ztráty dalších je vysoká. V současné době tedy za den ztratíme více korálových útesů, než se nám podaří obnovit za deset let.“

Podle Brosnanové jsou korálové útesy jedním z nejdůležitějších ekosystémů na planetě a vysvětlil, že ačkoli zabírají jen zlomek mořského dna, denně uživí více než půl miliardy lidí. Živý korálový útes přeruší 95 % energie vln, což znamená, že vytváří klidnou lagunu a chrání nás před bouřkovými vlnami. Útesy zmírňují zvyšování hladiny moří.

Brosnanové řešení nespočívá v obnově poškozených útesů, ale v jejich nahrazení útesy vytvořenými člověkem, které jsou navrženy tak, aby byly mnohem odolnější vůči změně klimatu.

„Přišli jsme s technologií, která určuje, jaký tvar by měl mít útes a jakou by měl mít velikost, aby podporoval biologickou rozmanitost a chránil pobřeží,“ vysvětlila Brosnanová.

Útesy jsou vyrobeny z PH neutrálního betonu – uhličitanu vápenatého, který napodobuje přirozené složení útesů. Jedná se o mrtvou kostru, na kterou však tým následně připevní korály vypěstované ve školce – 300 kusů od 3 různých druhů. Poté se do nich nastěhují ryby.

Zdroj: Getty Images

První projekt byl instalován loni na podzim u pobřeží Antiguy a Barbudy. Nebylo to ani snadné, ani levné, ale Brosnanová našla miliardáře DeJoriu, který projekt, jenž stál asi 1 milion dolarů, financoval.

„Je to můj způsob, jak zaplatit trochu nájemného za to, že jsem tady na planetě Zemi,“ řekl DeJoria, který má na Barbudě realitní projekt.

„Dělám miliardový projekt útulných krásných domů. Neuvěřitelné. Je to velký projekt,“ vysvětlil. „Ti lidé, to jsou velmi bohatí lidé, a líbí se jim, že všichni dostanou dobrou práci, vydělají si dobré peníze a že vracíme útesy zpět.“

DeJoria se sice chlubí pracovními místy, která na ostrovy přinese, ale obnova útesů má mnohem širší ekonomický dopad.

„Když přijdete o korálový útes, ztratíte neobyčejnou krásu, takže když zmizí, klesne cestovní ruch, protože to není hezké místo k návštěvě. K tomu se přidává rybolov. Korály jsou životně důležité pro rybolov,“ řekla Brosnanová.

Zdroj: Getty Images

Brosnanová a DeJoria mají v úmyslu postavit na Barbudě zařízení na výrobu těchto útesů, které by pak mohly být instalovány kdekoli na světě. Mají připraveny další dva. Technologie existuje, ale větší finanční překážkou je schopnost ji rozšířit.

„Otázkou je, zda svět bude naslouchat?“ zeptala se Brosnanová. „Je to velmi dobře proveditelné. Je to proveditelné v regionu, je to proveditelné celosvětově. To, co potřebujeme, jsou investice do technologie, investice do jejího nasazení a uznání, že tato investice se nám vrátí, pokud jde o naše vlastní zdraví, naši bezpečnost na pobřeží a živobytí nejméně miliardy lidí na planetě.“