Argentinský peso se na populárním černém trhu propadl na rekordně nízkou úroveň, protože příprava na volby vyvolává nejistotu a ekonomika vykazuje napětí, které přesahuje důležitý vývoz obilí, jenž je v zemi postižen ochromujícím suchem.
Peso se v pondělí dostalo na historické minimum 460 za dolar na černém trhu, který vzkvétá, protože oficiální devizový trh je pod přísnou kontrolou. To je méně než 400 pesos za dolar před týdnem a pro srovnání oficiální spotový kurz je přibližně 220 pesos za dolar.
Pondělní denní pokles o 4,6 % byl největší za posledních devět měsíců. Rozdíl mezi černým a oficiálním kurzem ve výši více než 107 % je největší od srpna loňského roku.
Propad pesa zvyšuje tlak na vládu Alberta Fernándeze, aby devalvovala měnu, k čemuž přispěly i intervence centrální banky, které jen v březnu dosáhly více než 1 miliardy dolarů.
„Od doby, kdy se Fernandezová stala prezidentkou, se v Argentině množí zvěsti o devalvaci. Navzdory ekonomické logice k tomu však nedošlo,“ uvedl Carlos de Sousa, dluhový stratég pro EM a portfolio manažer společnosti Vontobel Asset Management.
„Byl bych velmi překvapen, kdyby tato vláda devalvovala oficiální směnný kurz před prezidentskými volbami, ale pravděpodobně to bude jedna z prvních věcí, které příští vláda udělá.“
Fernandez minulý týden prohlásil, že se v říjnu nebude ucházet o znovuzvolení, což by mu mohlo poskytnout záminku k přijetí velmi nepopulárního kroku, který by ještě více zvýšil inflaci, která již nyní přesahuje 100 % ročně.
ZASEKNUTÝ V NEUTRÁLU
Zdroj: Pixabay
Pondělní údaje ukázaly, že měsíční ekonomická aktivita v únoru stagnovala, i když meziročně vzrostla o 0,2 %, zatímco minulý týden obchodní bilance vykázala překvapivý schodek ve výši 1,1 miliardy USD, což dále tlačilo na měnu.
„Přestože se aktivita v lednu zvýšila a v únoru se držela na stejné úrovni, podle našeho názoru bude prudké zpomalení aktivity, které jsme zaznamenali na konci roku 2022, pokračovat,“ uvedl v pondělním sdělení klientům Sergio Armella z Goldman Sachs (NYSE:GS).
„Špatná úroda, přísné devizové a dovozní kontroly a nepříznivé vlivy velmi vysoké inflace a rostoucí makroekonomické nerovnováhy a deformace by měly udržet údaje o reálné aktivitě slabé až do roku 2023.“
Podle mediánu odhadů ekonomů, kteří byli osloveni na začátku tohoto měsíce, by měla hospodářská aktivita v letošním roce klesnout o 2,3 %, což je nejhorší výsledek mezi zeměmi G20, a inflace by měla na konci roku přesáhnout 100 %.
Slabé údaje ještě více rozčeřily vody v Buenos Aires. S propadem pesa se začaly šířit zvěsti o rostoucím politickém tlaku na ministra hospodářství Sergia Massu a šéfa centrální banky Miguela Pesceho, což donutilo úředníky k popírání a veřejným projevům solidarity.
Argentinská ekonomika se v důsledku poklesu vývozu zemědělských produktů snaží vytvářet dolarové rezervy do té míry, že Mezinárodní měnový fond snížil již tak nízkou laťku pro rezervy stanovenou v rámci programu financování ve výši 44 miliard dolarů.
Společnost JPMorgan (NYSE:JPM) v pátek uvedla, že Argentina rovněž nesplnila primární fiskální cíl programu MMF pro konec března, a uvedla, že vláda požádá Fond o formální výjimku, „ale pravděpodobně také o zmírnění ročního cíle primárního deficitu ve výši 1,9 % HDP pro rok 2023 v nadcházejícím přezkumu“.
Znovu se začalo hovořit o devalvaci pesa, ale vzhledem k krátkodobému dopadu na již tak vysokou inflaci je to před prezidentskými volbami politická sebevražda.
Zdroj: Getty Images
Devalvace „bude v krátkodobém horizontu znamenat další zvýšení inflace, ale je nutná k obnovení vnější konkurenceschopnosti a pomůže Argentině dosáhnout přebytků běžného účtu, které potřebuje k obnovení svých devizových rezerv,“ uvedla Kimberley Sperrfechterová, ekonomka pro Latinskou Ameriku ve společnosti Capital Economics.
Napsala, že je jasné, že peso „je zásadně špatně nastaveno“.
Argentina je třetí největší ekonomikou Latinské Ameriky a je považována za zemi s vyššími středními příjmy. Je bohatá na přírodní zdroje, jako je úrodná půda, nerostné suroviny a ropa, a má vysoce vzdělanou pracovní sílu. Hlavním odvětvím je zemědělství, kde se pěstují především sójové boby, pšenice a kukuřice. Země je také předním producentem hovězího masa a má rozvinutý vinařský průmysl. Důležitou roli v ekonomice hraje také průmysl a služby, přičemž největším průmyslovým odvětvím je zpracovatelský průmysl. Argentina má vysoce gramotné obyvatelstvo a dobře rozvinutou infrastrukturu, včetně moderní telekomunikační sítě a silného dopravního systému. Země je však sužována hospodářskou nestabilitou, vysokou inflací a velkým veřejným dluhem.