Bitcoinu se dostalo trochu optimismu, aby uzavřel jinak pochmurný týden pro kryptoměny

Bitcoin na konci týdne posílil po překvapivém kroku společnosti BlackRock, který poskytl tolik potřebnou podporu důvěry pro kryptoměnový průmysl, který je již několik týdnů drcen vahou opatření SEC.

Bitcoin zakončil tento týden mírně v záporu, a to o 0,21 % na hodnotě 26 355,04 USD. Coin Metrics měří týden v kryptoměnách, které se obchodují 24 hodin denně, od 16:00 ET při uzavření burzy od jednoho pátku do druhého. Jednalo se o druhý klesající týden bitcoinu v řadě.

Obchodníci byli optimističtí poté, co společnost BlackRock, největší správce aktiv na světě, ve čtvrtek po skončení obchodování podala žádost o založení spotového bitcoinového ETF. Reakce ceny byla zpočátku tlumená, protože mnozí obchodníci si kladli otázku, proč by tento krok dělala právě teď, když jen týden předtím byla společnost Coinbase, správce kryptoměnových aktiv v navrhovaném bitcoinovém ETF společnosti BlackRock, zažalována Komisí pro cenné papíry a burzy za porušení zákonů o cenných papírech. V pátek však zavládl optimismus.

„Hodně z toho, co pohání ceny kryptoměn, jsou právě očekávání, k čemu to může být využito,“ řekl Gustavo Schwenkler, docent na Leavey School of Business na Santa Clara University. „V tuto chvíli ještě není zcela jasné, jaké případy využití kryptoměn v budoucnu přesně uvidíme. Umožnění přílivu institucionálních peněz do kryptopeněz by zavedlo nový druh využití kryptopeněz, který právě teď není k dispozici, a to vidím jako zvednutí cen.“

Zdroj: Getty Images

„Pokud to bude schváleno, změní to vnímání toho, k čemu je krypto dobré, a to by mohlo skutečně ovlivnit způsob, jakým se bitcoin a další kryptoměny oceňují,“ dodal.

Chvíle úlevy
Bitcoin v pátek stoupl o zhruba 4 %, ale zbytek týdne už tak slunečný nebyl. Cenová akce byla na začátku týdne vlažná a ve středu bitcoin krátce klesl na březnové minimum.

„FOMO je z trhu zcela pryč,“ řekl Mark Connors, vedoucí výzkumu ve společnosti 3iQ. „Takže i když jsou turisté pryč a viděli jsme určitou dominanci bitcoinu … je tu spousta protivětrů.“

„Znovu se vracíme k obavám typu recese,“ dodal. „Vidíte to v makroekonomických údajích, v údajích o sazbách. … Pro dalšího kupce bitcoinu je to nyní trh pochybujícího Tomáše. Zůstali jste jen u lidí, kteří jsou klíčovými držiteli – vidíte to na provozu peněženek, který je u velkých držitelů velmi nízký, a vidíte to na burzách: ta další vrstva tam není, protože tam nejsou objemy.“

Bitcoin po červnovém zasedání Federálního rezervního systému poprvé od března klesl pod hranici 25 000 USD. Centrální banka vynechala červnové zvýšení úrokových sazeb, ale předseda Fedu Jay Powell uvedl, že v letošním roce by mohlo dojít ještě ke dvěma zvýšením.

Na investory také nadále doléhaly žaloby SEC proti společnostem Coinbase a Binance z předchozího týdne.

„Bitcoin a digitální aktiva měly v roce 2023 jeden z nejlepších výnosů ze všech tříd aktiv a toky jsou minimální až klesající,“ řekl Connors. „Tato divergence, kdy výnosy nepřitahují dolary, je tak silným indikátorem sentimentu, jakého se vám dostane, a to je jeden z důvodů, proč jsme v této třídě aktiv ve spodním kvartilu sentimentu.“

Zdroj: Getty Images

Ziskovost těžařů
Nedávné poklesy bitcoinu nemusí být zcela způsobeny makro a regulačními protivětry, uvedl Yuya Hasegawa, analytik kryptoměnového trhu na japonské bitcoinové burze Bitbank.

Nedávný přesun bitcoinů z peněženek těžařů do peněženek burz se koncem tohoto týdne prudce zvýšil a množství bitcoinů odeslaných na burzy je podle Glassnode na úrovni, která nebyla zaznamenána od října 2021.

„Naznačuje to, že ziskovost těžařů z blokové odměny bitcoinu může klesat v důsledku poklesu ceny mince a rostoucí obtížnosti těžby,“ uvedl Hasegawa. „Pomalu se zbavují svých bitcoinových podílů, čímž omezují růstový potenciál bitcoinu v tomto procesu.“