Komise pro cenné papíry a burzy minulý týden zasáhla proti největším jménům ve světě kryptoměn.
Nejprve obvinila největší světovou kryptoburzu Binance (BUSD-USD) z porušování zákonů o cenných papírech, špatného nakládání s prostředky zákazníků, nafukování objemů obchodů a klamání investorů.
O den později zažalovala největší americkou kryptoburzu Coinbase (COIN) za údajné ignorování požadavků na registraci u SEC.
Co to všechno znamená pro odvětví, kryptoakcie a digitální měny?
Investoři mají spoustu otázek. Yahoo Finance požádal odborníky o několik odpovědí.
Jedná se o existenční hrozbu?
Jeden z právních expertů uvedl, že dvě nové žaloby představují pro Binance a Coinbase existenční hrozbu, přestože se jedná o občanskoprávní, nikoliv trestní případy.
„Pro tyto společnosti jsou to samozřejmě do značné míry sázky na život a na smrt,“ uvedl profesor práva cenných papírů z Kentucké univerzity Alan Kluegel.
Zdroj: Bloomberg
Je to proto, že SEC má v rámci amerických finančních trhů široké pravomoci uzavírat obchodní firmy a burzy, zvrátit nezákonný prodej neregistrovaných cenných papírů veřejnosti a pozastavit nebo trvale vyloučit subjekty z odvětví, řekl Kluegel.
Pokud bude SEC ve svých krocích proti některé z platforem úspěšná, může je také přinutit, aby buď přestaly obchodovat s kryptoměnami jménem amerických spotřebitelů, nebo aby se zřídily jako registrované burzy a makléřské společnosti.
Ratingová agentura Moody’s Investors Service ve čtvrtek změnila výhled společnosti Coinbase ze stabilního na negativní s odkazem na „nejistý rozsah dopadu obvinění SEC na obchodní model a peněžní toky společnosti Coinbase“.
Tento týden proběhne brzký test toho, jak vážně je případ SEC pro Binance míněn. Regulátor již požádal federální soud o zmrazení aktiv amerického subjektu Binance.US a na pondělí je naplánováno slyšení k této žádosti.
Binance.US ve čtvrtek na Twitteru uvedla, že zastavuje vklady v amerických dolarech a že uživatelé si brzy nebudou moci vybírat dolary z burzy. Hodlá se změnit na „burzu zaměřenou pouze na kryptoměny“.
Je pravděpodobné, že vyřešení těchto dvou soudních sporů bude trvat roky.
Existuje však starší případ, který by mohl pomoci vytvořit precedens mnohem dříve. Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) podala v roce 2020 žalobu na začínající společnost Ripple, která tvrdí, že prodej jejího tokenu XRP představoval neregistrovanou nabídku cenných papírů. XRP je nyní šestou největší kryptoměnou na světě.
Zdroj: Getty Images
„Nemyslím si, že SEC pod tímto vedením nutně záleží na tom, zda u soudu vyhraje, nebo prohraje,“ řekl ve středu na konferenci Piper Sandler Global Exchange & Fintech Conference hlavní právní zástupce společnosti Ripple Stuart Alderoty. „Myslím si, že to, do čeho se zapojují, je koordinovaná kampaň, jejímž cílem je v podstatě zničit kryptoekonomiku ve Spojených státech.“
Zdá se, že jedna z investorek, Cathie Woodová, se potenciálního dopadu na Coinbase neobává. Její vlajkový fond ARK Innovation ETF (ARKK) v úterý nakoupil více než 400 000 akcií Coinbase poté, co burzu zažalovala SEC. Ta je dlouhodobým zastáncem kryptoměn.
Kontrola Binance byla pro Coinbase „z dlouhodobého hlediska dobrá věc“, řekla agentuře Bloomberg.
Napíše Kongres nová pravidla?
Dobrou zprávou pro investory snad je, že tyto právní bitvy by mohly pomoci stanovit, jak a zda vůbec budou kryptoměny v USA regulovány.
„Ve Spojených státech potřebujeme regulační jasnost již mnoho let,“ řekla partnerka společnosti Moffett Nathanson Lisa Ellisová v rozhovoru pro Yahoo Finance Live.
Jednou z klíčových oblastí debat ve Washingtonu je otázka, zda jsou některé digitální měny cennými papíry nebo komoditami, a zda tedy spadají pod dohled Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) nebo Komise pro obchodování s komoditními futures.
„Regulační prostředí pro digitální aktiva ve Spojených státech je nepřehledné,“ řekl Daniel Stabile, spolupředseda skupiny Winston & Strawn pro digitální aktiva. „V tuto chvíli je nejlepším řešením, aby tuto regulační změť vyřešil Kongres.“
Začátkem tohoto měsíce představili předseda výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů Patrick McHenry (R-NC) a předseda zemědělského výboru Sněmovny reprezentantů Glenn Thompson (R-PA) návrh diskusního zákona jako možný rámec pro regulaci kryptoměn.
Cílem návrhu zákona je vyjasnit mezery mezi pravidly CFTC a SEC. Snaží se také usměrnit, co musí firmy udělat, aby se mohly zaregistrovat u SEC, a požaduje, aby SEC napsala nová pravidla, která budou přizpůsobena regulaci kryptoměn.
Zdroj: Getty Images
Výbor pro finanční služby Sněmovny reprezentantů rovněž pracuje na novém návrhu zákona týkajícího se stablecoinů, což jsou kryptoměny navázané na měnu, jako je americký dolar. Nový diskusní návrh zákona, který byl v tichosti předložen ve čtvrtek večer, zahrnuje některé obavy demokratů.
V Senátu plánují Cynthia Lummisová (R-WY) a Kirsten Gillibrandová (D-NY) tento měsíc znovu předložit rozsáhlou kryptolegislativu poté, co v ní provedly některé změny po krachu krypto burzy FTX v roce 2022.
„Existuje určitá podoba dvoustranného konsensu ve prospěch regulace krypto a většina lidí má pocit, že krach FTX byl budíčkem o naléhavé potřebě regulovat stav, který je nebezpečně deregulovaný,“ uvedl poslanec Sněmovny reprezentantů Ritchie Torres, demokrat, který působí ve výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů.
Kdo je v bezpečí před sítí SEC?
Existují tisíce kryptoměn. Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) považuje některá z těchto aktiv za cenné papíry, a proto podléhají jejímu dohledu. Toto přesvědčení je ústředním bodem jejích případů proti společnostem Coinbase a Binance.
SEC minulý týden tvrdila, že 13 kryptoaktiv dostupných zákazníkům Coinbase jsou „cenné papíry kryptoaktiv“, které měly být registrovány, včetně tokenu SOL společnosti Solana, tokenu ADA společnosti Cardano a tokenu MATIC společnosti Polygon. Společnost Binance podle ní nabízela 12 mincí, aniž by je registrovala jako cenné papíry.
Pokud soudy potvrdí argumenty SEC, řada digitálních měn možná nebude moci být obchodována na burzách.
Na kroky SEC již reaguje jedna významná online makléřská společnost. Společnost Robinhood Markets (HOOD) v pátek oznámila, že od 27. června již nebude umožňovat obchodování s měnami SOL, ADA a MATIC. Robinhood v současné době umožňuje obchodování s 15 kryptoměnami, včetně bitcoinu (BTC), etheru (ETH) a dogecoinu (DOGE).
Hodnoty SOL, ADA a MATIC se v sobotu propadly o dvouciferná procenta, což je známkou nervozity mezi investory. Bitcoin se v sobotu rovněž propadl, stejně jako ether.
Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) by také mohla stále stíhat další kryptoměnové burzy, které investorům umožnily obchodovat s dotčenými tokeny.
Některé burzy se již terčem SEC staly. Americká kryptoměnová burza Kraken v únoru zaplatila pokutu ve výši 30 milionů dolarů za urovnání obvinění SEC, protože údajně porušila pravidla pro cenné papíry tím, že nezaregistrovala svůj program sázení kryptoaktiv.
Zdroj: Getty Images
Jedna burza se sídlem v Singapuru, Crytpo.com, v pátek uvedla, že uzavře svou institucionální směnárenskou službu pro zákazníky z USA kvůli „omezené poptávce“ v „současné tržní situaci“. Nebylo jasné, zda tento krok vůbec souvisí s kampaní SEC.
Ve vleku cenných papírů SEC existuje jedna velká výjimka: bitcoin, největší kryptoměna na světě.
„Komise pro cenné papíry a burzy se vyjádřila velmi jasně. Bitcoin není cenným papírem,“ uvedl pro Yahoo Finance Steven Lubka, výkonný ředitel společnosti Swan Bitcoin. „Jsme velmi, velmi přesvědčeni, že se to nikdy nezmění.“
Howeyho test
Rámec SEC pro posuzování digitálních aktiv jako cenných papírů se opírá o takzvaný Howeyho test. Tento test má svůj původ v případu Nejvyššího soudu z roku 1946, který se týkal ploch floridských pomerančových hájů prodaných společností W. J. Howey Co. a pronajatých zpět této společnosti.
Nejvyšší soud označil tyto smlouvy o zpětném pronájmu za investiční smlouvy, což znamená, že musely být registrovány u Komise pro cenné papíry a burzy. Definoval také, co je cenný papír: „investice peněz do společného podniku se ziskem, který má pocházet výhradně z úsilí jiných osob“.
SEC toto měřítko používá dodnes. Obhájci bitcoinu tvrdí, že tento test nesplňuje, protože jej v lednu 2009 vytvořil anonymní vývojář softwaru Satoshi Nakamoto jako koncept s otevřeným zdrojovým kódem.
Předseda SEC Gary Gensler i bývalý předseda Jay Clayton v mnoha veřejných komentářích uvedli, že bitcoin nepovažují za cenný papír.
„Není,“ zopakoval ve středu Gensler.