Dolar klesá, protože obchodníci zvažují skalnatou cestu k dohodě o dluhovém stropu USA

Americký dolar v úterý vůči koši hlavních měn oslabil, ale nevzdálil se od dvouměsíčního maxima poté, co dohoda o dluhovém stropu USA zvýšila rizikový sentiment, ačkoli dohoda může mít v Kongresu složitou cestu.

Dolarový index, který měří americkou měnu vůči šesti hlavním srovnatelným měnám, klesl o 0,02 % na 104,28, tedy nedaleko dvouměsíčního maxima 104,42, kterého dosáhl v pátek. Index by měl zakončit měsíc se ziskem 2,5 %.

Hrstka republikánských zákonodárců tvrdé pravice v pondělí prohlásila, že se postaví proti dohodě o zvýšení dluhového stropu Spojených států ve výši 31,4 bilionu dolarů.

Tento nesouhlas poukazuje na překážky, kterým budou demokratický prezident Joe Biden a přední kongresový republikán Kevin McCarthy čelit, aby balíček prosadili ve Sněmovně reprezentantů ovládané republikány a v Senátu ovládaném demokraty před vypršením limitu, pravděpodobně do příštího pondělí.

„Je to, jako by obě politické strany v USA hrály hru na kuře a vyzývaly druhou stranu, aby kapitulovala,“ řekl Marc Chandler, hlavní tržní stratég společnosti Bannockburn Global Forex v New Yorku.

„Přesto je vyšší dluhový strop a určité snížení výdajů v rozpočtu na rok 24 střední cestou.“

99stránkový návrh zákona by pozastavil platnost dluhového limitu do 1. ledna 2025, což by zákonodárcům umožnilo odložit tuto politicky riskantní otázku až do prezidentských voleb v listopadu 2024. Omezil by také některé vládní výdaje v příštích dvou letech.

Americká ministryně financí Janet Yellenová v pátek prohlásila, že pokud Kongres do 5. června nezvýší dluhový strop, dojde k platební neschopnosti vlády. Již dříve uvedla, že k platební neschopnosti by mohlo dojít již 1. června.

Zdroj: Getty Images

Carol Kongová, měnová stratég Commonwealth Bank of Australia (OTC:CMWAY), uvedla, že nejistota ohledně platební neschopnosti americké vlády bude pravděpodobně přetrvávat, dokud Kongres neschválí dohodu.

„Kromě případné volatility vyvolané otázkami dluhového stropu je pravděpodobné, že očekávání zvýšení úrokových sazeb Fedu udrží dolar v nejbližší době v kurzu.“

Podle nástroje CME FedWatch trhy předpokládají, že v červnu dojde ke zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů, což je 60 %, zatímco o týden dříve to bylo 26 %.

Christopher Wong, měnový stratég OCBC, uvedl, že kromě hlasování o dluhovém stropu se tento týden zaměříme na údaje z oblasti práce, včetně páteční zprávy o pracovních místech.

„Trhy do jisté míry předpokládají, že dohoda o dluhu dostane požehnání Kongresu.“

Americké státní dluhopisy s delší splatností v úterý v Asii rostly v souvislosti s dohodou o dluhovém stropu. [US/]

Benchmarkové desetileté výnosy klesly o 6 bazických bodů na 3,760 %. Třicetileté výnosy klesly o 6,4 bazických bodů na 3,913 %. Výnosy klesají, když ceny dluhopisů rostou.

Euro vzrostlo o 0,01 % na 1,0706 USD, zatímco šterlink se naposledy obchodoval za 1,2356 USD, což je o 0,04 % více než včera.

Zdroj: Unsplash

Japonský jen posílil o 0,11 % na 140,31 za dolar, když se v pondělí dostal na šestiměsíční minimum 140,91 za dolar.

Kongová z CBA uvedla, že na kurz jenu působí optimismus, že Spojené státy odvrátí platební neschopnost, zatímco další prudký nárůst kurzu dolaru vůči jenu může přimět japonské úřady k přijetí opatření.

„Pokud rétorika japonských představitelů zesílí, mohl by (jen) v nadcházejících týdnech náhle posílit. Do té doby mohou vyšší výnosy amerických státních dluhopisů a slabá očekávání ohledně zpřísnění měnové politiky BoJ tlačit USD/JPY výše.“

Australský dolar klesl o 0,31 % na 0,652 USD, zatímco kiwi oslabilo o 0,15 % na 0,604 USD.

Poté, co čínská centrální banka stanovila fixing na nejslabší úroveň jüanu od prosince, se kurz jüanu na pevnině snížil na 7,0971 za dolar. Offshore jüan rovněž oslabil za klíčovou úroveň 7,1 za dolar.

Turecká lira se dále propadla a oslabila na rekordní minimum 20,16 za dolar poté, co prezident Tayyip Erdogan v neděli zvítězil v prezidentských volbách.