V odvětví burzovně obchodovaných fondů v hodnotě 7 bilionů dolarů se letos více než zdvojnásobil počet selhání, protože nestabilní trhy a tvrdá konkurence vyvíjejí tlak na emitenty.
Podle údajů agentury Bloomberg bylo do dnešního dne zlikvidováno nebo vyřazeno z obchodování 62 burzovně obchodovaných fondů. To je více než dvojnásobek oproti stejnému období loňského roku, kdy jich bylo do poloviny dubna zrušeno pouze 26. A ještě více fondů je na prodejním špalku. Loňský prudký nárůst počtu nově založených fondů způsobil, že toto odvětví je zralé na konsolidaci.
„Řada zrušených ETF byla spuštěna na konci pandemického boomu a v podstatě se stala obětí špatného načasování,“ řekl Nate Geraci, prezident poradenské společnosti The ETF Store. „Seznam ukončených fondů je jako časová kapsle z tohoto bujarého období.“
Předpokládalo se, že fondy zaměřené na kryptoměny – spolu s dalšími kdysi módními tematickými ETF – budou patřit k obětem, protože ceny digitálních aktiv se vracejí ze strastiplného roku 2022.
Nejméně dva z 62 zrušených fondů se zaměřovaly na operace s digitálními aktivy a těžbu kryptoměn. Patří mezi ně Volt Crypto Industry Revolution and Tech ETF (ticker BTCR) a Viridi Bitcoin Miners ETF (RIGZ). Společnost VanEck nedávno uvedla, že schválila likvidaci svého fondu VanEck Digital Assets Mining ETF (DAM).
Zdroj: Getty Images
Mezitím ukončil obchodování také první fond zaměřený na NFT, ETF zaměřený na trendy preferované generací Z a AXS De-SPAC ETF (DSPC), který se zaměřoval na pandemické super téma účelových akvizičních společností neboli SPAC.
Tržní prostředí se samozřejmě od dob pandemie výrazně změnilo. Federální rezervní systém loni zahájil kampaň na zvyšování úrokových sazeb, která se ukázala jako škodlivá pro akcie, dluhopisy, krypto a další třídy aktiv. Dříve třpytivá odvětví ztratila v éře vyšších sazeb svůj lesk.
„Po slabých trzích v roce 2022 mnoho správců aktiv přehodnotilo své produktové řady,“ uvedl Todd Rosenbluth, vedoucí výzkumu ve společnosti VettaFi, která poskytuje data a konzultace v oblasti výzkumu ETF.
Fondy, které letos ukončily činnost, měly v průměru aktiva ve výši pouhých 17,1 milionu dolarů, přičemž nejmenší z nich – DSPC – držel při svém uzavření pouze 289 000 dolarů, jak vyplývá z údajů shromážděných agenturou Bloomberg. Zatímco průměrná životnost uzavřených fondů byla něco málo přes šest let, seznam zahrnoval fond Invesco BLDRS Emerging Markets 50 ADR Index Fund (ADRE), který existoval od roku 2002, což ukazuje, jak medvědí trh donutil emitenty, aby se důkladně podívali na své stávající řady. Nejmladší z této skupiny – Newday Sustainable Development Equity ETF (SDGS) – byl uveden na trh v polovině září.
Zmenšující se sestavy
Zdroj: Shutterstock
Další uzavírání fondů ještě přijde, protože řada emitentů oznámila, že své sady ETF zruší. Společnost Invesco uvedla, že v rámci širšího „vylepšení“ nabídky správce aktiv uzavře více než 20 svých fondů. Společnost Simplify 13. dubna oznámila, že zruší čtyři fondy.
Deborah Fuhr, zakladatelka londýnské výzkumné společnosti ETFGI, není překvapena, že se tempo uzavírání obchodů zrychlilo. Jednak se snížil objem aktiv – a to i u správců ETF – což znamená, že „schopnost pokrýt náklady je u mnoha firem menší, než by byla v loňském roce, takže mnoho z nich hledá způsoby, jak ušetřit náklady,“ řekla.
Kromě toho jen malý počet z celého světa ETF drží největší objem aktiv. Přibližně 620 z 11 000 ETF na celém světě představuje 80 % aktiv celého odvětví ETF, přičemž každý z nich má individuální aktiva ve výši 2 miliard USD.
„Existuje mnoho malých ETF, které nepokrývají své náklady,“ řekl Fuhr.
Tempo uvádění na trh, ačkoli je stále vysoké, se oproti stejnému období před rokem zpomalilo. Do poloviny dubna se uskutečnilo 96 debutů, zatímco v roce 2022 jich bylo 130.
„Vzhledem k tomu, že odvětví ETF stále dozrává, není už tolik volného místa pro nové produkty, které by mohly uspět,“ dodal Geraci.