Pepe Memecoin – Nové šílenství v již tak šílením světě kryptoměn

Obchodování s memecoiny – kryptoaktivy, která mohou být inspirována virálními obrázky a memy a přitahovat loajální komunity na sociálních sítích, ale jinak postrádají vlastní užitečnost – v posledních dnech prudce vzrostlo. V čele byl Pepe, novodobý token s motivem obojživelníka, který od svého zrodu v dubnu vyvolal zběsilé spekulace a dal vzniknout mnoha napodobeninám.

Pepe byl před svým spuštěním i po něm obsedantně propagován na Twitteru a 5. května dosáhl vrcholu tržní hodnoty více než 1,6 miliardy dolarů, než se podle CoinMarketCap obrátil a v následujících dnech se propadl až o 70 %. Nešťastná žába – která se stejně jako mnoho memecoinů ani v době svého největšího rozmachu nikdy neobchodovala výše než za zlomek centu – s sebou stáhla Bitcoin a Ether. Obě mince od 5. května klesly o zhruba 10 %, což je po čtyřech měsících růstu v řadě pozoruhodný krok dolů.

Dlouhodobí obchodníci s kryptoměnami už to viděli: Memecoinový boom obvykle začíná v období, kdy obchodníci, jejichž peněženky nedávno ztloustly, jsou ochotnější podstoupit zvýšené riziko. Tito spekulanti se obvykle zbavují části svých držených bitcoinů nebo etherů, aby investovali do memecoinů, takže mánie může vést k poklesu cen těchto dvou hlavních mincí, řekl v rozhovoru Kyle Doane, obchodník ve společnosti Arca, která spravuje digitální aktiva.

Jakmile memecoinové šílenství odezní, což se nevyhnutelně stane, většina obchodníků přijde o své prostředky a bude mít méně prostředků na investice zpět do bitcoinu a etheru, řekl.

„Nakonec je to los,“ řekl Doane, který Pepeho nevyměňuje. „Tento typ obchodování je v podstatě centralizované kasino.“

Podle údajů společnosti Dune, která sleduje ceny bitcoinů, signalizovaly minulé memecoinové mánie vrcholy trhu, po nichž následovaly několikaměsíční poklesy. Například když Dogecoin s tématikou Shiba Inu vedl v květnu 2021 memový boom, brzy poté následoval výprodej Bitcoinu, který trval až do července.

Zdroj: Getty Images

Další rally memecoinu se odehrála v říjnu téhož roku. To bylo jen několik týdnů předtím, než bitcoin dosáhl svého historického maxima, po kterém začal strmý ústup, který trval celý loňský rok.

Pro jistotu dodejme, že Bitcoin od začátku roku 2023 vzrostl o 60 %, zatímco Ether o 48 %. A existuje mnoho dalších faktorů, které hrají roli v cenové akci, jako je makroekonomické prostředí a regulační klima. Například cenu Etheru mohou výrazně ovlivnit očekávání spojená s aktualizací softwaru sítě.

Humbuk kolem memecoinu však může být známkou přehnaně exponovaného trhu. A tentokrát spekulace vedly k dalším poruchám na blockchainech, kde se mince razí. Memecoiny byly v síti Bitcoin k dispozici teprve letos, a když se tyto tokeny „BRC-20“ začaly v dubnu rozjíždět, začaly zahlcovat síť a zvyšovat transakční poplatky na dvouletá maxima. Ethereum, kde se stále odehrává většina spekulací, bylo zasaženo podobně – což znamená, že zákazníci skutečně užitečných finančních a herních aplikací museli také platit více.

Nejdůležitější je, že obchodníci, kteří se spálili na memecoinech, mohou nějakou dobu váhat, zda znovu vstoupit na trh.

„Když zmizí rozruch a humbuk, hodnota má tendenci klesat a investoři mohou utrpět značné ztráty,“ řekl Joe Rotunda, ředitel odboru vymáhání práva Texaské státní rady pro cenné papíry. „Je to jako s hudebními židlemi – když přestane hrát hudba, investoři často nemohou najít bezpečné místo, kam by mohli přistát. Až na to, že investování není hra, ztráty mohou být až příliš reálné.“

Zpeněžení memecoinů – do kterého se mnoho obchodníků vrhá ze strachu z promeškání, neboli FOMO – je obvykle obtížné, protože když chce každý prodat, často se najde jen málo zájemců.

Zdroj: Unsplash

„Všichni pociťují FOMO chování, ale jde o 1 milion dolarů na papíře,“ řekl v rozhovoru Merav Ozair, odborník na fintech z Cornellovy univerzity. „Protože je to nelikvidní, nemohou to prodat.“

Některé memecoiny mají dlouhou životnost. Doge a Shiba Inu zůstaly v první patnáctce mincí podle tržní hodnoty – ale jsou to výjimky. Další tisíce tokenů se proměnily ve sotva obchodovatelné zombie. To však nezabránilo tomu, aby se vzorec boomu a propadu opakoval.

„Myslím, že každý obchodník s memecoiny včetně mě s nimi obchoduje za účelem zisku,“ uvedl obchodník Pepe, který si na Twitteru říká Poordart a odmítl uvést své skutečné jméno. „Gamifikace obchodování, která z něj dělá zábavu, se do jisté míry vyhýbá stresu – ale v konečném důsledku jde samozřejmě pouze o zisk.“

Dokud se hudba nezastaví.