Ruský bankéř Kostin říká, že konec nadvlády amerického dolaru se blíží

Konec dominance amerického dolaru se blíží, protože čínský jüan roste a zbytek světa vidí nebezpečí neúspěšného pokusu Západu srazit Rusko na kolena kvůli Ukrajině, řekl agentuře Reuters jeden z nejmocnějších moskevských bankéřů.

Andrej Kostin, generální ředitel státem kontrolované VTB, druhé největší ruské banky, uvedl, že krize přináší rozsáhlé změny ve světové ekonomice a podkopává globalizaci právě v době, kdy Čína přebírá roli největší světové ekonomické mocnosti.

Na otázku, zda si myslí, že se svět nachází v nové studené válce, Kostin odpověděl, že se nyní jedná o „horkou válku“, která je nebezpečnější než studená válka.

Spojené státy a Evropská unie by podle něj na zmrazení stovek miliard dolarů ruských státních aktiv tratily, protože mnoho zemí přechází na vypořádání plateb mimo americkou měnu a euro, zatímco Čína směřuje k odstranění měnových omezení.

„Dlouhá historická éra dominance amerického dolaru se chýlí ke konci,“ řekl 66letý Kostin agentuře Reuters v 59. patře nablýskaného mrakodrapu VTB s výhledem na jižní Moskvu. „Myslím, že nastal čas, kdy Čína postupně zruší měnová omezení.“

„Čína chápe, že se nestane světovou ekonomickou velmocí číslo 1, pokud si ponechá jüan jako nekonvertibilní měnu,“ řekl Kostin a dodal, že pro Čínu je nebezpečné držet rezervy investované do amerických státních dluhopisů.

Americký dolar má dominantní postavení od počátku 20. století, kdy předstihl libru šterlinků jako světovou rezervní měnu, ačkoli banka JPMorgan (NYSE:JPM) tento měsíc uvedla, že v globální ekonomice se objevují známky de-dolarizace.

Zdroj: Getty Images

Velkolepý hospodářský vzestup Číny za posledních 40 let, následky války na Ukrajině a spory o dluhový strop USA znovu prověřily postavení dolaru.

Kostin uvedl, že VTB diskutuje o používání jüanů při zúčtování se třetími zeměmi.

„HORKÁ VÁLKA“

Bývalý diplomat, který působil v Austrálii a Británii a hned po rozpadu Sovětského svazu začal pracovat v bankovnictví, je jedním z nejvlivnějších a nejzkušenějších moskevských bankéřů, neboť dříve působil jako šéf Vněškombank, nyní známé jako VEB.

Poté, co prezident Vladimir Putin loni v únoru vyslal vojska na Ukrajinu, Západ zavedl podle svých slov nejtvrdší sankce, jaké kdy byly uvaleny, aby oslabil ruskou ekonomiku a potrestal Putina za válku.

Spojené státy na Kostina v roce 2018 uvalily sankce kvůli tomu, co označily za škodlivou činnost Ruska ve světě. Po ní na něj uvalily sankce EU a Velká Británie, která ho označila za „blízkého Putinova spolupracovníka“.

Řekl, že sankce jsou nespravedlivé a že jde o politické rozhodnutí, které se Západu „vymstí“, a podotkl, že četl zajímavé články o praní peněz z drog prostřednictvím velkých západních bank.

„Už jsme vstoupili do horké války,“ řekl Kostin o krizi s Ukrajinou. „Není studená, když je do ní zapojeno tolik západních zbraní a spousta západních služeb a vojenských poradců. Situace je horší než za studené války, je velmi složitá a znepokojivá.“

Zdroj: Unsplash

Kostin uvedl, že VTB bude mít v roce 2023 zisk 400 miliard rublů (4,9 miliardy dolarů), a to poté, co v prvních pěti měsících roku dosáhla rekordní ztráty.

Ruskou ekonomiku podle něj Západ nezlomí. Mezinárodní měnový fond v dubnu zvýšil prognózu růstu ruského HDP pro rok 2023 z 0,3 % na 0,7 %, ale snížil prognózu pro rok 2024 z 2,1 % na 1,3 %.

„Sankce jsou špatné a my jimi samozřejmě trpíme. Ale ekonomika se přizpůsobila,“ řekl. „Zároveň očekáváme, že se sankce budou stupňovat, budou zpřísněny, některá okna se zavřou, ale najdeme i jiné příležitosti.“

Na otázku, zda ruská ekonomika zůstane svobodnou ekonomikou, Kostin odpověděl: „Velmi v to doufám.“

Dedolarizace znamená, že země snižují závislost na americkém dolaru jako rezervní měně, prostředku směny nebo zúčtovací jednotce.

Americký dolar začal od 20. let 20. století vytlačovat libru šterlinků jako mezinárodní rezervní měnu, protože z první světové války vyšel relativně bez úhony a protože Spojené státy byly významným příjemcem válečného přílivu zlata. Poté, co se Spojené státy během druhé světové války staly ještě silnější velmocí, byl na základě Brettonwoodské dohody z roku 1944 vytvořen poválečný mezinárodní měnový systém, v němž se americký dolar stal hlavní světovou rezervní měnou pro mezinárodní obchod a jedinou poválečnou měnou navázanou na zlato v ceně 35 dolarů za trojskou unci.