Průzkumy PMI přinesou na trhy opět trochu akce

Trhy zůstávají na začátku posledního obchodního dne týdne nerozhodné poté, co se po celý týden snažily o směrový pohyb. V pátek budou investoři bedlivě sledovat průzkumy PMI ve výrobě a službách společnosti S&P Global pro Německo, eurozónu, Spojené království a USA. V rámci zasedání NA budou zveřejněny údaje o maloobchodních tržbách z Kanady a několik politiků Evropské centrální banky (ECB) přednese projevy.

Po středeční rally se ve čtvrtek globální výnosy obrátily k jihu a výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů klesly téměř o 2 %, což americkému dolaru (USD) ztěžuje překonání jeho konkurentů. Vzhledem k tomu, že hlavní indexy na Wall Street zůstávají pod medvědím tlakem, se však indexu amerického dolaru (DXY) podařilo najít oporu. Na začátku pátku se DXY nadále pohybuje do strany v horní polovině svého týdenního rozpětí poblíž úrovně 102,00 EURCZK. Mezitím se futures na americké akciové indexy obchodují pro tento den prakticky beze změny.

Britský statistický úřad v pátek oznámil, že maloobchodní tržby v březnu meziměsíčně klesly o 0,9 %, čímž se roční míra poklesu snížila z -3 % na -3,2 %. Měnový pár GBP/USD se po těchto neuspokojivých údajích dostal pod mírný medvědí tlak a naposledy se obchodoval v záporném teritoriu mírně nad úrovní 1,2400.

Druhý den po sobě v úterý měnový pár EUR/USD uzavřel prakticky beze změny na úrovni 1,0950. Kolem této úrovně se pár pohybuje i v pátek dopoledne v Evropě. Globální kompozitní PMI index S&P v eurozóně by se měl v dubnovém bleskovém odhadu udržet na stabilní úrovni 53,7, zatímco kompozitní PMI index pro Německo by měl vzrůst na 52,7 bodu.

EUR/USD (short) – Zdroj: Autochartist

S&P Global Composite PMI v Austrálii se zlepšil na 52,2 z březnových 48,5 bodu, přičemž index PMI ve službách vzrostl z 50,7 bodu na 52,6 bodu. AUD/USD však nedokázal této zprávy využít a naposledy se obchodoval hluboko v záporném teritoriu pod úrovní 0,6700.

USD/CAD ve čtvrtek prodloužil svou týdenní rally, když na kanadský dolar citlivý na komodity nadále působil nezmenšený medvědí tlak kolem cen ropy. Na počátku pátku si pár zachovává býčí momentum a obchoduje se nejvýše za více než týden nad úrovní 1,3500. Maloobchodní tržby v Kanadě podle prognózy v únoru poklesly o 0,6 %.

Očekává se, že kanadský dolar zůstane v akci před údaji o maloobchodních tržbách. Investoři očekávájí pokles měsíčních údajů o maloobchodních tržbách (únor) o 0,5 % oproti expanzi o 1,4 % zaznamenané v lednu. Guvernér Bank of Canada (BoC) Tiff Macklem se obává, že nedostatek pracovních sil a optimistická maloobchodní poptávka by mohly centrální banku donutit k dalšímu zvýšení sazeb. Pokles údajů o maloobchodních tržbách bude pro BoC úlevou.

USD/JPY obrátil směr poté, co narazil na rezistenci poblíž 135,00, a na začátku pátku prodloužil svůj pokles. V době tisku se pár nacházel o 0,3 % níže než 134,00.

USD/JPY (short) – Zdroj: Autochartist

Pár USD/INR se v pátek snaží získat nějakou významnou podporu a do evropské seance osciluje v úzkém obchodním pásmu nad hranicí 82,00.

Z technického hlediska neutrální oscilátory na denním grafu nepodpořily žádný pevný krátkodobý směr. To zase brzdí obchodníky od agresivních sázek a vede k utlumené cenové akci v poslední den týdne. Páru USD/INR se však podařilo udržet se na krku nad horizontálním supportem 81,50. Zmíněná oblast se nyní shoduje s velmi důležitým 200denním jednoduchým klouzavým průměrem (SMA) a měla by působit jako klíčový bod.

Přesvědčivé proražení výše zmíněného supportu bude pro medvědí obchodníky považováno za nový spouštěč a otevře cestu k hlubším ztrátám. USD/INR by pak mohl urychlit pokles směrem k otestování kulaté hranice 81,00. Klesající trajektorie by se mohla dále prodloužit směrem k dalšímu relevantnímu supportu v blízkosti oblasti 81,40-81,30, jehož rozhodné prolomení potvrdí, že spotové ceny dosáhly svého vrcholu, a připraví půdu pro další oslabování.