Společnost Devon Energy (DVN) je výrobcem energií s tržní kapitalizací 32 miliard USD a zaměřuje se na těžbu na pevnině v USA. Nejpozoruhodnějším rysem této akcie je však pravděpodobně obrovský 9,2% dividendový výnos. Pokud patříte mezi dividendové investory, kteří hledají expozici v oblasti energetiky, bude vám to pravděpodobně znít lákavě. Nekupujte však společnost Devon, aniž byste plně porozuměli její dividendové politice. Pro většinu příjmových investorů pravděpodobně nebude atraktivní, ale pro některé může být právě tím, co hledají.
Společnost Devon Energy těží a prodává ropu a zemní plyn. Podnikání má různé nuance, ale hlavním faktorem ovlivňujícím horní i dolní hranici výkonnosti budou ceny energií. Dokonce i úroveň produkce, která je důležitá a dnes dosahuje historických maxim a meziročně vzrostla o působivých 11 %, bude pravděpodobně zastíněna cenami komodit, přičemž je třeba poznamenat, že ropa a zemní plyn jsou náchylné k rychlým a dramatickým výkyvům cen. Tak to prostě v energetickém sektoru chodí a Devon ani žádná jiná společnost s tím nemůže nic moc dělat. Například i nízké zlomové výrobní náklady kolem 40 dolarů za barel a aktivní zajištění mohou výkyvy cen zmírnit, ale nemohou je eliminovat.
Zdroj: Getty Images
Ať už je to lepší, nebo horší, výnosy společnosti Devon Energy mohou být v průběhu času značně kolísavé. Po dobrém čtvrtletí nebo roce, nebo dokonce po sérii dobrých let, budou podle historie nakonec následovat těžké časy. Způsob, jakým se společnost snaží tento jednoduchý fakt řešit a zároveň odměňovat investory, je vázat dividendu na finanční výsledky. Jedná se o relativně nový krok, který však dává smysl.
Společnost Devon v podstatě vyplácí malou dividendu, která je podle jejího názoru dlouhodobě udržitelná na dobrých i špatných energetických trzích. Tu pak doplňuje doplňkovou dividendou, která se zvyšuje a snižuje (potenciálně až na nulu) podle toho, jak se společnosti daří. V reálném světě to znamená, že když jsou ceny energií vysoké, měli by akcionáři očekávat vyšší dividendu, a když jsou ceny nízké, bude dividenda nižší. Je to rozumný návrh, pokud této politice rozumíte ještě před nákupem akcií.
Důležitým poznatkem z dividendové politiky je, že investoři se prostě nemohou spoléhat na dividendový výnos jako na měřítko budoucích dividend. Jistě, dnešní výnos 9,2 % je velmi atraktivní, ale v tuto chvíli byla dividenda snížena již tři čtvrtletí po sobě, protože ceny ropy, a tedy i finanční výsledky společnosti, směřovaly dolů. Pokud jste dividendový investor, který hledá spolehlivý a konzistentní zdroj příjmů, Devon Energy bude pravděpodobně pro vaše portfolio špatnou volbou.
Zdroj: Shutterstock
To však neznamená, že by se některým investorům nehodil. Energie je komodita, která přímo ovlivňuje spotřebitele různými způsoby, od ceny benzínu až po náklady na vytápění domů. Když ceny ropy a zemního plynu rostou, investoři pravděpodobně pocítí zásah do své peněženky. Dividendová politika společnosti Devon Energy by mohla nabídnout kompenzaci.
Není to vztah jedna ku jedné ani přesná věda, ale obecně platí, že když ceny energií rostou, dividenda společnosti Devon se pravděpodobně zvýší. Je zde určité zpoždění vzhledem k tomu, že dividenda se bude odvíjet od skutečných výsledků a nebude se zvyšovat předem, i když ceny ropy vystřelí nahoru. Protože však za benzin utratíte více, investice do společnosti Devon vám pravděpodobně zajistí vyšší dividendový příjem. A když ceny energií klesnou, což zmírní dopad na vaši peněženku, dividenda společnosti Devon pravděpodobně klesne. Celkově je dividendová politika společnosti Devon postavena tak, aby vám poskytla příliv peněz právě ve chvíli, kdy je potřebujete na pokrytí rostoucích nákladů na energie.
Závěr
Zdroj: Shutterstock
Dividenda není jediným způsobem, jakým Devon Energy vrací hodnotu akcionářům – společnost zvýšila svůj plán zpětného odkupu akcií o 50 % na 3 miliardy dolarů. To znamená, že zpětný odkup je pouhým příslibem a nakonec závisí také na finančních výsledcích. Celkově lze říci, že pro většinu dividendových investorů, kteří hledají angažovanost v energetickém sektoru, bude pravděpodobně nejvhodnější integrovaná energetická společnost s konzistentní historií vyplácení dividend, jako je Chevron nebo ExxonMobil.
Dividenda společnosti Devon vázaná na výkonnost v současné podobě (dividendová politika se může měnit a mění se) by však mohla aktivnějším investorům do dividend nabídnout způsob, jak se vypořádat s každodenními rozpočtovými problémy, které přinášejí kolísavé ceny energií. To bude pravděpodobně malá podmnožina investorů, ale pokud s vámi tento poněkud unikátní dividendový přístup rezonuje, Devon by mohl být právě tím, co jste hledali.