Bhútán plánuje 500 milionů dolarů na těžbu kryptoměn v Himálaji

Bhútánský investiční orgán a společnost Bitdeer Technologies Group, kótovaná na burze Nasdaq, plánují hledat investory do fondu v hodnotě až 500 milionů dolarů, který bude použit na rozvoj ekologické těžby kryptoměn v himálajském království.

Podle středečního společného prohlášení bude na konci května zahájeno získávání finančních prostředků pro institucionální investory a cílem je zřídit bezuhlíkovou digitální těžbu, která bude využívat bohatou vodní energii Bhútánu.

Těžba je pro Bhútán nejméně riskantní způsob, jak využít kryptoměnové příležitosti, a prozatím se země zaměří na Bitcoin, uvedl v rozhovoru Ujjwal Deep Dahal, výkonný ředitel investiční společnosti Druk Holding & Investments.

„Je důležité, abychom se zaměřili na aktiva, která mají nízký objem a vysokou hodnotu, nebo na digitální aktiva, a pokusili se zaujmout pozici, která nám umožní být konkurenceschopní v celosvětovém měřítku a budovat naši ekonomiku,“ řekl Dahal.

Hospodářská strategie

Lesy obklopený Bhútán, ležící mezi Čínou a Indií, má přibližně 777 000 obyvatel a dlouhodobě usiluje o diverzifikaci ekonomiky závislé na příjmech z vodní energie. Druk spravuje vládní investice v tradičních oblastech, jako jsou akcie, dluhopisy, technologie, energetika a nemovitosti, ale také těžba kryptoměn a investice v rámci strategie, kterou nazývá „zaměřená na budoucnost“.

Těžaři bitcoinů se předhánějí v řešení složitých matematických hádanek pomocí energeticky náročných výpočetních plošin a na oplátku získávají nové zásoby tokenu. To vedlo ke kritice dopadů na životní prostředí, když energii dodávají špinavá paliva.

Zdroj: Getty Images

Těžaři byli v loňském roce tlačeni propadem cen digitálních aktiv, rostoucími náklady na energie a zvýšenou konkurencí. V roce 2023 se podmínky zlepšily v souvislosti s oživením trhu s kryptoměnami.

Společnost Bitdeer se sídlem v Singapuru, kterou vlastní čínský podnikatel Jihan Wu, patří mezi největší těžaře kryptoměn podle výkonu počítačů a má jedno z největších center v Texasu. Firma se začala obchodovat na burze Nasdaq minulý měsíc poté, co byla konečně uzavřena dlouho odkládaná fúze s účelovou akviziční společností.

Harmonogram výstavby

Společnost Bitdeer očekává, že v Bhútánu zřídí provoz o výkonu 100 megawattů, jehož výstavba by měla začít ve druhém čtvrtletí a být dokončena v červenci až září, jak vyplývá z žádosti o povolení.

Společnost a Druk budou rovněž investovat do plánovaného nového fondu, uvedl v rozhovoru generální ředitel společnosti Bitdeer Matt Linghui Kong.

Druk se pustil do těžby kryptoměn v rámci přístupu „sandbox“, když byl Bitcoin na úrovni přibližně 5 000 dolarů, řekl Dahal. Měla také některé investice s nyní zkrachovalých amerických digitálních aktiv věřitelů BlockFi Inc. a Celsius Network LLC, ale byly malou částí portfolia Druk a byly „vypořádány,“ dodal Dahal.

Bitcoin se v době pandemického kryptografického boomu, který vyvrcholil v roce 2021, vyšplhal na rekordní hodnotu téměř 69 000 dolarů. Největší digitální aktivum se pak v roce 2022 propadlo pod 16 000 dolarů, ale od té doby se odrazilo k hodnotě přibližně 28 500 dolarů.

Zdroj: Shutterstock

Vstup Bhútánu do nestálého a někdy skandálního světa kryptoměn je pozoruhodný vzhledem k tomu, že tato země je proslulá tím, že k měření ekonomického úspěchu používá index „hrubého národního štěstí“. Tento ukazatel zohledňuje prvky, jako je psychologická pohoda a ekologická rozmanitost, a měří tak životní úroveň.

Ekonomika Bhútánu

Bhútán je malá vnitrozemská země v jižní Asii. Hospodářství Bhútánu je poháněno především zemědělstvím, lesnictvím a cestovním ruchem. Bhútán je známý svým jedinečným přístupem k měření hospodářského růstu prostřednictvím indexu hrubého národního štěstí, který klade důraz na udržitelný rozvoj, zachování kultury a životního prostředí.

Základem bhútánské ekonomiky je zemědělství, v němž se přibližně 60 % obyvatelstva živí samozásobitelským zemědělstvím. Hlavními plodinami pěstovanými v Bhútánu jsou rýže, kukuřice, pšenice, ječmen a brambory. Důležitou součástí ekonomiky je také chov hospodářských zvířat – skotu, jaků a ovcí pro maso, mléko a vlnu.

Dalším významným odvětvím bhútánského hospodářství je lesnictví, neboť rozsáhlé lesy v zemi jsou cenným zdrojem dřeva a dalších lesních produktů. Bhútán se zavázal k udržitelnému hospodaření v lesích a jeho cílem je udržet alespoň 60 % lesních porostů.