Hledáte alespoň 11% dividendový výnos? Zde jsou 2 nejlepší ETF, které stojí za zvážení

Pravděpodobně jste již slyšeli staré tržní přísloví „Prodej v květnu a jdi pryč“. Co takhle využít tento čas k tomu, abyste začali uvažovat o ETF vyplácejících dividendy? Není lepší čas než začít budovat dividendové portfolio, které vám může zajistit dlouholetý pasivní příjem.

Zde jsou dva velké dividendové ETF, které oba přinášejí výnos přes 11 % a které můžete využít k nastartování svého dividendového portfolia. A co víc, zatímco některé ETF s vysokým výnosem lákají investory na ohromující výnosy, ale nakonec v dlouhodobém horizontu poskytují nižší celkové výnosy, oba tyto ETF v poslední době vykazují solidní celkové výnosy.

JPMorgan Equity Premium Income ETF (JEPI)

Tento oblíbený ETF od společnosti JPMorgan nabízí investorům jak atraktivní výnos 11,3 %, tak měsíční výplatu. Na rozdíl od některých svých kolegů s vysokým výnosem navíc dosahuje solidních výsledků z hlediska celkového výnosu.

V roce 2022 fond klesl pouze o 3,5 %, což je mnohem lepší, než se zdá, vzhledem k tomu, že se indexy S&P 500 a Nasdaq v loňském roce nacházely v medvědím teritoriu, přičemž index S&P 500 klesl o 19,6 % a technologický Nasdaq ztratil třetinu své hodnoty. Předtím JEPI v roce 2021 vykázala působivý celkový výnos 21,5 %, který sice zaostal za indexy S&P 500 a Nasdaq, ale i tak to byl pro investory pěkný výnos.

JEPI je vhodně diverzifikován, má 116 podílů a jeho 10 nejvýznamnějších pozic tvoří pouze 17,5 % aktiv. Níže se podívejte na hlavní podíly společnosti JEPI pomocí nástroje TipRanks.

Jak vidíte, jedná se o pěkný seznam některých nejlepších amerických dividendových stálic. Stálice spotřebního zboží, jako jsou Coca-Cola, Pepsi, Colgate-Palmolive a Hershey, jsou dobře známé pro své stabilní podnikání a dlouhou historii vyplácení dividend. Tyto jednotlivé holdingy se mohou pochlubit skvělou sbírkou Smart Scores, přičemž 6 z 10 má Smart Scores 8 nebo lepší.

Smart Score je vlastní kvantitativní systém hodnocení akcií společnosti TipRanks, který hodnotí akcie na základě osmi různých tržních faktorů. Výsledek je založen na datech a nevyžaduje žádný lidský zásah. Skóre Smart Score 8 nebo vyšší je ekvivalentem hodnocení Outperform. Samotný fond JEPI má skóre Smart Score 7 z 10, což je velmi blízko hodnocení Outperform.

Cílem JEPI je generovat příjem a zároveň omezit volatilitu a poklesy. Podle informačního listu ETF JEPI „generuje příjem kombinací prodeje opcí a investic do akcií velkých amerických společností, přičemž se snaží zajistit měsíční tok příjmů ze souvisejících opčních prémií a dividend z akcií.“ JEPI se také snaží „přinášet významnou část výnosů spojených s indexem S&P 500 s menší volatilitou“.

Je třeba poznamenat, že JEPI generuje velkou část svého vysokého výnosu investicemi do dluhopisů vázaných na akcie (ELN), takže se nejedná o obyčejný dividendový ETF. Podle prospektu fondu jsou „ELNs, do kterých fond investuje, derivátové nástroje, které jsou speciálně navrženy tak, aby kombinovaly ekonomické charakteristiky indexu S&P 500 a vypsaných kupních opcí v jedné formě dluhopisu a nejsou obchodovány na burze.“

Tato strategie zatím funguje dobře, ale v případě býčího trhu by mohla omezit část růstu fondu JEPI. Příklad: při oživení trhů v roce 2023 dosahují akcie JEPI od počátku roku celkového výnosu 3,4 % a zaostávají tak za celkovým výnosem indexu S&P 500 ve výši 8,3 %.

Přesto JEPI odvedla dobrou práci při ochraně kapitálu investorů během loňského obtížného trhu. Navíc díky dvoucifernému dividendovému výnosu, silnému portfoliu amerických dividendových akcií „blue-chip“ a přiměřenému nákladovému poměru 0,35 % je pro investory solidní volbou, kterou by měli zvážit. Na volatilním a nejistém trhu se investoři stále více vyhýbají riziku a JEPI vypadá jako relativní přístav v bouři.

ETF iShares MSCI Brazil (EWZ)

Zde je ETF s úplně jinou strategií než JEPI, ale podobně vysokým výnosem. ETF iShares MSCI Brazil má v současné době výnos 12,5 %. Jak můžete z názvu vytušit, jedná se o ETF od společnosti iShares ze skupiny BlackRock, který investuje do brazilských akcií.

Důvodem, proč je výnos EWZ tak vysoký, je zčásti to, že brazilský akciový trh se po brazilských prezidentských volbách koncem loňského roku propadl. Na jedné straně se trh obává, že levicově orientovaný Luis Inacio Lula da Silva (Lula), který porazil pravicově orientovaného dosavadního prezidenta Jaira Bolsonara, bude méně přátelský k podnikatelům než jeho předchůdce.

Zdroj: Getty Images

To je sice oprávněná obava, ale právě to je z velké části důvodem, proč investoři dostávají příležitost investovat do tohoto ETF s průměrným násobkem P/E 4,6 (k 31. březnu) a vysokým výnosem. To je obrovský diskont jak vůči indexu S&P 500, tak vůči akciím rozvíjejících se trhů obecně, takže se zdá, že tyto obavy jsou v EWZ již více než započítány. Navíc během Lulova prvního dlouhého funkčního období se brazilskému trhu skutečně dařilo poměrně dobře a Bolsonarova strana stále ovládá Kongres, takže trh možná reaguje přehnaně.

EWZ si v posledních letech vedla solidně. I po výprodeji na konci loňského roku, který následoval po Lulově zvolení, vykázal ETF za poslední tři roky (ke konci posledního čtvrtletí) celkový anualizovaný výnos 13,4 %.

Američtí investoři by si měli všimnout jedné věci: na rozdíl od mnoha amerických dividendových akcií a ETF vyplácí EWZ dividendu pololetně, nikoli čtvrtletně. EWZ vyplácí svým investorům dividendu již úctyhodných 19 let v řadě a v posledních letech její výplata výrazně vzrostla – složená roční míra růstu dividendy (CAGR) dosáhla 49,2 % na anualizované bázi za poslední tři roky a 39,7 % za posledních pět let.

EWZ není tak diverzifikovaný jako JEPI, má 51 pozic a 58,8% váhu 10 největších podílů a investoři by si měli uvědomit, že Vale SA tvoří obrovských 16,15 % fondu. To nemusí být nutně špatně, ale investoři jsou díky tomu hodně vystaveni riziku společnosti Vale, ať už směrem nahoru nebo dolů. Fond je také silně zatížen energetickými, materiálovými a finančními produkty. To jsou však sektory známé svými dividendami a podíly jako Vale a Petrobras se mohou pochlubit masivními dividendovými výnosy.

Pro investory, kteří jsou tolerantní k riziku a nebojí se jít trochu mimo vyšlapané cesty, je EWZ zajímavým ETF, u kterého je třeba zvážit přidání alokace, protože jeho 12,5% dividendový výnos je těžko překonatelný a existuje zde velký prostor pro růst, pokud se změní sentiment vůči Brazílii na základě Lulovy politiky. Navíc je zde pravděpodobný růst, pokud se v budoucnu zotaví energetický a materiálový sektor.

Zapomeňte na „prodat v květnu a odejít“

Závěrem lze říci, že není nutné „prodat v květnu a jít pryč“, když můžete v tomto období uvažovat o zvýšení svých dividendových příjmů pomocí ETF jako JEPI a EWZ.

JEPI je pravděpodobně stabilnější, defenzivnější název, který mohou investoři „nastavit a zapomenout“ a zároveň dostávat měsíční výplatu, zatímco EWZ je pravděpodobně o něco vhodnější pro investory, kteří jsou tolerantní k riziku, ale kromě vlastního masivního dividendového výnosu nabízí také větší potenciál růstu ze zhodnocení kapitálu.

Ačkoli se jedná o velmi odlišné typy ETF, oba považuji za silnou volbu pro investory, kteří chtějí nastartovat vlastní dividendová portfolia nebo zvýšit pasivní příjem svých stávajících portfolií.