Hledáte alespoň 15% dividendový výnos?

Nový zkrácený týden začal s odstraněním alespoň jednoho velkého převisu, protože se zdá, že bitva o dluhový strop je za námi. O uplynulém víkendu oznámil šéf Sněmovny reprezentantů McCarthy, že dosáhl s Bidenovou administrativou kompromisu přijatelného pro jeho republikánskou frakci, a návrh zákona by se mohl dostat k hlasování v Kongresu již tento týden.

Další zprávy: jádrová inflace je stále zvýšená, trh práce je silný a údaje o bydlení se mohou obrátit směrem vzhůru – to vše ukazuje na to, že Fed bude držet úrokové sazby na vyšší úrovni delší dobu. Míra odchodů, žádostí o podporu v nezaměstnanosti a volných pracovních míst však ukazuje na pomalejší trh práce. Zdá se, že celková inflace klesá a vysoké sazby Fedu způsobují úvěrovou krizi s rizikem recese – to vše ukazuje na možný obrat Fedu v tomto roce.

Na pozadí těchto skutečností mají tvůrci politiky o čem přemýšlet, jak upozorňuje Larry Adam, CIO společnosti Raymond James. „Vzhledem k tomu, že klouzavý vývoj ekonomiky zůstává nejistý,“ řekl Adam, „nabízí se otázka: jsou tvůrci politiky stále spokojeni s 5,1 % (střed mezi cílovým rozmezím 5,0 % – 5,25 %) koncové sazby? Připomeňme, že sedm (z 19) členů výboru v březnových bodových grafech očekávalo, že Fed Funds dosáhnou vrcholu nad 5,25 %, přičemž mediánová prognóza činila 4,1 % v roce 2024. Náš ekonom se domnívá, že Fed letos se zvyšováním sazeb skončil, resp. měl by skončit, ačkoli na nejbližším obzoru není žádné snižování.“

Zdroj: Reuters

Pětihvězdičkový analytik společnosti Raymond James Stephen Laws mezitím vyhledává akcie, které podle něj budou v následujících měsících dosahovat lepších výsledků bez ohledu na makroprostředí. Laws konkrétně doporučuje některé dividendové akcie s vysokým výnosem. Pokud tedy hledáte dividendové akcie s výnosem 15 %, které vám v dnešním prostředí zaručí výnos, pár Lawsových tipů by mohlo být to pravé.

TPG RE Finance Trust (TRTX)

Začneme ve světě komerčních nemovitostí, a to fondem REIT (Real Estate Investment Trust). Tyto společnosti jsou již dlouho známé jako dividendoví šampioni; existují proto, aby nakupovaly, vlastnily, pronajímaly, provozovaly a spravovaly různé nemovitosti, a vládní regulační orgány od nich vyžadují, aby vyplácely vysoký podíl příjmů přímo zpět akcionářům. Dividendy jsou běžným způsobem plnění požadavků.

Typickým příkladem tohoto druhu je společnost TPG, která se zaměřuje zejména na komerční nemovitosti. Společnost bude investovat do všech hlavních tříd komerčních nemovitostí a její úvěrové operace jsou zaměřeny na velké podíly. Společnost poskytuje úvěry vyšší než 50 milionů dolarů a své operace zaměřuje na 25 největších trhů s komerčními nemovitostmi v USA. Pohled na mapu ukazuje, že TPG vlastní nemovitosti v Kalifornii, na východním pobřeží a pobřeží Mexického zálivu od Nové Anglie až po Texas a na Středozápadě.

Zdroj: Getty Images

Portfolio společnosti má v současné době hodnotu 5,3 miliardy dolarů. Z toho 35 % se nachází na východě, 31 % na západě a necelých 18 % na jihozápadě. Největší část podílů TPG tvoří více než 45 % portfolia, a to v oblasti bytových domů. Společnost má také významné podíly v kancelářských prostorách (26,5 %) a hotelech (10,8 %).

Ve svém posledním vykázaném čtvrtletí, 1Q23, TPG dosáhla zisku na akcii ve výši 5 centů na základě čistého zisku připadajícího na kmenové akcionáře ve výši 3,8 milionu USD. Tento údaj o zisku na akcii, přestože zůstal ziskový, zaostal za prognózami o 20 centů. Pozitivní zprávou je, že TPG zakončila 1. čtvrtletí s dostatkem likvidity – k dispozici měla přes 662 milionů dolarů. Z této částky bylo přibližně 132 milionů dolarů v hotovosti a dalších okamžitě investovatelných likvidních aktivech.

Aktiva společnosti podpořila dividendu, která byla vyhlášena v březnu a vyplacena v dubnu ve výši 24 centů na kmenovou akcii. Při této výši dividendy činí její výnos impozantních 15,7 %.

Ve svém zpravodajství pro Raymond James nahlíží špičkový analytik Laws pod pokličku společnosti TPG a nachází důvody k optimismu. Je optimistický, pokud jde o dividendu, a domnívá se, že společnost přizpůsobuje složení svého portfolia tak, aby lépe odpovídalo současným podmínkám.

„Vzhledem k našim odhadům výnosů portfolia očekáváme, že TRTX udrží současnou výši dividendy. Náš rating Strong Buy odráží přesvědčivou návratnost rizika vzhledem k atraktivním charakteristikám portfolia (seniorní úvěry s pohyblivou sazbou, klesající expozice vůči Office, vysoký podíl netržního financování a schopnost reinvestovat CLO) a relativnímu ocenění, neboť akcie se obchodují s výrazným diskontem oproti srovnatelným společnostem,“ uvedl Laws.

Tento rating Strong Buy je podpořen cílovou cenou 9 USD, která znamená solidní nárůst o ~47 % v nadcházejícím roce. Na základě současného dividendového výnosu a očekávaného zhodnocení ceny má akcie ~63% profil potenciálního celkového výnosu.

Nyní se naladíme na zbytek ulice, kde si na základě dalších 2 nákupů a 3 držení tato akcie nárokuje konsenzuální hodnocení mírného nákupu. Akcie se prodávají za 6,11 USD a průměrná cílová cena 7,70 USD naznačuje jednoletý zisk 26 %.

Ares Commercial Real Estate (ACRE)

Druhou dividendovou akcií, na kterou se podíváme, je Ares Commercial Real Estate, další REIT a další provozovatel v sektoru komerčních nemovitostí. Společnost Ares má portfolio založené na investicích do komerčních nemovitostí spojených s dluhem a zaměřuje se na vytváření hodnoty a výnosů pro akcionáře. Společnost má ve svém portfoliu 53 úvěrů s celkovou hodnotou poskytnutých úvěrových závazků 2,5 miliardy dolarů.

Portfolio je tvořeno především seniorními hypotečními úvěry, které tvoří 98 % celkového objemu. Co se týče typů nemovitostí, společnost vytvořila různorodý mix investic. Největší podíl zaujímají kancelářské prostory (38 %) a vícebytové domy (23 %), ale významné jsou i podíly ve víceúčelových (10 %) a průmyslových (rovněž 10 %) nemovitostech. Geograficky je společnost Ares rovněž diverzifikovaná; 28 % jejích nemovitostí se nachází na jihovýchodě, 25 % ve středním Atlantiku/severovýchodě, 19 % na středozápadě a 17 % na západě.

Zdroj: Getty Images

Společnost Ares ve své poslední finanční zprávě z prvního čtvrtletí letošního roku vykázala nevalné výsledky. Na horním řádku měla společnost celkové příjmy z portfoliových investic ve výši 26,5 milionu USD. To je o 2,5 milionu dolarů, tj. o 10,4 %, více než v předchozím čtvrtletí, ale také o 1,75 milionu dolarů méně, než se předpokládalo. V konečném součtu byl sice pozitivní, ale zisk na akcii mimo GAAP ve výši 0,27 USD byl o 3 centy nižší než odhady.

Na dividendové frontě společnost Ares zazářila. Společnost od roku 2019 vyplácí dividendu ve výši 33 centů na kmenovou akcii a od roku 2021 k této dividendě přidává doplatek ve výši 2 centů. Celková současná dividenda ve výši 35 centů na kmenovou akcii činí ročně 1,40 USD a vynáší atraktivních 15,2 %.

Když jsme si znovu ověřili názor analytika Lawse, zjistili jsme, že i přes přetrvávající problémy považuje tuto společnost za rozumnou investici. Píše: „Zachováváme naše hodnocení Outperform, které je založeno na atraktivních charakteristikách portfolia ACRE (seniorní úvěry s pohyblivou sazbou, nízká finanční páka), našich odhadech výnosů portfolia, solidním dividendovém krytí a našem přesvědčení, že současné ocenění příliš odráží potenciální ztráty v portfoliu. Přestože existuje významné zvýšení našeho cíle, domníváme se, že naše hodnocení Outperform je přiměřené vzhledem k našemu očekávání malého, pokud vůbec nějakého, růstu v blízké budoucnosti a přetrvávajícím protivětrům v sektoru.“

Vedle ratingu Outperform (tj. Buy) naznačuje cílová cena Lawse ve výši 10,50 USD prostor pro 14% zhodnocení akcií v nadcházejících měsících.

Opět se díváme na akcie s konsenzuálním hodnocením Moderate Buy a 6 rovnoměrně rozdělenými analytickými recenzemi – 3 na Buy, 3 na Hold. Akcie ACRE se prodávají za 9,20 USD a jejich průměrná cílová cena 10,10 USD implikuje roční zhodnocení ~10 %.