Spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates se v pátek setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, informovala státní média bez bližších podrobností.
Jejich setkání se uskutečnilo den poté, co se miliardář a filantrop sešel s pekingským starostou, aby s ním projednal partnerství s Čínou v oblasti objevování léčiv.
Nadace Billa a Melindy Gatesových, jejímž je Gates spolupředsedou, ve čtvrtek oznámila, že v příštích pěti letech věnuje 50 milionů dolarů na Globální institut pro objevování léčiv (GHDDI), který jeho nadace založila. Městská vláda v Pekingu se bude podílet na investici ve výši 50 milionů dolarů.
GHDDI se zaměřuje především na vývoj nových léků na infekční nemoci, jako je tuberkulóza a malárie, které mají významný dopad na nejchudší obyvatele světa.
V projevu na GHDDI Gates uvedl, že je naléhavě nutné řešit opětovný výskyt infekčních nemocí, zhoršující se dopady klimatických změn a krizi hladu.
„Čína dosáhla významných úspěchů při snižování chudoby a zlepšování zdravotních výsledků v rámci Číny. Čína může hrát ještě větší roli při řešení současných problémů, zejména těch, kterým čelí africké země,“ řekl Gates.
Zdroj: Getty Images
Návštěva navazuje na návštěvy dalších významných technologických lídrů v Číně – například generálního ředitele společností Tesla a SpaceX Elona Muska, generálního ředitele banky JPMorgan Jamieho Dimona a generálního ředitele společnosti Apple Tima Cooka.
Přichází několik dní před příjezdem amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena do Pekingu, kde se má o víkendu setkat s vysokými čínskými představiteli a diskutovat o důležitosti zachování otevřené komunikace mezi oběma zeměmi.
Bude to Blinkenova první cesta do Číny za Bidenovy vlády.
Cílem partnerství je „posílit kapacitu institutu pro objevování léčiv“ ve spolupráci s pekingskou městskou vládou a univerzitou Tsinghua, uvedla nadace.
Podle státního média Beijing Daily ocenil starosta Pekingu Yin Yong GHDDI za jeho „průlomové výsledky v posledních letech“.
„Přikládáme velký význam výstavbě výzkumného a vývojového centra a budeme ji nadále energicky podporovat a jsme ochotni prohloubit spolupráci s Gatesovou nadací při budování a sdílení vědecko-výzkumných platforem, vzdělávání talentů atd.“, uvedl podle prohlášení Yin.
Zdroj: Getty Images
V 50. letech 20. století bylo v Číně zaznamenáno nejméně 30 milionů případů malárie a více než 300 000 úmrtí na malárii ročně. Poté však počet případů a úmrtí začal postupně klesat, částečně díky průlomovým objevům čínských vědců, uvedl Gates.
Čínské vědce označil za „brilantní“ a řekl, že je zvědavý, jak výzkumníci z GHDDI v Číně i ve světě přispějí v příštích letech k celosvětovému pokroku.
Zdá se, že Peking se snaží prezentovat jako přátelské podnikatelské prostředí pro zahraniční společnosti, i když napětí s americkou vládou pokračuje.
Během květnové návštěvy se Musk setkal s čínským vicepremiérem Dingem Süe-siangem a dalšími vrcholnými představiteli Číny, kde prohlásil, že Tesla je ochotna i nadále rozšiřovat své podnikání v Číně navzdory napětí mezi USA a Čínou.
Tentýž měsíc byl Dimon v Šanghaji na JPMorgan Global China Summit, kde vyzval oba ekonomické giganty, aby se vzájemně zapojili do řešení sporů.