Data mluví jasně. Svět se nezbavuje svých dolarů

Přes všechno to halasné povídání o tom, že se svět zbavuje amerického dolaru, tvrdá čísla ukazují, že centrální banky i instituce soukromého sektoru nadále zvyšují držbu dluhopisů denominovaných v dolarech.

Navzdory několika nedávným zprávám o diverzifikaci rezerv, „geoekonomickém“ přeskupení a kroku Číny zvýšit používání svého jüanu stále neexistují žádné důkazy o tom, že by svět vstoupil do roku 2023 aktivním prodejem dolarových aktiv.

Analýza světových centrálních bank sice ukazuje, že podíl dolaru na celkových rezervách se postupně snižuje – oficiální sektor však aktiva denominovaná v dolarech neprodává. Ve skutečnosti je stále v souhrnu nakupuje a soukromý sektor také.

Údaje ekonomů Federálního rezervního systému Carol Bertautové a Ruth Judsonové, očištěné o hodnoty, ukazují, že zámořské centrální banky a instituce soukromého sektoru byly v prvních dvou měsících letošního roku čistými kupci amerických státních dluhopisů.

Soukromý sektor v zámoří byl také solidním kupcem amerického agenturního dluhu, což dále zpochybňuje názor některých tržních kruhů, že postavení dolaru jako hlavní světové měny rychle klesá.

Odhady Bertauta a Judsona ukazují, že příliv zahraničních centrálních bank do amerických státních dluhopisů v únoru činil 47,6 miliardy dolarů, přestože nominální hodnota jejich zásob klesla o 20 miliard dolarů na 3,444 bilionu dolarů.

Tento kruh je z větší části rozetnut únorovým poklesem cen státních dluhopisů. Souhrnný index ICE (NYSE:ICE) BofA Treasury, který je ukazatelem široké ceny amerického státního dluhu napříč spektrem splatností, klesl v tomto měsíci o 2,4 %.

S přihlédnutím k lednovým údajům a včetně toků ze soukromého sektoru vzrostla světová držba státních dluhopisů v prvních dvou měsících roku o 28,9 miliardy USD a čisté nákupy agenturního dluhu činily 22,4 miliardy USD, ukazují údaje Bertauta a Judsona.

Zdroj: Getty Images

Steven Englander, vedoucí devizového výzkumu G10 ve společnosti Standard Chartered (OTC:SCBFF), se domnívá, že centrální banky po celém světě zvýší svou expozici vůči jiným měnám než dolaru. Půjde však o postupný proces, „prosakování“, které může trvat roky.

„Budete zklamáni, pokud budete považovat de-dolarizaci za ukončení nákupu dolarů. Stále se bude nakupovat, jen za nižší cenu,“ domnívá se Englander, který dlouhodobě sleduje vývoj světových devizových rezerv.

„Ani největší dolarový skeptik nevidí katastrofický run na dolarová aktiva. To je vzhledem k nedostatku substitutů těžké brát vážně,“ dodává.

VÝRAZNÝ NÁKUP

Zprávy o zániku dolaru jsou již mnoho let značně přehnané, ale tento měsíc debata dostala nový směr po výzkumné zprávě Stephena Jena, šéfa společnosti Eurizon SLJ Capital a zároveň dlouholetého odborníka na globální kapitálové toky.

Po zohlednění výkyvů směnných kurzů Jen tvrdí, že v loňském roce došlo k „ohromujícímu propadu“ podílu dolaru jako rezervní měny na trhu, „pravděpodobně v důsledku jeho svalnatého používání sankcí“.

Jen vypočítal, že podíl dolaru na oficiálních světových rezervách se loni propadl na 47 %, zatímco rok předtím činil 55 % a v roce 2001 73 %. Jeho ztráta podílu na trhu v roce 2022 byla desetkrát rychlejší než soustavná eroze v posledních dvou desetiletích, počítá.

Údaje Mezinárodního měnového fondu o devizových rezervách jsou obecně považovány za celosvětové měřítko. Podle nich činil podíl dolaru na světových rezervách na konci loňského roku 58,4 %, což je nejméně od zavedení eura v roce 1999.

Mezinárodní nákupy dolarových aktiv mohou stále růst, i když se podíl zelené měny na celkovém koláči rezerv pomalu zmenšuje, což se zřejmě děje.

Zdroj: Unsplash

Z údajů Bertauta a Judsona vyplývá, že příliv zahraničních centrálních bank do státních dluhopisů v loňském roce vzrostl o 4,7 miliardy USD a čisté nákupy amerických agenturních dluhopisů očištěné od vlivu ocenění činily 97,3 miliardy USD – z toho naprostá většina z Číny.

Nárůst státních dluhopisů je nepatrný, když uvážíme, že zahraniční centrální banky drží státní dluhopisy v hodnotě přibližně 3,5 bilionu dolarů. Nárůst držby agenturních dluhopisů je mnohem podstatnější, vezmeme-li v úvahu, že celková zásoba centrálních bank činí přibližně 650 miliard USD.

Pokud se na loňský rok podíváme širší optikou a zahrneme do něj i soukromý sektor, pak podle výpočtů Bertauta a Judsona nakoupili cizinci americké dluhopisy za více než půl bilionu dolarů – 375 miliard dolarů ve státních dluhopisech a 180 miliard dolarů v agenturách.

Jejich odhady přeshraničních toků nebo transakcí očištěné o ocenění sahají až do roku 2012. Údaje ukazují, že oficiální sektor prodával státní dluhopisy v letech 2016, 2018 a především v pandemickém roce 2020.

V ostatních letech docházelo k čistým nákupům, někdy ve velkém měřítku, jako například v letech 2012, 2017 a 2021. Včetně soukromého sektoru byl celkový příliv zahraničních investic do státních dluhopisů v posledních dvou letech značný.

Převaha dolaru se může oslabit, ale velmi pozvolna.

„Jakékoli skutečné změny, které by ovlivnily toky a ocenění, budou pravděpodobně probíhat tak ledovým tempem, že budou sotva znatelné,“ napsal Alan Stewart z Goldman Sachs (NYSE:GS).