Bill Gates hovoří o umělé inteligenci a Mark Zuckerberg je opět o něco bohatší

Bill Gates tvrdí, že chatboty s umělou inteligencí naučí děti číst do 18 měsíců: Budete „ohromeni tím, jak vám to pomůže“

Umělá inteligence by brzy mohla pomoci učit vaše děti a zlepšit jejich známky.

Tvrdí to miliardář a spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates, podle kterého jsou chatboti s umělou inteligencí na nejlepší cestě k tomu, aby do 18 měsíců pomohli dětem naučit se číst a zdokonalit se v psaní.

„Umělá inteligence se dostane k této schopnosti, aby byla stejně dobrým učitelem, jako by kdy mohl být člověk,“ řekl Gates před nedávnem na přednášce na summitu ASU+GSV v San Diegu.

Chatboti s umělou inteligencí, jako je ChatGPT společnosti OpenAI a Bard společnosti Google, se v posledních několika měsících rychle vyvíjejí a v některých standardizovaných testech již mohou konkurovat inteligenci na úrovni člověka. Tento růst vyvolal jak nadšení z potenciálu této technologie, tak debatu o možných negativních důsledcích.

Počítejte s Gatesem v táboře lidí, kteří jsou ohromeni. Dnešní chatboti mají „neuvěřitelnou plynulost ve schopnosti číst a psát“, což jim brzy pomůže učit studenty zlepšovat vlastní čtení a psaní způsobem, který technologie nikdy předtím nedokázala, řekl.

„Zpočátku nás nejvíce ohromí to, jak pomáhá se čtením – je asistentem při výzkumu čtení – a poskytuje zpětnou vazbu při psaní,“ řekl Gates.

Zdroj: Getty Images

Historicky se ukázalo, že výuka dovedností psaní je pro počítač nesmírně obtížný úkol, poznamenal Gates. Když učitelé dávají zpětnou vazbu k esejům, hledají vlastnosti, jako je struktura vyprávění a jasnost prózy – což je „vysoce kognitivní cvičení“, které je pro vývojáře „těžké“ zopakovat v kódu, řekl.

Schopnost chatbotů s umělou inteligencí rozpoznat a znovu vytvořit jazyk podobný lidskému však podle zastánců tuto dynamiku mění.

Kevin Roose, technologický sloupkař deníku New York Times, minulý měsíc napsal, že již použil programy ChatGPT ke zlepšení svého psaní, přičemž využil schopnosti umělé inteligence rychle vyhledávat v online stylistických příručkách.

Někteří akademici říkají, že na ně zapůsobila schopnost chatbotů shrnovat a nabízet zpětnou vazbu k částem textu, nebo dokonce sami psát celé eseje.

Ti samí akademici však varují, že tato technologie ještě není plně zformovaná a může neúmyslně vnášet významné chyby nebo dezinformace. A než se technologie umělé inteligence stane životaschopným učitelem, musí se podle Gatese zlepšit ve čtení a reprodukci lidské řeči, aby lépe motivovala studenty.

„Kdybyste si vzali jen příštích 18 měsíců, umělá inteligence přijde jako pomocník učitele a bude poskytovat zpětnou vazbu při psaní,“ řekl Gates. „A pak zesílí to, co jsme schopni dělat v matematice.“

Představa, že chatboti budou vynikat ve čtení a psaní dříve než v matematice, může být poněkud překvapivá: Algebra a počty se často používají k vývoji technologií umělé inteligence.

Zdroj: Getty Images

Ale chatboti, kteří jsou trénováni na velkých souborech dat, mají s matematickými výpočty často problémy, poznamenávají odborníci. Pokud v rámci datových sad, na kterých je chatbot vyškolen, již existuje vyřešená matematická rovnice, může vám poskytnout odpověď. Výpočet vlastního řešení je však jiný příběh.

Gates uvedl, že se pravidelně ptá vývojářů umělé inteligence společnosti Microsoft, proč chatboti nedokážou provádět relativně jednoduché výpočty, nebo dokonce násobit některá čísla. Odpověď: Umělá inteligence potřebuje lepší rozumové schopnosti, aby zvládla složitý matematický výpočet.

Může to nějakou dobu trvat, ale Gates je přesvědčen, že se technologie zlepší, pravděpodobně do dvou let, řekl. Pak by mohla pomoci zpřístupnit soukromé doučování širokému okruhu studentů, kteří by si ho jinak nemohli dovolit.

To však neznamená, že to bude zdarma. ChatGPT i Bing mají nyní omezené bezplatné verze, ale první z nich v únoru zavedla předplatné za 20 dolarů měsíčně s názvem ChatGPT Plus.

Přesto bude podle Gatese přinejmenším cenově dostupnější a přístupnější než individuální výuka s lidským instruktorem.

„Mělo by to být vyrovnávací,“ řekl. „Protože přístup k doučování je pro většinu studentů příliš drahý – zejména to, aby se tento doučovatel přizpůsobil a zapamatoval si vše, co jste udělali, a podíval se na celou vaši práci.“

Díky akciím společnosti Meta je Mark Zuckerberg bohatší o více než 10 miliard dolarů

Investoři společnosti Meta Platforms Inc. musí být spokojeni, protože akcie tohoto giganta v oblasti sociálních médií ve čtvrtek prudce vzrostly na základě zprávy o výsledcích hospodaření, ale jedna osoba musí být obzvláště nadšená.

Mark Zuckerberg, který je zakladatelem, předsedou představenstva a generálním ředitelem mateřské společnosti Facebooku, Instagramu a WhatsAppu, vlastní 350 577 496 akcií společnosti Meta, jak vyplývá z prohlášení o zmocnění společnosti za rok 2022 zveřejněného na začátku tohoto měsíce.

Zuckerberg je tak zdaleka největším akcionářem, neboť podle výroční zprávy společnosti Meta za rok 2022 vlastní 13,5 % z 2,59 miliardy akcií v oběhu k 27. lednu. Dalším největším akcionářem je investiční manažer BlackRock s 5,9 %.

Zdroj: Getty Images

Vzhledem k tomu, že akcie společnosti Meta (META) ve čtvrtek po zveřejnění výsledků za první čtvrtletí vystřelily o 29,16 USD, tj. o 13,9 %, na 238,56 USD, byla hodnota Zuckerbergových akcií o 10,22 miliardy USD vyšší než ve středu při uzavření burzy.

A při čtvrteční závěrečné ceně akcií mají Zuckerbergovy akcie hodnotu 83,6 miliardy dolarů. Jeho zvýšený majetek ho posunul o jednu příčku na 12. místo v žebříčku nejbohatších lidí světa podle Bloomberg Billionaires Index.

Jakkoli byl čtvrteční nárůst akcií dobrý, jednalo se teprve o druhý největší nárůst v tomto roce. Den po oznámení výsledků za čtvrté čtvrtletí, 2. února, akcie vzrostly o rekordních 35,65 USD, tj. o 23,3 %, a Zuckerbergovi tak přibylo 12,5 miliardy USD.

V letošním roce se hodnota Zuckerbergových akcií Meta zatím zvýšila o přibližně 41,4 miliardy dolarů, protože akcie od začátku roku vzrostly o 118,22 dolaru, tj. o 98,2 %.