Americký dolar teď nevypadá tak atraktivně

Americká ekonomika již nevypadá tak výjimečně. To je pro dolar špatná zpráva.

Zelená bankovka podle dolarového indexu WSJ poklesla o 8,3 % oproti zářijovému maximu a zažívá nejhorší začátek roku od roku 2018.

Investoři sázejí na to, že americká měna má dále klesat, protože Federální rezervní systém se blíží ke konci svého nejagresivnějšího programu zvyšování úrokových sazeb od 80. let. Na dolar působí také obavy o bankovní systém, potenciální neschopnost splácet americký dluh a očekávání, které sdílí mnoho ekonomů, že Spojené státy v nadcházejících měsících sklouznou do recese.

Zpřísňování podmínek ze strany Fedu bylo v loňském roce podnětem k historickému růstu dolaru, který jej vynesl na několikaletá maxima vůči měnám, jako je euro a jen. Na podzim začal dolar oslabovat, v novém roce se udržel, protože se ukázalo, že inflace je tvrdohlavější, než se očekávalo, a v posledních dvou měsících obnovil svůj pokles.

Očekává se, že Fed tento týden provede poslední zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu, než bude zpřísňování politiky pozastaveno. Tím by se Fed dostal do rozporu s ostatními významnými centrálními bankami, včetně těch v eurozóně a ve Velké Británii, které se z pandemické výluky dostaly později než USA a nyní zaznamenávají lepivější inflaci.

„Spojené státy se dostávají z období mimořádné výkonnosti. Ostatní země je začínají dohánět,“ řekl Nick Wall, vedoucí globální devizové strategie ve společnosti J.P. Morgan Asset Management.

Slabší dolar je obvykle dobrou zprávou pro světovou ekonomiku. Snižuje náklady zahraničních společností a vlád na obsluhu nebo splácení dolarového dluhu, zvyšuje hodnotu zahraničních zisků amerických nadnárodních společností a může podpořit globální obchod, protože zboží v dolarech je pro mezinárodní kupce cenově dostupnější.

„Je to uvolňovací ventil pro globální růst,“ řekl Wall. „Šedesát procent globálních závazků je denominováno v dolarech; mnoho z nich je na rozvíjejících se trzích a rozvíjející se trhy jsou zodpovědné za možná dvě třetiny globálního růstu v posledním desetiletí.“

Zdroj: Getty Images

Investoři sázejí na to, že Fed do konce roku sníží výpůjční náklady nejméně o čtvrt procentního bodu, ukazují údaje skupiny CME. Tržní ceny mezitím naznačují, že investoři očekávají, že Evropská centrální banka a Bank of England zvýší své klíčové sazby do konce roku o více než půl procentního bodu.

Podle analytiků by tato divergence měla pomoci měnám, jako je euro a britská libra, nadále posilovat vůči dolaru. Sazbové rozdíly jsou klíčovým faktorem ovlivňujícím vývoj měnových trhů, protože vyšší sazby přitahují investory, kteří hledají výnosy.

Jednou z komplikací je, že dolar zůstává v době krize oblíbeným aktivem. Pokud by se globální recese stala reálným rizikem – například pokud by se výrazně zhoršilo napětí v globálním bankovnictví -, zelená bankovka by pravděpodobně rostla, jako se to stalo na začátku roku 2020.

Mezitím se mění ekonomická dynamika. Evropský růst se drží nečekaně dobře, protože energetická krize v regionu polevila, zatímco aktivita v USA zpomaluje. Čínská ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí oproti předchozímu roku nečekaně výrazně o 4,5 %.

Mezinárodní měnový fond očekává, že expanze hrubého domácího produktu USA v příštím roce zpomalí na 1,1 % a HDP eurozóny vzroste o 1,4 %, zatímco v Číně by měl růst dosáhnout 4,5 %.

„Příběh dolarové výjimečnosti je slabší nejen z pohledu sazeb, kde sazby možná dosáhly svého vrcholu, inflace možná dosáhla svého vrcholu mnohem dříve než v eurozóně a ve zbytku světa, ale také z pohledu růstu,“ uvedl Federico Cesarini, vedoucí oddělení devizových trhů v institutu Amundi.

Cesarini uvedl, že rostoucí evropské úrokové sazby představují pro měnový trh „změnu režimu“, která by mohla vést k několikaletému poklesu dolaru. Investoři se evropským dluhopisům vyhýbají od doby, kdy ECB v roce 2014 zavedla záporné sazby. Nyní se vracejí domů.

„Tohle je opravdu jen začátek,“ řekl. „Pevně věřím, že mnoho kapitálu z eurozóny bude muset být repatriováno zpět.“

Zdroj: Unsplash

Odhaduje, že od loňského června se do Evropy vrátilo přibližně 300 miliard eur, což odpovídá 331 miliardám dolarů, a to převážně do evropských akcií, a že by tyto toky mohly nakonec dosáhnout přibližně 2 bilionů eur. Amundi předpovídá, že euro v letošním roce vzroste o dalších 7 % z 1,10 USD na 1,18 USD.

Podle analýzy údajů Komise pro obchodování s komoditními futures (Commodity Futures Trading Commission) provedené bankou Scotiabank manažeři hedgeových fondů zvyšují sázky proti dolaru, které k 25. dubnu dosáhly přibližně 12,2 miliardy USD. Mezi ně patří i Stanley Druckenmiller, který minulý týden uvedl, že shortování dolaru je jeho jediným vysoce perspektivním obchodem.

„Jediná oblast, ve které se cítím poměrně dobře, je krátký kurz amerického dolaru,“ řekl Druckenmiller na investiční konferenci pořádané norským státním investičním fondem. „Měnové trendy mají tendenci trvat nejméně dva nebo tři roky. Měli jsme tu dlouhý, během předchozího desetiletí přišlo do amerického dolaru přes 10 bilionů dolarů.“

Někteří tvrdí, že téměř desetiletý růst kurzu způsobil, že dolar je silně nadhodnocený. Analytici společnosti Goldman Sachs Group Inc. odhadují, že tato měna je o 5 až 15 % nad svou reálnou hodnotou, zatímco ostatní měny, jako je jen, jihoafrický rand a norská koruna, jsou výrazně podhodnocené.

Historie naznačuje, že oslabení dolaru by mohlo být krátkodobé. Podle zjištění stratégů JPMorgan Chase & Co. v posledních čtyřech cyklech zvyšování sazeb Fedu dolar obvykle tři až čtyři měsíce po posledním zvýšení sazeb oslaboval nebo se obchodoval beze změny, než nakonec opět začal posilovat.

„Když se podíváte na dlouhodobé trendy, jsem pro dolar i nadále relativně příznivý,“ uvedl Joseph Lewis, vedoucí oddělení korporátního zajištění ve společnosti Jefferies. „V širším pohledu mají Spojené státy stále dynamické prostředí, které přitahuje kapitálové toky.“