Akcionáři Komerční banky schválili návrh představenstva vyplatit z loňského zisku dividendu 60,42 Kč na akcii před zdaněním. Banka o tom informovala ČTK. Ze zisku 17,6 miliardy Kč bude mezi akcionáře rozděleno 11,5 miliardy Kč a 6,1 miliardy Kč půjde do nerozděleného zisku minulých let. Nárok na dividendu bude mít akcionář, který bude vlastnit akcie banky k 2. květnu. Splatná bude 22. května.
„Jde o největší řádnou vyplacenou dividendu od roku 2016,“ řekl ČTK analytik XTB Tomáš Cverna. Dividendový výnos při dnešní ceně akcie činí osm procent, tedy více než navrhuje rakouská Erste, která by mohla vyplatit šest procent. Dividendový výnos 9,5 procenta navrhuje Moneta. Akcie KB během dnešní seance reagují mírným růstem o 0,07 procenta, od začátku týdne přidaly 0,7 procenta. Větší rozkolísanost akcie očekává bezprostředně před rozhodným dnem 2. května.
Valná hromada zvolila novou členkou dozorčí rady Marii Doucetovou a znovu zvolila Petru Wendelovou členkou dozorčí rady a členkou výboru pro audit.
Před začátkem valné hromady asi desítka aktivistů tancem a zpěvem protestovala proti tomu, aby banka financovala Evropský průmyslový holding Daniela Křetínského. Podle Radka Kubaly z platformy Re:set se už 500 lidí obrátilo na vedení KB s požadavkem ukončení spolupráce s Křetínským kvůli škodlivým dopadům jeho podnikání.
Zdroj: Getty Images
Čistý zisk Komerční banky vzrostl v roce 2022 meziročně o 37,9 procenta na 17,6 miliardy korun. Z čistého zisku za loňský rok tak navrhovaná dividenda činí 65 procent, což odpovídá standardní dividendové politice KB, podle které banka vyplácí 60 až 70 procent čistého ročního zisku.
Koncem roku 2021 valná hromada Komerční banky rozhodla o výplatě dividendy 23,86 koruny na akcii z nerozděleného zisku za roky 2019 a 2020. Loni v dubnu pak akcionáři schválili ze zisku za rok 2021 dividendu 43,80 koruny na akcii a v listopadu ještě dodatečnou dividendu 55,50 koruny na akcii z nerozděleného zisku, a to k dorovnání dividendového poměru za období, kdy byly výplaty dividend regulatorně omezeny v souvislosti s pandemií nemoci covid-19.
Komerční banka má přes 69.000 akcionářů, většina z nich jsou fyzické osoby z Česka. Většinovým akcionářem je s podílem 60,4 procenta francouzská banka Société Générale.
Krize vkladů připravuje těžké první čtvrtletí pro všechny banky kromě těch největších
Pro banky v letošní výsledkové sezóně platí, že větší je lepší.
Úbytek vkladů, který postihl banky Silicon Valley Bank a Signature Bank, poškodil malé banky mnohem více než ty velké a odčerpal z nich levné financování, které v posledních letech podporovalo jejich ziskovost.
Ještě předtím, než odvětvím minulý měsíc otřásly turbulence, banky přenášely na své klienty další výhody vyšších úrokových sazeb. Nyní je pravděpodobné, že očekávaný pokles objemu úvěrů dále sníží ziskovost, zatímco papírové ztráty z dluhopisových portfolií bank by mohly omezit jejich schopnost vracet kapitál akcionářům.
Utrpení pravděpodobně nebude rovnoměrně rozloženo v celém odvětví.
Analytici společnosti Morgan Stanley snížili své odhady zisku na akcii pro 13 největších amerických bank v průměru o 4 % pro rok 2023 a o 15 % pro rok 2024. U středně velkých bank je výhled mnohem horší: Analytici Morgan Stanley snížili své průměrné odhady zisku na akcii pro rok 2023 o 17 % a pro rok 2024 o 27 %.
Zdroj: Unsplash
Analytici společnosti Evercore ISI uvedli minulý týden ve své zprávě, že letošní výsledková sezóna je pro středně velké banky nejnáročnější od finanční krize v roce 2008, kdy se „mnohé ubírá špatným směrem“ a čeká je „džungle potenciálních nástrah“.
Společnosti Citigroup Inc., JPMorgan Chase & Co., PNC Financial Services Group Inc. a Wells Fargo & Co. oznámí své výsledky za první čtvrtletí v pátek před otevřením trhu. Další banky budou následovat příští týden.
Bankovní vklady dosáhly svého vrcholu v dubnu 2022, krátce poté, co Federální rezervní systém začal zvyšovat svou základní úrokovou sazbu v rámci boje proti inflaci. Proud odlivu v následujících měsících přerostl v březnu v záplavu poté, co obavy z obchodních modelů SVB a Signature způsobily širší bankovní run, který oba věřitele zahltil.
Podle údajů Federálního rezervního systému opustilo bankovní systém v období od 1. do 29. března přibližně 312 miliard dolarů vkladů. Pětadvacet největších amerických bank získalo v průběhu měsíce 18 miliard dolarů. Všechny americké banky pod touto úrovní ve stejném období ztratily přibližně 212 miliard dolarů.
Vklady jsou krví bank a hrozba, že jich zmizí více, přiměla mnoho bank zvýšit výnosy, které nabízejí majitelům účtů. Nejistota ohledně financování mezitím znamená, že bankovní úvěroví úředníci budou pravděpodobně muset stáhnout nové nabídky úvěrů.