Americký dolar se na začátku středečního evropského obchodování stabilizoval a obchodníci se na základě ekonomických údajů a komentářů tvůrců měnové politiky snažili odhadnout pravděpodobný vývoj měnové politiky Federálního rezervního systému.
Dolarový index, který sleduje zelenou bankovku vůči koši šesti dalších měn se obchodoval o 0,1 % výše na úrovni 101,510 a odrazil se tak od 0,4% propadu z předchozí seance.
Prezident Federální rezervní banky v St. Louis James Bullard v úterním rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že upřednostňuje pokračující zvyšování úrokových sazeb v boji proti přetrvávající inflaci a potenciální zvýšení sazby Fed Funds až do pásma 5,5 % až 5,75 %.
Jeho kolega, prezident Federálního rezervního systému v Atlantě Raphael Bostic, však navrhl, že by mělo stačit ještě jedno zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů do cílového pásma 5,00-5,25 %, aby se Fed poté zastavil a posoudil, do jaké míry se inflace vrací zpět k cíli.
Výnosy amerických dvouletých státních dluhopisů dosáhly přes noc téměř měsíčního maxima 4,231 % a na začátku evropského obchodování se pohybovaly kolem 4,21 %, což naznačuje, že Bullardovy komentáře měly na trzích větší odezvu.
Představitelé Federálního rezervního systému budou pozorně sledovat ekonomické údaje před svým dalším zasedáním v květnu a zveřejnění Béžové knihy později během zasedání by mohlo investorům poskytnout více informací o ekonomických podmínkách v celé zemi.
Dolar se v úterý snížil poté, co údaje ukázaly, že čínská ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 4,5 %, což představuje výrazné zrychlení oproti 2,9 % v předchozím čtvrtletí, což podpořilo rizikovou náladu.
Zdroj: Shutterstock
Ztráty však byly omezené, „možná ze dvou důvodů: i) 4,5% meziroční růst čínského HDP vždy vycházel z nízkého základu a ii) údaje z průmyslu byly slabší, což naznačuje, že výrobní sektor může mít problémy se slabou zahraniční poptávkou,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.
EUR/USD před zveřejněním konečných údajů o březnové inflaci v eurozóně klesl o 0,1 % na 1,0966 poté, co v předchozí seanci vzrostl o 0,4 %.
Očekává se, že index spotřebitelských cen v březnu meziměsíčně vzroste o 0,9 %, což představuje meziroční nárůst o 6,9 %, tedy pokles oproti únorovým 8,5 %.
Jádrový index spotřebitelských cen, který nezahrnuje volatilní ceny potravin a energií, však podle odhadů meziročně vzrostl o 5,7 %, což je více než 5,6 % v předchozím měsíci, což naznačuje, že Evropská centrální banka bude v květnu pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb.
GBP/USD vzrostl o 0,1 % na 1,2431, přičemž údaje zveřejněné dříve ve středu ukázaly, že tempo meziročního růstu cen se v březnu zpomalilo méně, než se očekávalo, a zůstalo na vysoké úrovni 10,1 %.
Samotný rozsah úkolu Bank of England omezit inflaci byl pro libru šterlinků, která minulý týden dosáhla desetiměsíčního maxima, podpůrný.
Měnový pár EUR/GBP se během středeční brzké evropské seance setkává s určitou nabídkou a v reakci na silnější údaje o spotřebitelské inflaci ve Spojeném království klesá na nové týdenní minimum kolem úrovně 0,8810.
Zdroj: Getty Images
Britská libra mírně posiluje poté, co britský statistický úřad (ONS) oznámil, že hlavní index spotřebitelských cen ve Spojeném království se v březnu snížil méně, než se očekávalo, a to na 10,1 % meziročně z 10,4 % zaznamenaných v předchozím měsíci. Navíc jádrový index CPI, který nezahrnuje volatilní položky potravin a energií, se ve sledovaném měsíci udržel na stabilní úrovni 6,2 % meziročně, čímž překonal očekávání poklesu na 6,0 %. Tato skutečnost navazuje na úterní silnější údaje o růstu mezd ve Spojeném království a měla by udržet tlak na Bank of England (BoE), aby dále zvýšila úrokové sazby, což podle všeho naopak táhne kříž EUR/GBP dolů.
AUD/USD vzrostl o 0,1 % na 0,6725, USD/JPY vzrostl o 0,3 % na 134,44, když nový guvernér Bank of Japan Kazuo Ueda zopakoval, že centrální banka bude pokračovat ve své velmi uvolněné měnové politice, zatímco USD/CNY vzrostl o 0,1 % na 6,8822.