Nepropásněte příští býčí trh: Co dělá miliardář Ken Fisher?

Po medvědím trhu v roce 2022 se trhy v roce 2023 zotavily a jak index S&P 500, tak zejména NASDAQ vykazují od začátku roku zdravé zisky. Proto může být přirozeným instinktem investorů, kteří nesli těžké ztráty, že nyní, když se trh znovu vyrovnává a původní investice je opět na hranici rentability, vyhlížejí výstupní bránu. Podle legendárního investora Kena Fishera je však takové uvažování velkou chybou.

„Jakmile se na býčím trhu vytvoří počáteční rally, investoři – otráveni z předchozího poklesu – prodávají. Připadá jim to chytré,“ říká Fisher. Ale je to špatný krok.

I když se na Wall Street nyní možná pohybuje mnoho medvědů, podle Fishera se kyvadlo již vychýlilo na druhou stranu a nacházíme se na počátku býčího trhu. Klíčové je nyní zůstat ve hře. „Zatímco mnozí budou nalomeni, vy se jí tomu můžete vyhnout – tím, že budete mít na paměti především dlouhodobé cíle,“ říká miliardář.

Zdroj: CNBC

Fisher vkládá peníze do svých úst a zůstává plně investován. Otevřeli jsme databázi abychom zjistili, jaký názor mají akcioví experti z ulice na dvojici akcií, které jsou součástí jeho portfolia. Vypadá to, že se shodují na tom, že jde o rozumnou volbu; obě akcie mají podle konsensu analytiků hodnocení „Strong Buys“. Podívejme se, proč se do nich vyplatí opřít právě teď.

Thermo Fisher (TMO)

První jméno podporované společností Fisher, na které se podíváme, je gigantem ve svém oboru. Společnost Thermo Fisher se může pochlubit tržní kapitalizací přes 203 miliard dolarů a je jedním z nejvýznamnějších dodavatelů v oblasti zdravotní péče na světě. Společnost poskytuje širokou škálu vědeckých řešení, včetně analytických přístrojů, spotřebního materiálu, reagencií, softwaru a služeb. Zaměřuje se na různorodou zákaznickou základnu, která zahrnuje farmaceutické a biotechnologické společnosti, akademické a výzkumné instituce, nemocnice a klinické diagnostické laboratoře, jakož i vládní agentury.

Zdroj: Getty Images

Přestože je společnost TMO významným globálním koncernem, není imunní vůči změnám, které se kolem ní dějí. Nedávná zpráva společnosti za první čtvrtletí odráží dopad Covid-19, kdy tržby z testování klesly z 1,7 miliardy dolarů ve stejném období před rokem na 140 milionů dolarů. V důsledku toho se tržby meziročně snížily o 9,4 % na 10,71 miliardy dolarů, ačkoli předpověď ulice překonaly o 40 milionů dolarů. Na druhou stranu upravený zisk na akcii ve výši 5,03 USD splnil očekávání analytiků. Společnost TMO rovněž zachovala svůj výhled pro rok 2023, kdy očekává tržby ve výši 45,3 miliardy USD a zisk na akcii ve výši 23,70 USD.

Fisher má o tohoto zdravotnického giganta evidentně zájem. V TMO drží velkou pozici, když vlastní 2 395 840 akcií. Ty mají v současné době hodnotu přes 1,26 miliardy dolarů.

S tímto krokem s největší pravděpodobností souhlasí i analytik společnosti Stifel Daniel Arias. Při hodnocení tisku a výhledu za 1. čtvrtletí Arias napsal: „Očekáváme, že debata o riziku poptávky bude pokračovat i nadále, ale pro nás se TMO odlišuje způsobem, který inzeruje silné stránky společnosti (rozmanitost portfolia, kvalita provedení, možnost zisku akcií). Ačkoli se tedy zdá, že někteří investoři jsou připraveni se jménům souvisejícím s bioprocesy (nebo obecně společnostem zabývajícím se nástroji) po určitou dobu vyhýbat, dokud se teplota v místnosti neochladí, my se nadále domníváme, že TMO je při 20násobku vysoce atraktivní pro ty, kteří mají poněkud vyšší toleranci k riziku.“

Tyto komentáře podporují Ariasův rating Buy, zatímco jeho cílová cena 700 USD, kterou stanovil pro Street, naznačuje, že akcie v nadcházejících měsících vystoupají o 33 % výše.

Zdá se, že nikdo z Ariasových kolegů nemá s tímto názorem problém. Všech 9 nedávných hodnocení je pozitivních, což přirozeně způsobuje, že konsenzuální názor je zde Strong Buy. Podle průměrné cílové hodnoty 643,89 USD přinesou akcie v příštím roce výnos ~21 %.

Taiwan Semiconductor (TSM)

U dalšího jména s Fisherovým doporučením přesuneme pozornost od jednoho průmyslového giganta k jinému lídrovi segmentu. Taiwan Semiconductor je předním světovým výrobcem polovodičů. Od svého založení v roce 1987 se společnost stala klíčovým hráčem v polovodičovém průmyslu, který se specializuje na výrobu pokročilých integrovaných obvodů (IC) a systémových řešení (SoC). Jako největší specializovaná slévárna polovodičů na světě má Taiwan Semiconductor smlouvy na výrobu čipů s firmami, jako jsou Apple, AMD, Nvidia a Qualcomm. S tak významnými klienty není divu, že se tato společnost s megakapitálem může pochlubit tržní kapitalizací 450 miliard dolarů.

Zdroj: Unsplash

Stejně jako u jiných velkých technologických společností se však i na TSM projevilo zpomalení světové ekonomiky. V poslední čtvrtletní zprávě společnost podala smíšené prohlášení. S odvoláním na „měknoucí poptávku na koncovém trhu“ klesly tržby meziročně o 4,8 % na 16,72 miliardy dolarů, čímž o 170 milionů dolarů zaostaly za konsensuálním odhadem. Zisk ve výši 1,31 dolaru na akcii však překonal odhad 1,20 dolaru.

Pro druhé čtvrtletí se očekávají tržby v rozmezí 15,2 až 16 miliard USD, což je poněkud vzdáleno 18,16 miliardám USD dosaženým ve stejném období před rokem, ačkoli společnost uvedla, že do třetího čtvrtletí očekává návrat zásob na „zdravější úroveň“.

Společnost Fisher se mezitím nikam neposouvá. Miliardář drží významnou pozici v TSM, vlastní 25 228 676 akcií. Ty mají v současné době tržní hodnotu 2,33 miliardy dolarů.

Podle analytika společnosti Susquehanna Mehdiho Hosseiniho je jasné, v čem spočívá hodnotová nabídka TSM. „TSM podle našeho názoru zůstává preferovanou volbou slévárny pro špičkové uzly, protože Samsung Foundry ještě nepředvedla stabilní špičkovou procesní technologii, zatímco IFS je roky vzdálena od nabídky konkurenceschopného řešení,“ vysvětlil pětihvězdičkový analytik. „Není divu, že se velcí zákazníci spoléhají na TSM jako na výhradního slévárenského partnera. Vzhledem k… inherentní páce v obchodním modelu společnosti TSM tvrdíme, že profil rizika a odměny je příznivý, protože čtvrtletní zisk na akcii dosáhne svého dna ve 2. čtvrtletí 23. roku, následovat bude oživení ve 2. pololetí 23. roku a v roce 2024 nabere na dynamice.“

V souladu s tím Hosseini hodnotí akcie TSM jako pozitivní (tj. kupovat) a rating podporuje cílovou cenou 126 USD. Důsledek pro investory? Potenciální růst o 36 % ze současných úrovní.

V poslední době se do hodnocení TSM zapojili další tři analytici a všichni pějí na společnost chválu a poskytují akciím konsenzuální hodnocení Strong Buy. Předpověď počítá s ročním růstem o 29 %, přičemž průměrná cílová hodnota činí 118,67 USD.