Dolar převážně beze změny; v centru pozornosti zasedání centrálních bank

Americký dolar se na začátku čtvrtečního evropského obchodování obchodoval v oslabeném režimu a držel se nočních zisků s rostoucím očekáváním, že Federální rezervní systém příští měsíc dále zpřísní měnovou politiku.

Dolarový index, který sleduje zelenou bankovku vůči koši šesti dalších měn se obchodoval převážně beze změny na úrovni 101,662 poté, co během středeční seance vzrostl o 0,3 %.

Prezident Federální rezervní banky v New Yorku John Williams ve středu uvedl, že inflace je stále na problematické úrovni a americká centrální banka bude jednat s cílem ji snížit.

Poté, co bankovní gigant Morgan Stanley (NYSE:MS) zveřejnil dobré výsledky za první čtvrtletí a připojil se tak k řadě svých kolegů, kteří překonali očekávání Wall Street, a zmírnil tak nedávné obavy o zdraví amerického bankovního sektoru.

Všeobecně se očekává, že Fed v květnu provede poslední zvýšení sazeb o 25 bazických bodů, a poté se začne diskutovat o tom, zda americká centrální banka bude držet sazby na stejné úrovni po zbytek roku, nebo začne snižovat sazby ke konci roku 2023, kdy největší ekonomika světa začne klesat.

Převládající opatrná nálada bude pravděpodobně pokračovat i v následujících týdnech, kdy budou probíhat klíčová zasedání centrálních bank.

V Evropě je situace jiná, neboť ve středu zveřejněné údaje ukázaly, že inflace zůstává problémem, zejména ve Velké Británii, což naznačuje, že nás čeká další zvyšování úrokových sazeb.

Zdroj: Getty Images

Rozdílné strategie na opačných stranách Atlantiku v poslední době vyhnaly šterlink a euro na několikaměsíční maxima.

EUR/USD se ve čtvrtek zvýšil na 1,0956, přičemž ceny německých výrobců v březnu meziměsíčně poklesly o výrazných 2,6 %, ale meziročně stále vzrostly o 7,5 %.

Investoři budou také pečlivě sledovat zveřejnění zápisu z posledního zasedání Evropské centrální banky, které se uskuteční později během seance, a budou hledat vodítka k tomu, jak politici uvažují o rozsahu budoucího zvyšování sazeb.

„Zdá se, že trhy si plně utvrdily své názory na květnové zvýšení sazeb oběma centrálními bankami o 25 bb a nižší volatilita v očekáváních ohledně sazeb by mohla podpořit klidnější měnové prostředí,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.

GBP/USD klesl o 0,1 % na 1,2430 a vrátil se tak k výrazným ziskům ze středy poté, co údaje o spotřebitelských cenách ukázaly, že Británie byla jedinou zemí v západní Evropě, kde byla v březnu dvouciferná inflace.

Investoři nyní očekávají, že Bank of England v květnu zvýší úrokové sazby o 25 bazických bodů a v září dosáhne nejvyšší úrovně 5 %.

Jinde AUD/USD klesl o 0,1 % na 0,6709, USD/JPY se zvýšil na 134,72, zatímco NZD/USD klesl o 0,5 % na 0,6169 poté, co novozélandský index spotřebitelských cen dopadl hůře, než se očekávalo.

Zdroj: Getty Images

Pár NZD/USD se ve čtvrtek dostává pod silný prodejní tlak a klesá do oblasti 0,6150-0,6145, tedy na více než měsíční minimum.

v reakci na mírnější údaje o novozélandské spotřebitelské inflaci. Spotové ceny však během ranní evropské seance část silných vnitrodenních ztrát snížily a odrazily se do oblasti 0,6175-0,6180.

Americký dolar (USD) klesá na pozadí mírného poklesu výnosů amerických státních dluhopisů a vzdaluje se od středečního týdenního maxima, což podle všeho poskytuje určitou podporu páru NZD/USD. Přesto by vyhlídky na další zpřísnění politiky Federálního rezervního systému (Fed) měly působit jako překážka pro výnosy amerických dluhopisů a omezit pokles USD, alespoň prozatím.

Ve skutečnosti trhy téměř plně započítaly květnové zvýšení sazeb o 25 bazických bodů a futures na fondy Fedu naznačují malou šanci na další zvýšení sazeb v červnu. Sázky zvedly nedávné jestřábí komentáře několika představitelů Fedu. Navíc příchozí makrodata ze Spojených států ukázala na odolnou ekonomiku a podpořila obavy, že Fed může mít více práce při zmírnění obav z plnohodnotné bankovní krize.

Údaje zveřejněné tento čtvrtek navíc ukázaly, že celkový index spotřebitelských cen v předchozím čtvrtletí zpomalil z 32letého maxima 7,2 % na 6,7 % za tři měsíce do března. To lze považovat za první známku ochlazování inflace a znamená to mírně méně jestřábí postoj novozélandské centrální banky (RBNZ), což naznačuje, že cesta nejmenšího odporu pro měnový pár NZD/USD vede směrem dolů.