Cena ropy by mohla brzy vzrůst. 6 akcií, které na to hrají

Cena ropy se zdá být připravena na růst. Existují dvě obecné skupiny ropných akcií, které tuto možnost využívají – jedna s potenciálně velkým růstem a druhá, bezpečnější skupina, která stále nabízí mnoho nadějí.

Ropa WTI s cenou těsně nad 71 dolary za barel zůstává nad klíčovou „podpůrnou“ úrovní v šedesátých letech. Na této úrovni se komoditě již zhruba rok a půl stále objevují kupci, kteří ji podporují. Tento nákupní tlak by měl pokračovat, neboť se zdá, že ekonomika je na cestě ke stabilizaci v příštím roce poté, co letos zaznamenala zpomalení růstu.

Všeobecně se očekává, že Federální rezervní systém na svém zasedání 13. a 14. června pozastaví zvyšování úrokových sazeb, protože inflace vykazuje známky ochlazování, ačkoli v červenci je možné ještě jedno zvýšení sazeb v důsledku silnějšího než očekávaného trhu práce. V každém případě ukončení zpřísňování měnové politiky Fedu znamená, že by ropa mohla pokračovat v růstu.

To by mělo přinést zisky akcií vybraných producentů ropy, zejména těch s nejvyšší „citlivostí“, které při růstu cen ropy získávají nejvíce. Důvodem je, že rostoucí ceny ropy znamenají rostoucí tržby, a protože tyto společnosti mají hodně fixních nákladů, zisky mají tendenci růst ještě rychleji, když rostou tržby. To platí zejména pro menší producenty ropy.

Zdroj: Getty Images

V poslední době akcie ropných společností jako celá skupina zaznamenávají při růstu cen této komodity menší růst než obvykle. Je to proto, že tyto akcie již vzrostly z minim v prvních dnech výluky Covid-19, kdy cena ropy dosáhla svého dna. Proto stojí za pozornost akcie producentů ropy s nejvyšší citlivostí – ty by ještě mohly získat impuls z prolomení cen ropy, zatímco zisky méně citlivých akcií by mohly být méně okázalé.

Společnost Ovintiv (OVV) s tržní hodnotou 8,3 miliardy dolarů je jednou z nejcitlivějších akcií ropných producentů v rámci pokrytí společnosti Gerdes Energy Research. Podle analytika Johna Gerdese by hodnota odhadů firmy pro volný peněžní tok společnosti Ovintiv měla mít zhruba 55% citlivost na cenu ropy. Od konce května, kdy WTI dosáhla své klíčové úrovně podpory, vzrostla přibližně o 5 %, zatímco akcie společnosti Ovintiv vyskočily o téměř 8 %, což je mnohem lepší výsledek než zhruba 3% růst fondu Energy Select Sector SPDR Fund (XLE) za poslední dva obchodní dny.

Dalším producentem ropy, který stojí za zvážení, je menší společnost Kosmos Energy (KOS) s tržní kapitalizací 2,8 miliardy dolarů. Gerdes uvádí, že její citlivost na cenu ropy je téměř 35 % a akcie za poslední dvě seance vzrostly o zhruba 11 %. Investoři, kteří hledají větší odměnu z rostoucích cen ropy, by se mohli podívat také na těžaře ropy Matador Resources (MTDR), jehož hodnota dosahuje 5,4 miliardy dolarů a jehož citlivost činí něco málo přes 30 %.

Háček je v tom, že to celé funguje obráceně. Pokud by ceny ropy – a její prodeje – klesly, tyto akcie a jejich zisky by teoreticky klesly nejvíce.

Proto Gerdes uvádí i akcie s nižší citlivostí, ale stále poměrně vysokým růstem vzhledem k odhadům budoucích zisků. Hodnota peněžních toků u společnosti EOG Resources (EOG), která má hodnotu 63 miliard dolarů, má citlivost necelých 25 %, ale Gerdes vidí více než 50% nárůst hodnoty jejích budoucích zisků.

ConocoPhillips (COP) – ropná společnost s tržní kapitalizací 120 miliard dolarů – má citlivost přibližně 25 %, přičemž nárůst hodnoty jejích zisků činí přibližně 40 %, říká Gerdes. Společnost Diamondback Energy (FANG) s hodnotou 23 miliard dolarů a citlivostí jen o málo vyšší než 25 % má téměř 45% nárůst.

Akcie ropných společností již samozřejmě začaly stoupat. Investoři by je mohli chtít zachytit již nyní, případně nakoupit při jakémkoli oslabení, pokud by cena ropy – a akcie – klopýtla.