Warren Buffett se zbavil několika bank poté, co si všiml červených vlajek v jejich finančních údajích

Warren Buffett se zbavil svých podílů v několika bankách, protože jejich šéfové podstupovali „hloupá“ rizika a používali klamavé účetnictví k vylepšování svých zisků, a věřil, že za své prohřešky nakonec zaplatí, jak prozradil v nedávném rozhovoru pro CNBC.

Odhalení známého investora, že předpověděl problémy v bankovním sektoru, je pozoruhodné vzhledem k jeho současným otřesům. Náhlý březnový pád bank Silicon Valley Bank a Signature Bank vyvolal obavy z mezinárodní bankovní krize, obavy o bezpečnost vkladů a obavy, že se věřitelé stáhnou a způsobí úvěrovou krizi, která stlačí spotřebitele a podniky a uvrhne americkou ekonomiku do recese.

Zde se blíže podíváme na to, co řekl generální ředitel Berkshire Hathaway a které bankovní akcie v posledních letech prodal.

Červené vlajky
Buffett si všiml, že několik bank oceňovalo svá aktiva pořizovacími náklady místo tržní hodnotou, což uměle nafukovalo jejich zisky a klamalo investory a analytiky, řekl televizi CNBC.

Rovněž se dopustily zásadní chyby tím, že špatně sladily svá aktiva a závazky, poznamenal. Například přijímaly vklady klientů, které bylo možné okamžitě vybrat, a používaly je k nákupu dlouhodobých státních dluhopisů a cenných papírů krytých hypotékami. Přesně to udělala banka Silicon Valley a v březnu se pod vlnou výběrů zhroutila.

Zdroj: Getty Images

„Nemám rád, když se lidé příliš soustředí na číslo zisku a zapomínají na to, co jsou podle mého názoru základní bankovní principy,“ řekl Buffett o svém rozhodnutí omezit své bankovní sázky.

„Myslel jsem si, že by se bankovnictví mohlo dostat do velkých potíží právě kvůli tomu, co dělalo,“ pokračoval. „Bankovní byznys se mi nelíbil tak dobře jako předtím.“

Zdálo se, že Buffett se také konkrétně věnoval své sázce na Wells Fargo. Dvaadevadesátiletý miliardář investoval do skandály zasaženého titána z Wall Street v roce 1989 a dlouhá léta jej považoval za základní kámen svého akciového portfolia, ale poslední akcie prodal v prvním čtvrtletí roku 2022.

„Prodal jsem banky, které jsme vlastnili 25 nebo 30 let,“ řekl. „Jen si myslím, že systém není nastaven zcela správně, pokud jde o spojení trestu s viníky… je nesmírně důležité, aby váš bankovní systém fungoval dobře.“

Vyplacení kauce
Berkshire v posledních třech letech opustila své podíly ve společnostech JPMorgan, Goldman Sachs, Wells Fargo, M&T Bank a PNC Financial, jak vyplývá z hlášení Komise pro cenné papíry.

Snížila také svůj podíl v BNY Mellon o 69 % a v US Bank o 95 %. Prodej snížil celkovou hodnotu těchto pozic z téměř 12 miliard USD na konci roku 2019 na méně než 1,5 miliardy USD na konci roku 2022.

Na druhé straně vybudovala nové pozice ve společnostech Citigroup, Ally Financial, Jefferies a NuBank. Rovněž zvýšila svůj podíl v Bank of America o více než 9 % a stále počítá s tímto věřitelem jako se svým podílem číslo dvě po společnosti Apple.

Zdroj: Reuters

Buffett pro CNBC uvedl, že u Bank of America zůstal, protože při první investici v roce 2011 dostal „velmi slušnou nabídku“, má rád generálního ředitele Briana Moynihana a jednoduše ji nechtěl prodat.

Navzdory nákupům Berkshire se celková hodnota jeho bankovních akcií za poslední tři roky snížila o 49 %, ze 75 miliard dolarů na 39 miliard dolarů.

Berkshire zveřejňuje celkovou hodnotu svých bankovních, pojišťovacích a finančních akcií každé čtvrtletí. Tato hodnota klesla ze 102 miliard dolarů na konci roku 2019 na 70 miliard dolarů na konci roku 2022. Tato kategorie akcií navíc klesla z 41 % celého jejího akciového portfolia na méně než čtvrtinu.

Za tento prudký pokles hodnoty částečně mohou klesající ceny akcií. Hlavním faktorem však byly prodeje akcií Berkshire, vzhledem k tomu, že nákladová základna společnosti v oblasti bankovnictví, pojišťovnictví a financí klesla během tříletého období ze 40 miliard USD na 26 miliard USD.

Stojí za to zdůraznit, že Buffett neřekl, které banky měly ve svých finančních údajích červené vlajky. Zdůraznil také, že to, že prodal akcie nějaké banky, neznamená, že je špatně vedená. Přesto si investor zjevně všiml problémů u některých bank ve svém portfoliu a rozhodl se je zpeněžit dříve, než se dostanou do problémů.