5 akcií restaurací, které můžete přidat do svého portfolia díky silným tržbám

Restaurační průmysl v USA zaznamenal v roce 2022 po dvou pandemických letech působivý obrat. Toto odvětví utrpělo velké otřesy během epidemie koronaviru kvůli výlukám a dalším omezujícím normám k udržení společenského odstupu. Vzhledem k tomu, že jsme se vymanili z omezení z dob pandemie, restaurační podniky v roce 2023 prosperují.

Silné tržby restaurací v dubnu
Ačkoli maloobchodní sektor dostává v posledním roce zabrat, tržby v amerických restauracích to navzdory inflačnímu tlaku příliš neovlivnilo. Ministerstvo obchodu oznámilo, že tržby v amerických barech a restauracích se v dubnu zvýšily o 0,6 %. Stalo se tak i přes inflační tlaky. Ceny potravin prudce rostly, ale spotřebitelské výdaje byly stabilní, což zvyšovalo tržby restaurací.

Prostor restaurací je hlavním motorem růstu celkových maloobchodních tržeb. Stabilní spotřebitelské výdaje pokračovaly i v dubnu navzdory obavám, že ekonomika letos vstoupí do recese. I když vyšší úrokové sazby vyvolávají obavy zákazníků, ti přesto hojně utrácejí v restauracích a barech.

Důležité je, že po zrušení omezení z dob pandemie roste obliba stravování v provozovnách. Odvětvový orgán, Národní asociace restaurací (NRA), uvedl: „Navzdory vzrůstající popularitě jídel a občerstvení mimo restaurace v posledních letech je poptávka po zážitcích v restauracích – socializaci, oslavách a kulinářském poznávání – silná, přičemž 70 % respondentů zaznamenalo touhu zákazníků po setkávání v restauracích.“

Zdroj: Getty Images

NRA ve své nejnovější zprávě uvedla, že restaurační průmysl bude v roce 2023 růst rychlým tempem. Předpokládá, že tržby restaurací v roce 2023 dosáhnou 997 miliard USD, což je o 11 % více než v roce 2022, kdy odhaduje hodnotu 898 miliard USD. Narušení dodavatelského řetězce způsobené pandemií se postupně zmírňuje.

Inovativní opatření
V restauračním průmyslu dochází k postupnému zlepšování tržeb. Zlepšení lze přičíst zdokonalení základních prvků, jako jsou úpravy obchodních procesů, personálu, půdorysů a technologií.

Jako hlavní katalyzátory působí zaměření provozovatelů restaurací na digitální inovace, jejich iniciativy na podporu prodeje a úsilí o úsporu nákladů. S rostoucím vlivem internetu se digitální inovace staly nezbytností. Velké restaurační řetězce neustále spolupracují s rozvozovými kanály a digitálními platformami, aby zvýšily svůj prodej.

V důsledku pandemie koronaviru restaurační průmysl trvale získává na nárůstu prodeje mimo provozovnu, který zahrnuje především rozvoz, donášku, drive-thru, catering, jídelní soupravy a možnosti mimo provozovnu, jako jsou kiosky a food trucky. Podle NRA se více než 60 % jídel v restauracích spotřebuje mimo provozovnu.

Do roku 2025 bude podíl stravování mimo provozovnu pravděpodobně činit přibližně 80 % růstu tohoto odvětví. Myšlenka poskytování nabídky mimo provozovnu spolu s připojenou službou „curbside“ získává neustále pozitivní ohlasy zákazníků.

Zdroj: Unsplash

Naše nejoblíbenější restaurace
Naše hledání jsme zúžili na pět akcií restaurací, které mají silný růstový potenciál do konce roku 2023. Tyto akcie zaznamenaly v posledních 30 dnech pozitivní revizi odhadu zisku. Každý z našich tipů nese buď hodnocení Zacks Rank č. 1 (Strong Buy), nebo 2 (Buy). Kompletní seznam dnešních akcií s hodnocením Zacks Rank #1 si můžete prohlédnout zde.

Chipotle Mexican Grill Inc. (CMG) těží ze silného růstu srovnatelných tržeb v restauracích, digitálních aktivit, doplňků Chipotlane a inovací jídelníčku. Kromě toho se na výkonnosti CMG podílí silné digitální tržby, růst cen jídelníčků, otevírání nových restaurací a vyšší provozní marže na úrovni restaurací.

Společnost CMG vykázala solidní přínosy projektu Square One se zlepšeními, včetně průchodnosti na frontové linii, včasnosti a přesnosti na digitální výrobní lince. Společnost CMG také klade důraz na inteligentnější časy vyzvednutí zboží, které mají podpořit růst.

Podle žebříčku Zacks Rank #1 očekává Chipotle Mexican Grill v letošním roce růst tržeb o 14 % a zisku o 33,9 %. Odhad Zacks Consensus Estimate pro zisk běžného roku se za posledních 30 dní zlepšil o 5,9 %.

McDonald’s Corp. (MCD) nadále přesvědčuje investory silným růstem srovnávacích ukazatelů. Chvályhodné je zvýšené zaměření společnosti MCD na inovace jídelníčků a rozšiřování věrnostních programů. Společnost MCD rovněž vyvíjí veškeré úsilí k dosažení růstu na mezinárodních trzích.

Robustní digitalizace pravděpodobně pomůže společnosti McDonald’s při dosahování dlouhodobého růstu a získávání tržního podílu. Společnost MCD plánuje v roce 2023 otevřít více než 1 900 restaurací po celém světě.

Zacks Rank #1 McDonald’s očekává pro letošní rok růst tržeb o 7,7 % a zisku o 9,2 %. Odhad Zacks Consensus Estimate pro zisk v běžném roce se za posledních 30 dní zlepšil o 4,7 %.

Wingstop Inc. (WING) poskytuje franšízy a provozuje restaurace. Provozní segment společnosti WING se skládá ze segmentů Franchise a Company. Společnost WING nabízí klasická křídla, křídla bez kosti a stehýnka, která jsou vařená na objednávku a ručně omývaná a smažená v různých příchutích.

Podle žebříčku Zacks Rank #1 očekává společnost Wingstop v letošním roce růst tržeb o 18,6 % a zisků o 13 %. Odhad Zacks Consensus Estimate pro zisk v běžném roce se za posledních 30 dní zlepšil o 9,4 %.

Shake Shack Inc. (SHAK) těží z různých digitálních iniciativ, silných prodejů ve stejných restauracích a snahy o rozšíření jednotek. Udržení digitálních zákazníků společnosti SHAK zůstává i nadále silné. Společnost také více investuje do digitalizace ve snaze udržet své strategie digitálního vylepšování hostů v blízké budoucnosti.

Dobrou předzvěstí je také zlepšení průměrných týdenních tržeb. Do budoucna se společnost SHAK hodlá zaměřit na provádění testů nových položek, včetně nových obalů, kofeinových limonád a mini koktejlů.

Podle Zacks Rank #2 očekává společnost Shake Shack v letošním roce růst tržeb o 21,4 % a zisku o více než 100 %. Odhad Zacks Consensus Estimate pro zisk v běžném roce se za posledních 30 dní zlepšil o více než 100 %.

Chuy’s Holdings Inc. (CHUY) vlastní a provozuje restaurace s kompletní nabídkou autentických mexických jídel. CHUY nabízí menu, které zahrnuje předkrmy, polévky a saláty, tacos, burritos, enchiladas, fajitas a kombinované talíře. Společnost CHUY provozuje řetězce v Texasu, Alabamě, Indianě, Kentucky a Tennessee.

Zacks Rank #2 Chuy’s Holdings má pro letošní rok očekávanou míru růstu tržeb 9,9 % a zisku 24,8 %. Odhad Zacks Consensus Estimate pro zisk běžného roku se za posledních sedm dní zlepšil o 1,2 %.