Po pondělním výprodeji v americké seanci se americký dolar (USD) na začátku úterý snaží stabilizovat a dolarový index se zotavuje z desetidenního minima, které dosáhl na začátku asijské seance na úrovni 101,20. Později během dne budou v USA zveřejněny únorový index cen bydlení, březnové prodeje nových domů a index spotřebitelské důvěry Conference Board za duben.
Prudký pokles výnosů amerických státních dluhopisů v pondělí silně zatížil americký dolar. Referenční výnos desetiletých amerických státních dluhopisů ztratil více než 2 % a poprvé od 14. dubna klesl pod 3,5 %. Na začátku úterý se výnos desetiletých dluhopisů jen obtížně zotavuje. Hlavní indexy na Wall Street mezitím uzavřely smíšeně, když Nasdaq Composite zaznamenal mírné ztráty a Dow Jones Industrial Average přidal 0,2 %. Futures na americké akciové indexy se dopoledne v Evropě obchodují v záporném teritoriu.
Měnový pár EUR/USD v pondělí využil obnoveného oslabení USD a zaznamenal silné zisky. Zdá se, že na začátku úterý se pár dostal do konsolidační fáze kolem úrovně 1,1050. Vzhledem k tomu, že z eurozóny nebudou zveřejněna žádná data vysoké úrovně, mohly by akci páru ovlivnit ocenění USD a komentáře tvůrců politiky Evropské centrální banky (ECB).
Měnový pár GBP/USD v pondělí uzavřel v kladných číslech a v úterý během asijského obchodování pokračoval v růstu. Pár však ztratil svou trakci poté, co narazil na odpor na úrovni 1,2500, a naposledy se během dne obchodoval mírně níže na úrovni kolem 1,2470.
Zdroj: Getty Images
USD/JPY v pondělí uzavřel mírně nad 134,00 a v úterý se nadále obchoduje v úzkém rozpětí. Na začátku dne „vidíme riziko podstřelení prognózy inflace jako větší než riziko podstřelení, a proto musí Bank of Japan (BoJ) nyní udržovat uvolněnou politiku,“ uvedl guvernér BoJ Kazuo Ueda.
USD/CHF se během úterní úvodní evropské seance pohybuje na úrovni 0,8875 poté, co na začátku asijského obchodování zaznamenal býčí svíčku. Sílu pohybům k oživení dodává přeprodaná linie RSI (14) a také obrat kotace od týden staré horizontální zóny podpory.
Díky tomu se kupci USD/CHF pravděpodobně blíží k hranici 0,8900. Bezprostřední růst kotace však omezuje směrem dolů se svažující linie odporu z 19. dubna, která se nachází nejpozději v blízkosti 0,8910.
USD/CAD se drží mírných zisků kolem úrovně 1,3550, když se v Evropě v úterý brzy ráno pohybuje na nejvyšších úrovních za poslední tři týdny, které zaznamenal v předchozím dni. Pár Loonie přitom jásá nad posledním odrazem amerického dolaru a zároveň ospravedlňuje pokles ceny ropy WTI uprostřed pomalých obchodních hodin.
Zdroj: Getty Images
Stojí však za zmínku, že náladu na trhu zřejmě ovlivňují obavy z vypršení dluhového stropu v USA a holubičí nálada Federálního rezervního systému (Fed). Sílu kyselému sentimentu dodávají geopolitické obavy kolem Ruska a Číny a také opatrná nálada trhu před údaji o růstu a inflaci nejvyšší úrovně, které budou zveřejněny tento týden. Údajná podpora Číny Moskvě v bojích s Ukrajinou se připojuje k připravenosti Západu zvýšit sankce vůči této na ropu bohaté zemi a zatěžuje tak sentiment.
Na pozadí těchto událostí zaznamenávají futures na index S&P 500 mírné ztráty poblíž hodnoty 4 155, když po smíšeném závěru obchodování na Wall Street přerušují dvoudenní růstový trend. Na druhé straně výnosy amerických státních dluhopisů zdůrazňují spěch za bezpečným rizikem, když kupony referenčních desetiletých dluhopisů klesají nejpozději na 3,48 %. A co je důležitější, rozdíl mezi výnosy jednoměsíčních a tříměsíčních amerických státních dluhopisů se zvětšil nejvíce od roku 2001, když se kupony v poslední době blýskají na hranici 3,48 % a 4,98 %.
Na jiné straně si americký dolarový index (DXY) líže rány na týdenním minimu, mírně nabízeném poblíž 101,30, zatímco ropa WTI si připisuje první denní ztrátu za poslední tři dny a v době tisku se pohybovala o 0,10 % výše poblíž 78,70 USD.
Kromě rizikových katalyzátorů udržuje kupce USD/CAD v naději i relativně holubičí postoj kanadské centrální banky (BoC) oproti Federálnímu rezervnímu systému (Fed). I tak bude pro vnitrodenní směřování důležitý dnešní ukazatel spotřebitelské důvěry americké Conference Board (CB) za duben, který by měl zůstat stabilní poblíž 104,1 oproti předchozím 104,2.