Dolar v poptávce po slabých údajích o čínské aktivitě, které snižují rizikový sentiment

Americký dolar na začátku středečního evropského obchodování posílil poté, co slabé údaje o čínské aktivitě ovlivnily náladu v oblasti rizika, zatímco dohoda o dluhovém stropu USA odstranila důležitou překážku.

Dolarový index, který sleduje zelenou bankovku vůči koši šesti dalších měn, vzrostl o 0,2 % na 104,300, tedy těsně pod dvouměsíční maximum 104,420, které bylo zaznamenáno na začátku týdne.

Údaje zveřejněné ve středu ukázaly, že čínská výrobní aktivita se v květnu snížila již druhý měsíc po sobě, a to výrazněji než v předchozím měsíci.

Toto oslabení důležitého výrobního sektoru, který je klíčovým motorem místního růstu, znamenalo, že se snížil i celkový růst podnikatelské aktivity v druhé největší světové ekonomice, což zasáhlo rizikovou náladu ve prospěch bezpečného přístavu dolaru.

USD/CNY vzrostl o 0,3 % na 7,0979, přičemž kurz jüanu klesl na šestiměsíční minimum poté, co poprvé od konce listopadu překonal hranici 7,1.

Návrh zákona o pozastavení dluhového stropu USA ve výši 31,4 bilionu dolarů postoupil v úterý pozdě večer, když republikány ovládaný Výbor pro pravidla Sněmovny reprezentantů hlasoval 7-6 pro jeho posunutí na půdu Sněmovny reprezentantů, kde se o něm bude hlasovat ve středu.

Zdroj: DW.com

To snižuje pravděpodobnost katastrofálního selhání USA, ale také by to mohlo povzbudit Federální rezervní systém k dalšímu zvyšování úrokových sazeb, protože inflace zůstává vysoká, což by dále pomohlo dolaru.

Prezidentka Federální rezervní banky v Clevelandu Loretta Mesterová ve středu v rozhovoru pro Financial Times uvedla, že nevidí žádný „přesvědčivý“ důvod, proč s dalším zvýšením úrokových sazeb vyčkávat.

EUR/USD klesl o 0,5 % na 1,0685 poté, co německá spolková země Severní Porýní-Vestfálsko, nejlidnatější spolková země v zemi, zaznamenala v květnu meziroční míru inflace ve výši 5,7 %, což je výrazně méně než očekávaných 6,8 % a revidovaná předchozí hodnota 6,7 %.

Tato zpráva spolu s úterním poklesem španělských spotřebitelských cen podporuje představitele Evropské centrální banky, kteří tvrdí, že historický cenový skok na tomto kontinentu odeznívá a zvyšování úrokových sazeb může brzy skončit.

Později ve středu mají své údaje o CPI zveřejnit také ostatní německé spolkové země, čímž vyvrcholí celostátní údaj spolu s francouzskými a italskými čísly před čtvrtečním zveřejněním údajů za eurozónu.

GBP/USD klesl o 0,2 % na 1,2384 po 0,4% růstu z předchozího dne, zatímco AUD/USD se propadl o 0,4 % na 0,6494, přičemž australský dolar oslabily slabé údaje o čínském indexu PMI, i když australské údaje ukázaly, že spotřebitelská inflace se v dubnu vrátila na 30letá maxima.

Zdroj: Getty Images

USD/JPY se obchodoval o 0,2 % níže na úrovni 139,47, přičemž v předchozí seanci vystoupal až na 140,93, než se objevila zpráva, že japonští představitelé „budou pozorně sledovat pohyby na měnovém trhu a v případě potřeby vhodně reagovat“.

USD/CHF ospravedlňuje měkčí švýcarské statistiky v rámci risk-off nálady směřující do středeční evropské seance, když nejpozději obnovuje měsíční vrchol poblíž 0,9090. Pár švýcarského franku (CHF) přitom rozšiřuje odraz z předchozího dne z týdenního minima a tiskne nejvyšší úroveň od 11. dubna.

Švýcarské reálné maloobchodní tržby zaznamenaly největší propad za poslední rok, když za květen činily -3,7 % meziročně oproti očekávaným -1,4 % a předchozím -1,9 %. Přitom první národní hrubý domácí produkt (HDP) za první čtvrtletí (1. čtvrtletí) také zaznamenal smíšené údaje z předchozího dne a podpořil býčí tendenci kolem páru USD/CHF. Přitom švýcarský HDP za 1. čtvrtletí vzrostl na 0,3 % mezičtvrtletně z předchozích 0,0 % a oproti tržním odhadům 0,1 %. Nicméně národní předstihový indikátor KOF za květen a meziroční údaje o HDP za 1. čtvrtletí byly nepříznivé.

Na druhou stranu se index spotřebitelské důvěry Conference Board (CB) v USA za květen snížil na 102,30 z předchozích 103,70, které byly v dubnu revidovány směrem nahoru (ze 101,30). Další podrobnosti zprávy o průzkumu uvádějí, že jednoletá inflační očekávání spotřebitelů se v květnu snížila na 6,1 % z dubnových 6,2 %. Dále se index dallaského Fedu ve zpracovatelském průmyslu za květen snížil na -29,1 z -23,4 a oproti tržním očekáváním -19,6.