Bitcoin Miner Bit Digital přidává stroje na Islandu před možným daňovým zásahem v USA

Bit Digital BTBT se sídlem v New Yorku 8,22% nárůst; zelený trojúhelník ukazuje nahoru rozšiřuje své operace na Island ve snaze zajistit regulační riziko společnosti těžící bitcoiny v souvislosti s navrhovanou daní z těžby kryptoměn od Bidenovy administrativy.

Samir Tabar, výkonný ředitel společnosti Bit Digital kótované na burze Nasdaq, řekl deníku The Wall Street Journal, že společnost minulý týden koupila 2 500 nových strojů na těžbu bitcoinů za 5 milionů dolarů a umístí je na Islandu, což je poprvé za dva roky, co společnost posílá nové počítače mimo USA.

Společnost plánuje tento krok oznámit ve čtvrtek na konferenci Bitcoin 2023 v Miami.

Spotřeba elektřiny těžařů bitcoinů vyvolala hněv Bidenovy administrativy. Tvrdí, že těžaři zvyšují náklady na elektřinu ve sdílených sítích, a poukazuje na dopad zvýšené poptávky po energii na životní prostředí. V březnovém dokumentu ministerstvo financí navrhlo, aby firmy těžící digitální aktiva platily daň ve výši 30 % svých nákladů na elektřinu.

Návrh na zdanění přichází současně s širším vládním zásahem proti společnostem obchodujícím s digitálními aktivy po krachu krypto burzy FTX. Tato opatření vyděsila americký kryptografický průmysl a přiměla některé společnosti k diskusi o přesunu operací mimo zemi, ačkoli jen málo z nich tak již učinilo.

Úplné opuštění USA by bylo pro většinu amerických kryptografických společností, jejichž provozy, zaměstnanci, bankovní účty a klientela obvykle sídlí v této zemi, velkým problémem. Například kryptoburza Coinbase Global generovala v roce 2022 více než 80 % svých příjmů v USA.

Po uvedení strojů na Islandu do provozu bude na Islandu a v Kanadě umístěna dohromady pětina těžebních strojů společnosti Bit Digital. Zbytek se nachází v USA.

Zdroj: Unsplash

Takové stroje jsou srdcem společnosti Bit Digital a dalších společností těžících bitcoiny, které vydělávají peníze tím, že připojují výkonné počítače ke zdrojům elektřiny, aby mohly řešit matematické problémy a odemykat nové bitcoiny. Tento proces, kterému se říká těžba, se před deseti lety změnil z něčeho, co mohl dělat každý jednotlivec s osobním počítačem, na rozsáhlé odvětví, které využívá mnoho počítačů a spoustu elektřiny, protože konkurence v těžbě bitcoinů vzrostla.

Podle vládních údajů se množství energie spotřebované v loňském roce v USA na těžbu kryptoměn blíží množství energie spotřebované na napájení všech domácích počítačů v zemi. Zastánci kryptoměn tvrdí, že toto odvětví v posledních letech přešlo na čistší zdroje energie a že stroje jsou často v provozu, když je poptávka po síti nízká.

Společnost Bit Digital uvádí, že více než dvě třetiny jejích těžebních operací jsou bezuhlíkové. Podle Tabara bude provoz na Islandu využívat vodní a geotermální zdroje energie.

„V minulosti jsme dělali to, že stroje přicházely do Spojených států, ale nyní se místo toho musíme kvůli nestabilitě poohlížet po jiných jurisdikcích,“ řekl Tabar. „Musíme to brát vážně.“

Daňové plány vlády znepokojují zejména těžaře bitcoinů, uvedl Ethan Vera, provozní ředitel společnosti Luxor Technology, která provozuje obchodní oddělení zprostředkovávající prodej strojů na těžbu bitcoinů. Řekl, že v posledních týdnech se více společností snaží přidat operace v zemích, jako je Paraguay a Laos.

Některé americké kryptografické společnosti přidaly v cizích zemích služby, které byly místním uživatelům dlouho nepřístupné. Tento měsíc Coinbase a konkurenční burza Gemini otevřely mezinárodní derivátové burzy, které obchodníkům umožňují uzavírat pákové sázky na vzestup a pokles vybraných kryptoměn.

Zdroj: Shutterstock

Tato rekalibrace přichází sotva dva roky poté, co čínský zásah proti těžbě bitcoinů podnítil to, co někteří nazývají „velkou migrací těžařů“. Společnosti, včetně Bit Digital spěchal stáhnout stroje ze země nebo urychlit pokračování procesů – nákladné a stresující úsilí vzhledem k počítačům jsou velmi náchylné k rozbití, pokud zabalené a manipulace nesprávně.

Poté, co Čína vytlačila těžaře bitcoinů, se jich mnoho přestěhovalo do USA, které se staly centrem těžby digitálních aktiv. Koncem roku 2021 kryptografické firmy uvedly, že se USA cítí bezpečněji díky pomalému a transparentnímu právnímu systému pro utváření nových zákonů.

Nyní firmy zažívají změnu v tomto prostředí. Senátoři státu Texas schválili návrh zákona, který by podle těžařů kryptoměn poškodil toto odvětví, mimo jiné tím, že by zrušil daňové úlevy pro tyto firmy. Jiná města, například Miami, které kdysi usilovalo o to, aby těžaři bitcoinů využívali jeho jadernou elektrárnu, se digitálním aktivům zprotivila.

„Pravdou je, že nikde není bezpečno,“ řekla Vera.