Toto je 10 nejrychleji rostoucích milionářských míst na světě – a tři z nich jsou v USA

Navzdory obavám z recese a turbulencím na trhu roste v některých částech světa bohatství, a to někdy i výrazně, uvádí nová zpráva poradenské společnosti Henley & Partners zabývající se migrací investic.

Čínské Chang-čou (Hangzhou) se dostalo na první místo seznamu hodnotícího nejrychleji rostoucí milionářské destinace. Zpráva zjistila, že mezi lety 2012 a 2022 vzrostl počet osob žijících v této zemi, které disponují investovatelným majetkem v hodnotě více než 1 milion dolarů, o 105 %.

Na konci loňského roku zde žilo 30 400 osob, které spadaly do této kategorie. Z nich 98 bylo tzv. centimilionářů, kteří vlastnili majetek v hodnotě přes 100 milionů dolarů, a 12 miliardářů.

V první desítce jsou i další dvě čínská města, Šen-čen (Shenzen) a Kanton (Guangzhou), která se umístila na třetím, resp. sedmém místě. Množství ultrabohatých lidí v Šen-čenu mezi lety 2012 a 2022 vyskočilo o 98 %, zatímco Kanton zaznamenal 86% nárůst.

Zdroj: Getty Images

Vedle Číny dominují první desítce také Spojené státy se třemi městy.

V případě USA jsou však všechna tři města také v první pětce. Na druhém místě se umístil Austin, hlavní město státu Texas, jehož milionářská populace vzrostla mezi lety 2012 a 2022 o 102 %, na čtvrtém místě se umístilo floridské West Palm Beach s 90% nárůstem, následované arizonským Scottsdale s 88% nárůstem.

Andrew Amoils, vedoucí výzkumu ve společnosti New World Wealth, která na zprávě spolupracovala s Henley & Partners, spojuje tyto skoky s různými faktory.

Austin těží z technologického sektoru, protože tam v posledních letech přesunulo své aktivity mnoho významných společností, upozornil Amoils v poznámce zveřejněné spolu se zprávou. Mezitím je prý Scottsdale atraktivní pro technologické podnikatele a důchodce díky „rostoucímu počtu exkluzivních golfových a lifestylových sídel“ a West Palm Beach je oblíbenou destinací pro práci z domova.

V první desítce se nenachází žádné evropské město.

„Dominance USA nad globálním technologickým sektorem pravděpodobně sehrála roli v tom, že evropská města bojují s problémy. Také vzestup Asie pravděpodobně poškodil Evropu více než USA,“ řekl Amoils pro CNBC Make It.

Zdroj: Getty Images

Kde bohatství klesá
Na druhou stranu se v některých městech za posledních deset let výrazně snížilo množství bohatých osob. Největší pokles zaznamenala ruská Moskva, a to o 44 %, a třetí největší propad zaznamenal Petrohrad, a to o 38 %.

To může být poněkud nepřekvapivé vzhledem k důsledkům probíhající války Ruska s Ukrajinou.

Mezi další města, která zaznamenala pokles počtu ultrabohatých obyvatel, patří jihoafrický Johannesburg, kde bylo v roce 2022 o 40 % méně milionářů než v roce 2012, Hongkong, kde došlo k poklesu o 27 %, a Londýn, kde se počet ultrabohatých obyvatel snížil o 15 %. Všechna tato tři města patří mezi 10 lokalit s největším poklesem.

Nejbohatší města světa
Hongkong se však přesto vrátil do samostatného žebříčku deseti nejbohatších měst světa. S celkovým počtem 129 500 osob s investovatelným majetkem nad 1 milion dolarů, včetně 290 centimilionářů a 32 miliardářů, je město sedmým nejbohatším na světě.

Ve srovnání s poslední zprávou společnosti Henley & Partners o nejbohatších městech světa, která byla zveřejněna v září, je Hongkong jedním z pouhých dvou nových účastníků tohoto seznamu.

První šestice se od té doby nezměnila: na prvním místě je New York, následovaný japonským Tokiem, oblastí Bay Area, která zahrnuje San Francisco a Silicon Valley, britským Londýnem, Singapurem a Los Angeles.

Zdroj: Getty Images

Bylo zjištěno, že 340 000 Newyorčanů má investovatelný majetek v hodnotě alespoň 1 milion dolarů, přičemž 724 z nich jsou centimilionáři a 58 z nich miliardáři.

Chicago ve státě Illinois a Houston v Texasu, které byly v loňském roce na sedmém, resp. osmém místě, již v první desítce nejsou. Úbytek ultrabohatých osob v Chicagu se stal v posledních letech zákonitostí, říká Amoils a dodává, že město opustilo také několik velkých podniků.

„V Houstonu se počet HNWI snížil především v důsledku poklesu cen ropy. Když jsme v červnu 2022 dělali poslední sadu statistik, byla cena ropy na více než 120 dolarech, zatímco nyní se pohybuje kolem 80 dolarů. Desetiletá míra růstu HNWI v Houstonu je však stále velmi zdravá a činí +65 %,“ uvedl Amoils.

Místo Houstonu je nyní na osmém místě čínské hlavní město Peking, následované Šanghají. Ty byly dříve na devátém, resp. desátém místě, ale první desítku doplňuje také nový účastník: Sydney v Austrálii.

První desítka
Toto je 10 měst, ve kterých podle zprávy společnosti Henley & Partners došlo mezi lety 2012 a 2022 k největšímu nárůstu počtu ultrabohatých osob – a jak velké jsou tyto skoky.