Americký dolar bojuje o podporu před klíčovým zasedáním Fedu

Americký dolar ve středu na začátku evropského obchodování klesl a před závěrem posledního zasedání Federálního rezervního systému (Fed) se snažil získat podporu.

Dolarový index, který sleduje zelenou bankovku vůči koši šesti dalších měn se obchodoval o 0,1 % níže na úrovni 102,898, tedy poblíž třítýdenního minima.

Rozhodnutí FEDu je na obzoru

Dolar v úterý prudce klesl a během současné seance se snaží najít přátele poté, co měkké údaje o inflaci v USA do značné míry utvrdily názor, že Federální rezervní systém se později během dne rozhodne ponechat úrokové sazby beze změny, až ukončí své dvoudenní zasedání, na kterém bude stanovovat svou politiku.

Index spotřebitelských cen v USA vzrostl minulý měsíc jen o 0,1 %, což představuje meziroční nárůst o 4,0 %, tedy nejmenší nárůst od března 2021.

Vzhledem k tomu, že pauza je nyní do značné míry započítána, nejistota do značné míry visí kolem toho, jakým jazykem budou představitelé Fedu řídit své budoucí kroky, tj. zda bude chtít centrální banka posílit myšlenku, že cyklus zpřísňování ještě neskončil.

„Očekáváme, že Fed zítra přinese jestřábí pauzu a zdůrazní možnost, že se vydá podobnou cestou jako Reserve Bank of Australia a Bank of Canada, které po pauze zvýšily sazby,“ uvedli analytici Goldman Sachs v poznámce zveřejněné v úterý.

Pár USD/CAD vykázal kolmý pokles k hladině podpory 1,3300 poté, co v evropské seanci čelil pevným barikádám kolem 1,3320. Aktivum Loonie prudce kleslo po stopách amerického dolarového indexu (DXY). Je patrné, že tempo poklesu Loonie je vyšší než rychlost poklesu dolarového indexu.

USD/CAD v denním měřítku otestoval poptávkovou zónu v pásmu 1,3270-1,3300. Očekává se, že po rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách zůstane loonie volatilní. Směrem dolů skloněný 10okresní exponenciální klouzavý průměr (EMA) na úrovni 1,3380 naznačuje, že krátkodobý trend je extrémně medvědí.

Index relativní síly (RSI) (14) se posunul do medvědího pásma 20,00-40,00, což naznačuje, že sestupná tendence je již aktivní.

Pokud aktivum prolomí pod minimum z 13. června na úrovni 1,3286, vystaví býci kanadského dolaru aktivum Loonie minimu z 15. listopadu 2022 na úrovni 1,3226, po němž bude následovat support na kulaté úrovni 1,3200.

Na druhé straně prolomení maxima z 08. června na úrovni 1,3388 povede aktivum k maximu z 05. června na úrovni 1,3462 a k psychologické rezistenci na úrovni 1,3500.

Růst britské ekonomiky v dubnu

Zdroj: Getty Images

GBP/USD klesl na 1,2608 poté, co v předchozí seanci vzrostl o 0,8 % a dosáhl nejvyšší úrovně od 11. května.

Ve středu zveřejněné údaje ukázaly, že hrubý domácí produkt Spojeného království v dubnu podle očekávání meziměsíčně vzrostl o 0,2 %, ale zpracovatelský průmysl a stavebnictví poklesly.

Libru šterlinků však nadále podporuje úterní silný růst mezd, který zvýšil pravděpodobnost pokračování zpřísňování měnové politiky ze strany Bank of England v příštím týdnu.

Údaje o průmyslové výrobě v eurozóně

EUR/USD klesl o 0,1 % na 1,0787 před zveřejněním údajů o průmyslové výrobě v eurozóně za duben, u nichž se očekává oživení po prudkém poklesu v předchozím měsíci.

Stalo se tak den před posledním zasedáním Evropské centrální banky, na kterém se očekává zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu.

Další čínské stimuly jsou pravděpodobné

Zdroj: Bloomberg

USD/CNY klesl na 7,1657, přičemž jüan zůstal poblíž šestiměsíčního minima poté, co centrální banka v úterý snížila sazby, což vedlo ke spekulacím, že se chystají další stimuly, protože Peking se snaží podpořit skomírající hospodářské oživení země po skončení COVID.

Jinde USD/JPY klesl o 0,1 % na 140,13 před pátečním zasedáním Bank of Japan, na kterém se očekává, že centrální banka zachová nastavení své mimořádně uvolněné politiky.