Kurz jenu v úterý pokračoval v prudkém poklesu a dosáhl 15letého minima vůči euru, protože důsledky neochvějně holubičího rozhodnutí Bank of Japan se projevovaly i několik dní po tomto rozhodnutí.
Australský dolar mezitím vyskočil na týdenní maximum poté, co australská centrální banka (RBA) překvapila zvýšením úrokových sazeb a naznačila, že může dojít k dalšímu zpřísnění.
Centrální banka zvýšila hotovostní úrokovou sazbu na 3,85 % a uvedla, že k zajištění návratu inflace k cíli v přiměřeném časovém horizontu může být nutné „další zpřísnění“.
Australská měna poprvé od 25. dubna vzrostla o 1 % na úroveň těsně pod 67 amerických centů poté, co se po většinu minulého týdne pohybovala v blízkosti 66 centů.
„Řekl bych, že RBA si nyní myslí, že potřebuje vidět čtyřku před hotovostní sazbou, než začne uvažovat o tom, že by mohla skončit,“ řekl Ray Attrill, vedoucí oddělení FX strategie v National Australia Bank (OTC:NABZY).
„Od dubna byl tok dat rozhodně silný,“ dodal. „Je velmi pravděpodobné, že přijde další, i když se teprve uvidí, zda to bude již v červnu.“
Euro přidalo 0,24 % na 151,31 jenu, což je nejvyšší hodnota od září 2008.
Zelená bankovka (USD) si připsala 0,21 % a poprvé od 8. března dosáhla 137,74 jenu. Posun nad 137,90 by znamenal nejvyšší úroveň v tomto roce.
„Známka toho, že BOJ nehodlá v dohledné době změnit svou politiku záporných úrokových sazeb, dala spekulantům zelenou k opětovnému zahájení carry trades s jenem,“ uvedl Naka Matsuzawa, hlavní japonský makro stratég ve společnosti Nomura Securities.
Zdroj: Shutterstock
Prodej aktiv First Republic Bank (NYSE:FRC) společnosti JPMorgan Chase & Co (NYSE:JPM) také dodal investorům větší důvěru ohledně výhledu dolaru, uvedl Matsuzawa.
„Šance, že Fed bude pokračovat ve zvyšování sazeb, a ne v jejich snižování, je nyní o něco vyšší.“
Jednotná měna se vůči dolaru zvýšila o 0,1 % na 1,0985 USD, ale stále se pohybuje poblíž spodní hranice svého rozpětí z minulého týdne poté, co noční údaje ukázaly, že americká průmyslová výroba se v minulém měsíci navzdory nárůstu inflačních tlaků odpoutala od tříletého minima.
Federální rezervní systém je tak na dobré cestě zvýšit ve středu sazby o čtvrt procentního bodu.
Investoři se zaměří na to, zda americká centrální banka naznačí, že po květnu počítá s pozastavením zvyšování sazeb, nebo zda udrží možnost dalšího zvýšení v červnu či později.
Potenciálně klíčovým vodítkem k tomu bude pátek, kdy budou zveřejněny měsíční údaje o zaměstnanosti.
Očekává se, že Evropská centrální banka (ECB) následující den zvýší sazby na svém sedmém zasedání v řadě, přičemž na stole je zvýšení o 50 bazických bodů.
To minulý týden zvedlo euro na více než roční maximum 1,1096 USD.
Naproti tomu BOJ se v pátek rozhodla ponechat v platnosti nastavení mimořádně uvolněných stimulů a zahájila revizi své měnové politiky, která by mohla trvat 1,5 roku, což naznačuje, že s normalizací politiky vůbec nespěchá.
Rozhodnutí ECB a Fedu spolu s údaji o zaměstnanosti v USA přicházejí v době, kdy v Japonsku probíhají svátky Golden Week, které trvají od středy do konce víkendu.
USD/ZAR (short) – Zdroj: Autochartist
Jihoafrický rand v úterý na začátku obchodování mírně posílil, přičemž pozornost trhu bude tento týden pravděpodobně záviset na průzkumech místních indexů nákupních manažerů (PMI) a na zasedání Federálního rezervního systému USA o úrokových sazbách.
Rand se vůči dolaru obchodoval na úrovni 18,3725, což je přibližně o 0,1 % silnější kurz než v předchozím závěru.
Průzkumy PMI pro výrobní sektor a celou ekonomiku poskytnou investorům další informace o stavu nejprůmyslovější africké ekonomiky.
Investoři se zaměří na to, zda americká centrální banka naznačí, že po květnu počítá s pozastavením zvyšování sazeb, nebo zda udrží možnost dalšího zvýšení v červnu či později.
Jihoafrický vládní dluhopis do roku 2030 byl v počátečních obchodech také mírně silnější, výnos klesl o 0,5 bazického bodu na 10,175 %.