Čínská měna jüan je pomalu, ale jistě přijímána pro více mezinárodních plateb, což by podle analytiků mohlo položit základy obchodního systému fungujícího paralelně s dominantním americkým dolarem.
Jen za poslední den se objevily údaje o tom, že v březnu bylo poprvé více přeshraničních transakcí s Čínou vypořádáno v jüanech než v dolarech a že Argentina uvedla, že se snaží pravidelně platit za čínské zboží v jüanech, a nikoli v dolarech.
Ačkoli dolar dominuje světovému obchodu, tato zpráva přichází uprostřed neustálého nárůstu bilaterálních dohod o platbách v jüanech s Čínou – od čínských nákupů ropy na Blízkém východě až po obchod s partnery od Brazílie po Rusko.
Skutečné globální přijetí jüanu je nepravděpodobné vzhledem k očekávání, že Peking bude chtít udržet měnu pod pevnou kontrolou. Postupný pokrok však již vytváří novou obchodní architekturu a nabírá na rychlosti, zejména proto, že vyloučení Ruska z většiny západních platebních systémů urychlilo vývoj alternativ.
„Největší světoví vývozci a dovozci komodit – Čína, Rusko a Brazílie – nyní spolupracují na používání renminbi pro přeshraniční platby,“ uvedl Chi Lo, hlavní investiční stratég společnosti BNP Paribas (OTC:BNPQY) Asset Management v Hongkongu.
„Jejich spolupráce by mohla časem přilákat další země k platbám v renminbi a kumulativně by tato skupina mohla pozvednout renminbi na úkor dolaru,“ řekl.
Čína se již dlouho snaží zvýšit podíl jüanu na světových platbách, který činí nedostatečných 2,2 %, ale zjevně není ochotna otevřít své kapitálové účty a umožnit volný pohyb, který je tak výhodný pro dolary, eura a jeny.
Ruská válka na Ukrajině a následné západní sankce daly tomuto nátlaku smysl. Rusko se najednou prakticky odnikud stalo čtvrtým největším centrem obchodu s jüany mimo Čínu.
Podíl jüanu na ruském měnovém trhu vyskočil z méně než 1 % na začátku loňského roku na 40 až 45 %. Jeho podíl na financování světového obchodu se podle SWIFT v únoru zvýšil na 4,5 % z 1,3 % před dvěma lety. Podíl dolaru činí 84 %.
„Nenahradí americký dolar v celosvětovém měřítku, ale v některých čínských obchodních vztazích již začíná dolar nahrazovat,“ uvedli minulý týden ve svém článku Gerard DiPippo a Andrea Leonard Palazzi, ekonomové z washingtonského Centra pro strategická a mezinárodní studia.
„Tento druh internacionalizace renminbi může dosáhnout cílů Pekingu, včetně snížení expozice Číny vůči výkyvům směnného kurzu a zmírnění zranitelnosti Číny vůči finančním sankcím USA.“
POMALÝ POHYB
Zdroj: Bloomberg
Světovým obchodním tokům dominují dolary, eura, libry šterlinků a jeny, protože tyto měny jsou volně dostupné a propojené s otevřenými ekonomikami tak, jak tomu u jüanu kontrolovaného kapitálem není. Jistě, nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo změnit.
„Ve většině obchodů mají dovozci komparativní výhodu při určování podmínek obchodů, jako jsou ceny a měna vypořádání,“ říká Zhang Yu, hlavní makro analytik společnosti Huachuang Securities v Pekingu.
„Pokud tedy chtějí vývozci používat jüany k vypořádání obchodů, musí přesvědčit zahraniční dovozce, aby platili v jüanech, což často trvá dlouho.“
Čína sama potřebuje čas, aby vytvořila hloubku v omezeném fondu jüanů mimo své pobřeží, který je pro Peking méně snadné kontrolovat.
„Aby se používání jüanu rozšířilo, bude to trvat deset let nebo déle,“ říká Andre Wheeler, výkonný ředitel poradenské společnosti Wheeler Management Consulting se sídlem v Austrálii, která se zabývá dodavatelským řetězcem a obchodními riziky.
„Pokud by se pokusili změnit obchodování s australskou železnou rudou na obchodování v jüanech, nemyslím si, že by Čína byla schopna takový rozsah zvládnout.“
Pro čínské obchodní partnery však jüan nabízí i další lákadla. V případě Argentiny ušetří nákup zboží v jüanech odčerpávání klesajících dolarových rezerv. Obecněji řečeno, každý nový uživatel zvyšuje hloubku a užitečnost měnového systému.
„Jedním z mnoha důvodů pro používání dolaru je to, čemu říkáme síťové efekty,“ řekl Michael Pettis, vedoucí pracovník Carnegie China.
„Čím více nás ji bude používat, tím levnější a efektivnější bude její používání,“ řekl.
„Tím, že se Peking snaží stále více obchodovat v renminbi, se snaží vytvořit síťové efekty, díky nimž bude používání renminbi pro obchod mnohem snazší a s nižšími třecími náklady.“