„Lithiové baterie jsou podle Elona Muska novou ropou“ – zde jsou 2 akcie, které toho využijí

Loni v létě Elon Musk označil lithium za „novou ropu“ a poukázal na to, že tento lehký kovový prvek nyní tvoří důležitý článek v automobilovém průmyslu a dodavatelském řetězci. Lithium je nezbytnou součástí moderní technologie dobíjecích baterií a nachází se ve všech zařízeních od chytrých telefonů a tabletů přes přenosné počítače až po elektricky poháněná jízdní kola a automobily.

Většina světových zásob lithia se těží v Austrálii, Chile a Číně. Čína je také dominantním hráčem ve výrobě lithium-iontových baterií, její podíl na trhu činí přibližně 80 %. Právě tato fakta stojí za novějšími komentáři Muska, který na toto téma poukazuje na potřebu většího množství tohoto prvku. „Když se podíváme o několik let dopředu, zásadním škrtícím bodem v rozvoji elektromobilů je dostupnost lithia pro baterie,“ uvedl.

Musk nemluví jen o tomto problému; Tesla se také pustila do nové rafinerie lithia v Texasu, což je projekt, jehož náklady se odhadují na 375 milionů dolarů a jehož spuštění je plánováno na rok 2025. Díky rafinerii se Tesla stane největším rafinérem lithia v Severní Americe.

Nemusíte však být nejbohatším člověkem na světě, abyste se mohli podílet na nadcházejícím boomu lithia. Vzhledem k tomu, že tento kov čelí stále větší poptávce, měli by z toho těžit výrobci lithia po celém světě – a analytici z Wall Street upozorňují na akcie, které by investoři měli zvážit.

Zdroj: Getty Images

V této souvislosti jsme využili databázi a vyhledali dvě akcie s ratingem Buy, které se významně podílejí na výrobě lithium-iontových baterií a mají dobrou pozici k tomu, aby z pokračujícího boomu poptávky po lithiu profitovaly. Podívejme se na ně blíže.

Amprius Technologies (AMPX)

Začneme společností Amprius Technologies, která loni vstoupila na burzu prostřednictvím transakce SPAC. Společnost Amprius realizovala 87 milionů dolarů a s tickerem se začalo obchodovat 15. září. Společnost vkládá svůj kapitál do vývoje a výroby špičkové technologie v oblasti lithium-iontových baterií. Konkrétně se společnost zaměřuje na výrobu a prodej křemíkových anodových baterií, což je technologie lithium-iontových baterií s vyšší hustotou energie než tradiční baterie s grafitovou anodou.

Zdroj: Getty Images

Společnost Amprius vyvíjí své nové baterie různých velikostí, aby mohly fungovat v široké škále aplikací, včetně elektromobilů, letecké techniky a nositelné elektroniky. Společnost zahájila výstavbu nového výrobního závodu v průmyslovém měřítku v Brightonu ve státě Colorado, jehož otevření se předpokládá v roce 2025. Zařízení bude mít celkovou plochu 775 000 čtverečních stop a v době otevření bude mít kapacitu až 500 megawatthodin. Plná kapacita je plánována na 5 gigawatthodin. Továrna společnosti Amprius bude největší výrobnou baterií v Coloradu.

Zatímco společnost Amprius je stále ve fázi „přípravy“, dodala již více než 10 000 baterií vybraným zákazníkům. Výrobky společnosti jsou uvedeny pod 10 sku čísly a společnost Amprius má na ochranu svého duševního vlastnictví zapsáno více než 80 patentů.

Analytik Abhishek Sinha, který tuto akcii kryje pro Northland Capital, vidí před sebou zdravý růst. Píše: „Domníváme se, že společnost AMPX brzy dosáhne inflexního bodu se solidním růstem tržeb v roce 2024 a nulovou hrubou marží v roce 2025. Vidíme jasnou cestu k ziskovosti této rychle rostoucí společnosti, která má velmi diferencovanou a osvědčenou technologii. Očekáváme, že AMPX dosáhne rentability EBITDA koncem roku 2026.“

„Očekáváme, že tržby z produktů společnosti AMPX vzrostou do konce příštího roku 6-7krát a poté mnohem více, protože se rozběhne výroba CO. Společnost AMPX má 80 % stálých zákazníků, což je dobrým ukazatelem udržitelnosti poptávky,“ dodal Sinha.

Při pohledu do budoucna Sinha tento postoj kvantifikuje ratingem Outperform (tj. Buy) pro akcie AMPX a cílovou cenou 16 USD, která naznačuje 91% nárůst v ročním horizontu.

Celkově jsou všechny čtyři nedávné recenze analytiků na tuto akcii pozitivní, což ukazuje, že ulice je nakloněna býkům – a dává společnosti AMPX konsenzuální hodnocení Strong Buy. Akcie se prodávají za 8,39 USD a jejich průměrná cílová cena 14,50 USD znamená v příštích 12 měsících zisk ~73 %.

Albemarle Corporation (ALB)

Nyní se zaměříme na Albemarle, firmu se sídlem v Severní Karolíně, která se zaměřuje na speciální chemické produkty založené především na lithiu a bromu. Společnost oba prvky rafinuje a je známá zejména výrobou lithia pro baterie. Společnost Albemarle je významným dodavatelem lithia do segmentu baterií pro elektromobily a má celosvětovou působnost, protože lithium získává z dolů v Austrálii, Chile a Nevadě.

Zdroj: Getty Images

Společnost Albemarle nedávno restrukturalizovala svůj společný podnik MARBL Lithium Joint Venture, australský projekt, a zapojila do něj společnost MinRes, aby zlepšila hodnotu poskytovanou zákazníkům. Společnost MinRes rovněž převezme 50% podíl v čínských závodech na výrobu lithia společnosti Albemarle. Rostoucí ceny lithia na světových trzích jsou pro společnost Albemarle přínosem a její zisk v posledních několika čtvrtletích neustále roste.

V posledních čtvrtletních výsledcích společnosti Albemarle za 1. čtvrtletí 23. roku dosáhl zisk na akcii mimo GAAP 10,32 USD, čímž překonal prognózu o 3,26 USD a oproti předchozímu roku vzrostl o neuvěřitelných 333 %. V horní linii společnost dosáhla čistých tržeb ve výši 2,6 miliardy USD, což je o 158 milionů USD méně, než se očekávalo, a to navzdory 128% meziročnímu růstu. Výhled společnosti pro zbytek roku 2023 počítá s tržbami v rozmezí 9,8 až 11,5 miliardy dolarů, což je ve středu o něco méně než konsenzuální hodnota 10,9 miliardy dolarů.

V očích pětihvězdičkového analytika Baird Bena Kalla se jedná o společnost s reálným potenciálem pro investory. Kallo o Albemarle píše: „Domníváme se, že jasnost ohledně dopadu cen, obnovení výhledů a vertikálně integrovaný systém společnosti ALB ji staví do pozice lídra v blízkém i dlouhodobém horizontu. Rozmanitost a kvalita zdrojů společnosti ALB jí dává konkurenční výhodu v oblasti nákladů a schopnosti obsluhovat několik koncových trhů. Odhady zvyšujeme díky jakémukoli růstu cen lithia, potenciálnímu zadnímu větru z IRA a rostoucí poptávce po lithiu.“

Analytik dále uděluje akciím ALB rating Outperform (tj. Buy) a cílovou cenu 288 USD, což znamená roční růst o 32 %.

Celkově společnost Albemarle v poslední době nasbírala 17 hodnocení analytiků, v rozdělení 13 „Kupovat“, 3 „Držet“ a 1 „Prodat“, což dává akciím konsenzuální hodnocení „Mírně kupovat“. Akcie Albemarle se obchodují za 217,48 USD a jejich současná průměrná cílová cena 261,88 USD naznačuje ~20% potenciál růstu v příštím roce.