Dolar klesá poté, co návrh zákona o dluhovém stropu pokročí

Americký dolar se v pátek na začátku evropského obchodování propadl a přidal se k výrazným ztrátám z předchozí seance poté, co Kongres USA schválil zákon o dluhovém stropu, zatímco obchodníci očekávali široce sledované zveřejnění měsíčních mezd.

Dolarový index, který sleduje zelenou bankovku vůči koši šesti dalších měn se obchodoval o 0,1 % níže na úrovni 103,433, tedy blízko týdenního minima.

Ve čtvrtek index klesl o 0,6 %, což je nejhorší den za téměř měsíc, a tento týden je na cestě k poklesu o 0,7 %, což by byl nejhorší týden od poloviny ledna.

Americký Senát ve čtvrtek pozdě večer schválil zákon o zrušení vládního dluhového stropu ve výši 31,4 bilionu dolarů, den poté, co totéž učinila Sněmovna reprezentantů.

Návrh zákona nyní míří do Bílého domu, kde jej podepíše prezident Joe Biden, čímž se podařilo odvrátit historicky první platební neschopnost, neboť ministerstvo financí varovalo, že pokud Kongres do 5. června nezačne jednat, nebude schopno zaplatit všechny své účty.

Tato zpráva zasáhla dolar, který byl díky svému statusu bezpečného přístavu hlavním příjemcem nejistoty.

Pozornost se nyní upíná k pátečnímu zveřejnění oficiální měsíční zprávy o zaměstnanosti v USA, která by měla ukázat, že největší ekonomika světa vytvořila v květnu 180 000 nových pracovních míst.

Zdroj: Unsplash

Zpráva o zaměstnanosti bude jedním z posledních údajů před červnovým zasedáním Fedu a mohla by přispět k rozhodnutí, zda centrální banka přistoupí k přerušení své 14měsíční kampaně zvyšování úrokových sazeb.

Tato pravděpodobnost se v posledních dnech zvýšila poté, co se pro takový krok vyslovili prezident filadelfského Fedu Patrick Harker i guvernér Fedu Philip Jefferson.

EUR/USD vzrostl o 0,1 % na 1,0773 a vyšplhal se na týdenní maximum poté, co prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová poukázala na další zvyšování úrokových sazeb, přestože květnová inflace v eurozóně byla ve čtvrtek zveřejněna slabší, než se očekávalo.

„Inflace je příliš vysoká a zůstane tak dlouho,“ řekla Lagardeová ve čtvrtek v projevu v Německu.

V pátek zveřejněné údaje ukázaly, že francouzská průmyslová výroba v dubnu meziměsíčně vzrostla o 0,8 %, což je více než očekávaný růst o 0,3 %.

To je výrazné zlepšení oproti poklesu o 1,1 % v předchozím měsíci a ukazuje to na odolnost druhé největší ekonomiky eurozóny, což ECB vezme v úvahu.

GBP/USD vzrostl o 0,1 % na 1,2544, USD/JPY o 0,1 % na 138,88 poté, co ve čtvrtek poprvé od 24. května klesl až na 138,44, zatímco AUD/USD vzrostl o 0,6 % na 0,6611.

Zdroj: Getty Images

Australský dolar podpořila zpráva, že nezávislý mzdový orgán v zemi zvýší od 1. července minimální mzdu o 5,75 %, což přispělo k obavám z inflace.

Příští týden zasedá australská centrální banka, což zvýšilo očekávání zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu.

GBP/JPY, křížový měnový pár tiskne mírné zisky poblíž 174,20 v době tisku.

Při sledování katalyzátorů, které stojí za posledním vzestupem páru, si velkou pozornost získává rozdíl mezi měnovou politikou Bank of England (BoE) a Bank of Japan (BoJ). Stejné faktory nabývají v poslední době na závažnosti, neboť údaje ze Spojeného království přicházejí pevnější, zatímco japonští představitelé obhajují politiku snadných peněz.

Ekonomové banky Nordea očekávají, že se kurz EUR/NOK bude v létě pohybovat kolem 12,30, přičemž je pravděpodobné další oslabení NOK.