Bitcoin překonal hranici 30 000 dolarů. Blíží se další kryptoboom?

Když se loni bitcoin během necelého týdne propadl z přibližně 30 000 dolarů pod 20 000 dolarů, spoluzakladatel Three Arrows Capital Su Zhu označil tento propad za „hřebíček do rakve“ pro svůj hedgeový fond.

Rychle se přesuneme k dnešku a největší kryptoměna právě za poslední měsíc urazila tuto cestu z 20 000 dolarů zpět na 30 000 dolarů – odvětví je však stínem toho, co bylo, když token tento milník překročil naposledy. To proto, že v dominové vlně bankrotů, která následovala po pádu Three Arrows, bylo zatlučeno několik dalších rakví: Voyager Digital, Celsius, FTX, Blockfi, Genesis Global a další kdysi vysoce prosperující startupy.

Je jasné, že i když se nálada oproti loňské apokalyptické atmosféře zlepšila, samotné slibné oživení bitcoinu nebude stačit k nápravě všech škod z loňského skandály naplněného poklesu.

„Zdejší sentiment nevypadá, že by posledních pár týdnů znamenalo, že můžeme předstírat, že se posledních 10 měsíců nikdy nestalo,“ řekl Oliver Linch, výkonný ředitel obchodní platformy Bittrex Global, v projevu na okraj kryptokonference v Paříži. „Ale určitě je tu pocit, že to možná signalizuje, že za těmito skandály lze udělat tlustou čáru a můžeme se vrátit k hodnocení – a oceňování – krypto bez všeho toho hluku z fám a nepravostí.“

Tato údajná pochybení vyvolala v USA záplavu regulačních kontrol a vysoce postavených donucovacích opatření.

Zdroj: Getty Images

Mezi nejvýznamnější patří např: Sam Bankman-Fried z FTX čeká na soud kvůli obvinění z podvodu; Do Kwon, spoluzakladatel blockchainu Terra, čelí trestnímu stíhání za svou roli v krachu tohoto projektu; Binance a její generální ředitel Changpeng „CZ“ Zhao byli zažalováni Komisí pro obchodování s komoditními futures za řadu údajných porušení; a Coinbase Global Inc. obdržela oznámení, že Komise pro cenné papíry hodlá společnost žalovat. Společnosti Binance a Coinbase jakékoli pochybení popřely; Bankman-Fried se k vině nepřiznal.

Dále je tu nedávné selhání kryptobank Silvergate Capital Corp, Signature Bank a Silicon Valley Bank. Ačkoli jsou často uváděny jako býčí katalyzátor pro Bitcoin, protože oživily jeho příběh vzniku jako alternativy k nedůvěryhodným bankám, pád těchto věřitelů také přerušil klíčové vazby na americký finanční systém, což přispělo k tomu, že kdysi slibná budoucnost kryptoměnového průmyslu je stejně nejistá jako dříve.

Zdá se, že mnozí z drobných investorů, kteří se spálili při loňském propadu cen, si spíše lížou rány, než aby podstupovali nová rizika, protože objem peněz zapojených do decentralizovaných finančních projektů zůstává utlumený. Celková hodnota mincí uzamčených v projektech DeFi sice od začátku ledna vzrostla o více než 25 %, ale s přibližně 50 miliardami dolarů je to stále jen zlomek hodnoty 180 miliard dolarů, které bylo dosaženo v prosinci 2021, jak uvádí webové stránky DeFiLlama.

Zároveň v tomto odvětví zanikly tisíce pracovních míst a nábor nových zaměstnanců se zatím nezvýšil. Na znamení toho, že nabídka talentů stále převyšuje poptávku, obdržel blockchainový projekt Concordium více než 350 žádostí na několik nedávných volných pracovních míst, uvedl jeho spoluzakladatel a předseda Lars Seier Christensen. „Tento prostor trochu dozrává a uvědomuje si, že strom peněz, který byl k dispozici před několika lety, trochu uschl,“ řekl.

Investice firem rizikového kapitálu se dramaticky zpomalily. Soukromé financování kryptoměnových startupů v prvním čtvrtletí celosvětově kleslo na 2,4 miliardy dolarů, což představuje 80% pokles oproti historickému maximu 12,3 miliardy dolarů ve stejném období loňského roku, uvádí PitchBook.

„Velká část odvětví je stále ve vyčkávacím režimu,“ řekl Matteo Dante Perruccio, mezinárodní prezident společnosti Wave Digital Assets, která spravuje kryptoměnové bohatství. „Došlo k útěku ke kvalitě a profitují z toho ty společnosti, které nebyly zasaženy kryptoměnovou zimou.“

Zdroj: Getty Images

Tento pohyb vzhůru se liší ještě jedním způsobem: do očí bijící 83% rally Bitcoinu v tomto roce se nevyrovnala novějším mincím. Ether, který výrazně překonal Bitcoin z let 2020 a 2021, letos vzrostl o 71 %. Index Bloomberg Galaxy DeFi, který sleduje největší protokoly decentralizovaných financí, se odrazil jen asi o desetinu loňského poklesu o 2000 bodů.

„Mohli bychom být svědky případu vyčerpání prodejců v kombinaci s obnoveným býčím narativem po bankovní krizi, to vše smíšené s obecně nízkou likviditou, která pomohla ceně BTC směrem vzhůru,“ uvedla Clara Medalie, ředitelka výzkumu u poskytovatele tržních dat Kaiko.

Přes všechnu sklíčenost a nejistotu pokračoval pokrok ve vývoji odvětví. Ethereum tento týden dokončilo, jak se zdá, úspěšný upgrade své sítě. Takzvaná šanghajská aktualizace, která umožňuje investorům vybírat mince Ether, které měli uzamčené výměnou za odměny v rámci systému „proof-of-stake“ k ochraně sítě, by mohla do Etheru nalákat miliardy dolarů i poté, co předseda SEC Gary Gensler naznačil, že by tento token měl být podle něj regulován jako cenný papír. Cena Etheru tento týden poprvé po šesti měsících vzrostla zpět nad 2 000 USD. „Nemyslím si, že je tu mánie nebo nadšení, které jsme viděli u 30 nebo 40 tisíc dolarů, ale v zákulisí stále dochází k tichému pokroku,“ řekl Simon Taylor, vedoucí strategie ve společnosti Sardine, startupu pro prevenci podvodů, mezi jehož klienty patří fintech a krypto společnosti.

Změnil se také makroobrázek, potenciálně k lepšímu. Před rokem Federální rezervní systém a další centrální banky teprve začínaly se sérií zvyšování úrokových sazeb, která zvrátila léta trvající politiku uvolněných peněz. Vzhledem k tomu, že konec tohoto cyklu zpřísňování je nyní blíže, mohou být podmínky opět zralé pro oživení kryptoměn.

Zdroj: Unsplash

Jednou z velkých otázek je, s jakým nadšením budou tradiční finanční instituce pokračovat a zda budou ochotny vstoupit do role, kterou kdysi hrály neúspěšné kryptoměnové startupy jako FTX. Existují určité náznaky, že by se tak mohlo stát. Například společnost Nasdaq Inc. očekává, že své služby úschovy digitálních aktiv spustí do konce druhého čtvrtletí.

V dlouhodobém horizontu může podle výzkumné studie Citigroup do roku 2030 přejít na nové formy peněz, jako jsou digitální měny centrálních bank a stablecoiny, až 5 bilionů dolarů. Podle této zprávy by mohla být tokenizována tradiční finanční aktiva v hodnotě dalších 5 bilionů dolarů, což by pomohlo masovému přijetí blockchainových technologií.

Přesto bude pro Michaela Purvese, výkonného ředitele společnosti Tallbacken Capital Advisors, tentokrát práh „‚show me’“ pro institucionální investory vyšší, vzhledem k tomu, že role, kterou má krypto hrát v portfoliu, je pohyblivým cílem. Kdysi se o něm mluvilo jako o zajištění proti inflaci – jako o zlatě internetové éry -, místo toho se během nejhoršího růstu spotřebitelských cen od 80. let minulého století propadlo.

„Instituce začaly brát Bitcoin vážně poté, co Bitcoin v roce 2020 překonal hranici 20 000 dolarů a sehrál klíčovou roli v následné rallye na 69 000 dolarů,“ napsal v nedávné poznámce klientům. „Tentokrát však bude jeho dlouhodobější historie, kdy neposkytoval diverzifikaci portfolia, těžce doléhat na instituce, které mají pravděpodobně větší starosti.“