Dolar v defenzivní náladě po ekonomických údajích; pozornost se soustředí na Fed

Dolar ve středu oslabil, protože investoři očekávají zvýšení úrokových sazeb v USA později během dne, ale nejsou si jisti, jak dlouho bude Federální rezervní systém udržovat přísnou politiku vzhledem k nejnovějším chmurným údajům o zaměstnanosti a rizikům spojeným s dluhovým stropem a bankovním sektorem USA.

Podle úterních údajů se počet volných pracovních míst v USA v březnu snížil již třetí měsíc v řadě a počet propuštěných zaměstnanců vzrostl na nejvyšší úroveň za více než dva roky, což dává určitou naději, že zmírnění situace na trhu práce by mohlo pomoci Fedu v boji proti inflaci.

Dolarový index, který měří americkou měnu vůči šesti konkurentům, klesl o 0,128 % na 101,710 poté, co v úterý klesl o 0,245 %.

Všeobecně se očekává, že Fed ve středu po skončení dvoudenního zasedání zvýší úrokové sazby o 25 bazických bodů, a investoři se zaměří na to, zda Fed naznačí pauzu nebo další zpřísnění.

Měnový stratég Bank of Singapore Moh Siong Sim uvedl, že trhy očekávají snížení sazeb ke konci roku v důsledku napětí v americkém bankovním systému. Moh se však domnívá, že Fed se možná bude snažit vyhlídky na snížení sazeb bagatelizovat, protože údaje ukazují, že „americká ekonomika sice zpomaluje, ale ne dostatečně rychle na to, aby se inflace vrátila k 2% cíli“.

Zasedání Fedu se koná v době, kdy se americké finanční trhy vzpamatovávají z víkendového krachu sanfranciské First Republic Bank (NYSE:FRC) a také z obav, že by vládě mohla po 1. červnu dojít hotovost, pokud by nebyl zvýšen dluhový strop.

Výnos desetiletých státních dluhopisů se v úterý snížil o 13,3 bazických bodů na 3,440 %, zatímco výnos třicetiletých státních dluhopisů klesl o 8,5 bazických bodů. Vzhledem k tomu, že Japonsko bylo kvůli svátku zavřené, s hotovostními pokladničními poukázkami se ve středu neobchodovalo.

EUR/USD (long) – Zdroj: Autochartist

Blerina Uruci, hlavní ekonomka pro USA společnosti T. Rowe Price, uvedla, že Fed pravděpodobně nebude připraven vyhlásit konec zpřísňování pro tento cyklus a riskovat, že ho údaje donutí k obratu.

„Napětí v bankovním sektoru je faktorem, který bude zvažován, ale Fed pravděpodobně dojde k závěru, že kombinace dosud oznámených tržních opatření a dobře kapitalizovaného bankovního sektoru mu poskytne potřebný prostor pro snahu o snížení inflace na 2% cíl.“

Euro mezitím posílilo o 0,23 % na 1,1024 USD poté, co přes noc vzrostlo o 0,2 % před pravidelným čtvrtečním zasedáním Evropské centrální banky.

Úterní údaje ukázaly, že inflace v eurozóně minulý měsíc zrychlila, ale základní růst cen nečekaně zpomalil, což přispělo k argumentům pro menší zvýšení úrokových sazeb ze strany ECB.

Podle cen na derivátových trzích se obchodníci domnívají, že existuje zhruba 85% šance, že ECB ve čtvrtek zvýší sazby o 25 bazických bodů, a 15% šance, že zvýší sazby o 50 bazických bodů.

Ryota Abe, ekonom oddělení globálních trhů a treasury společnosti Sumitomo Mitsui (NYSE:SMFG) Banking Corporation, uvedl, že trhy počítají s větším počtem zvýšení sazeb v eurozóně než ve Spojených státech. „Pokud se rozdíl v sazbách mezi oběma regiony vyjasní, může DXY (dolarový index) klesnout pod hranici 100.“

Australský dolar vzrostl o 0,11 % na 0,667 USD den poté, co australská centrální banka překvapila trhy zvýšením hotovostní úrokové sazby na 3,85 % a uvedla, že ke zkrocení inflace může být nutné další zpřísnění.

Kurz kiwi vzrostl o 0,40 % na 0,623 USD, zatímco šterlink se naposledy obchodoval za 1,249 USD, což je o 0,21 % více než včera.

USD/JPY (long) – Zdroj: Autochartist

Japonský jen posílil o 0,40 % na 136,01 za dolar a umazal část svých ztrát z minulého týdne, kdy Bank of Japan pokračovala ve své velmi uvolněné měnové politice.

USD/CHF se drží na nižších úrovních poblíž intradenního dna 0,8907 a v poslední době ustupuje, protože medvědi drží otěže již druhý den po sobě a míří do středeční evropské seance.

Pár švýcarského franku (CHF) tak prodlužuje obrat z předchozího dne, kdy se dostal na nejvyšší úroveň za poslední týden.