Dolar zůstává poblíž několikatýdenních minim vůči hlavním měnám

Dolar se v pondělí mírně stabilizoval, ale zůstal poblíž několikatýdenních minim vůči některým hlavním měnám, protože obchodníci zůstali ve střehu před rozhodnutími o měnové politice, která mají tento týden přijmout některé centrální banky včetně Federálního rezervního systému.

Americká měna se pohybovala v blízkosti měsíčního minima vůči britské libře na úrovni 1,2568 USD a vůči australské měně na úrovni 0,6740 USD, protože ve většině Austrálie byl svátek a obchodování bylo oslabeno.

Politická zasedání Fedu, Evropské centrální banky (ECB) a japonské centrální banky (BOJ) budou udávat tón tohoto týdne, neboť trhy budou od tvůrců politiky hledat informace o budoucím vývoji úrokových sazeb.

V úterý, kdy Fed zahajuje své dvoudenní zasedání, budou zveřejněny také údaje o květnové inflaci v USA.

„Jakýkoli pohyb USD by měl zůstat zdrženlivý a nedávné rozpětí by se mělo před FOMC stále udržet,“ řekl Christopher Wong, měnový stratég OCBC. „Možná, že nižší (inflační) tisk může negovat býčí tlak USD.“

Podle nástroje CME FedWatch se peněžní trhy přiklánějí k tomu, že Fed při středečním oznámení rozhodnutí o úrokových sazbách přeruší svou činnost, což je očekávání, díky němuž Wall Street v pátek vystoupala na 13měsíční maximum, protože se zlepšila nálada ohledně rizika.

Americký dolarový index minulý týden zaznamenal ztrátu téměř 0,5 %, což je jeho nejhorší týdenní pokles od poloviny dubna, a naposledy byl o 0,09 % výše na úrovni 103,62.

Zdroj: Unsplash

Naproti tomu jasná většina ekonomů oslovených agenturou Reuters očekává, že ECB zvýší svou hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů tento týden a znovu v červenci, a poté se na zbytek roku odmlčí, protože inflace zůstává stabilní.

Euro se v asijském obchodování propadlo o 0,08 % na 1,0740 USD poté, co minulý týden vzrostlo o 0,4 %, což byl jeho první týdenní zisk za zhruba měsíc.

„Kromě rozhodnutí, která centrální banky na tomto zasedání přijmou, bude zajímavé především jejich budoucí vedení,“ napsali ekonomové ANZ ve své poznámce.

„Centrální banky v posledních 12-15 měsících agresivně zvyšovaly sazby a vzhledem k tomu, že měnová politika ovlivňuje poptávku se zpožděním, chystají se centrální banky po vzoru RBNZ na pauzu?“

Rezervní banka Nového Zélandu minulý měsíc naznačila, že se zpřísňováním sazeb skončila, když je zvýšila na nejvyšší úroveň za více než 14 let (5,5 %) a ukončila tak svůj nejagresivnější cyklus zvyšování sazeb od roku 1999. To v květnu způsobilo propad kurzu kiwi o 2,7 %.

Během pondělního odpoledního obchodování byl kurz kiwi naposledy o 0,11 % nižší na 0,6123 USD, ačkoli nebyl příliš vzdálen od více než dvoutýdenního maxima 0,6138 USD dosaženého v pátek.

Japonský jen se ustálil na úrovni 139,43 za americký dolar.

Zdroj: Getty Images

Podle zdrojů agentury Reuters se očekává, že BOJ tento týden zachová svou mimořádně uvolněnou měnovou politiku a prognózu mírného hospodářského oživení, protože silné výdaje podniků a domácností tlumí dopady zpomalující zahraniční poptávky.

„Měníme náš názor, že BOJ na zasedání tento týden nebude revidovat YCC,“ uvedl Jin Kenzaki ze Societe Generale (OTC:SCGLY) s odkazem na kontroverzní politiku centrální banky v oblasti kontroly výnosové křivky.

„Stále se však domníváme, že BoJ by mohla na svém červencovém zasedání rozšířit rozpětí.“

Pondělní údaje ukázaly, že velkoobchodní inflace v Japonsku v květnu již pátý měsíc po sobě zpomalila v důsledku klesajících cen pohonných hmot a komodit, což je známkou toho, že tlak na růst nákladů, který zvyšoval spotřebitelskou inflaci, možná ustupuje.

GBP/JPY zůstává na předních pozicích již čtvrtý den po sobě, když se býci během úvodních hodin pondělní evropské seance dostali na nejvyšší úrovně od začátku roku 2016. Křížový měnový pár přitom tiskne mírné zisky, které ospravedlňují akceptaci měnověpolitické divergence mezi Bank of England (BoE) a Bank of Japan (BoJ) ze strany trhu. Sílu vzestupnému impulsu dodávají pevnější výnosy dluhopisů, které se připravují na data/události nejvyšší úrovně v tomto týdnu.