Čína letos zažije největší odliv milionářů na světě, ukazuje nová studie

Podle nového výzkumu Čína, která má druhou největší ekonomiku na světě a druhou nejvyšší populaci, letos opět zažije největší odliv milionářů.

Podle zprávy poradenské společnosti Henley & Partners, která se zabývá investiční migrací, se očekává, že Čína letos ztratí v důsledku migrace největší počet dolarových milionářů ve srovnání s jakoukoli jinou zemí.

Údaje firmy ukázaly, že v roce 2022 z Číny migrovalo čistě 10 800 osob s vysokým majetkem a letos se očekává odchod dalších 13 500 osob.

Nejedná se o problém, který by začal s pandemií koronaviru a trvá již 10 let. V Číně dochází k největšímu každoročnímu odchodu milionářů za posledních deset let, což způsobuje zpomalení celkového růstu bohatství v zemi, uvedl v doprovodném prohlášení Andrew Amoils, vedoucí výzkumu globální společnosti New World Wealth, která se na tvorbě zprávy podílela.

„Nedávný odliv by mohl být škodlivější než obvykle. Čínská ekonomika v letech 2000-2017 silně rostla, ale růst bohatství a milionářů v zemi byl od té doby zanedbatelný (měřeno v amerických dolarech).“

Zdroj: Getty Images

Další velcí poražení
Na druhém místě po Číně je Indie, která podle prognózy společnosti Henley & Partners přijde v letošním roce o 6 500 milionářů, což představuje čistý pokles o 1 000 milionářů, kteří zemi opustili v roce 2022.

„Zakazující daňová legislativa spolu s nepřehlednými a složitými pravidly týkajícími se odchozích převodů, která umožňují nesprávný výklad a zneužití, jsou jen několika problémy, které vyvolaly trend migrace investic z Indie,“ uvedla ve stejné zprávě Sunita Singh-Dalal, partnerka oddělení soukromého majetku a rodinných kanceláří v advokátní kanceláři Hourani.

Amoils nicméně zdůraznil, že tento odliv by neměl vyvolávat obavy, protože „Indie produkuje mnohem více nových milionářů, než kolik jich migrací ztrácí“.

Očekává se, že i další asijské země budou své země opouštět milionáři.

Očekává se, že Hongkong letos přijde o 1 000 čistých milionářů, a Jižní Korea a Japonsko by mohly ztratit 800, resp. 300 milionářů. Zprávy naznačují, že obyvatelé Hongkongu loni houfně opouštěli město – kvůli omezením Covid-19 a tomu, co považují za oslabení demokratických norem.

Navzdory politickým nepokojům a ekonomické nejistotě způsobené válkou Moskvy s Ukrajinou se očekává, že Rusko letos ztratí pouze 3 000 čistých milionářů, což je výrazný pokles oproti 8 500 v roce 2022.

Rusko se v žebříčku společnosti Henley & Partners umístilo na čtvrtém místě za Velkou Británií, která by letos mohla přijít o čistých 3 200 milionářů, což je dvojnásobek toho, co ztratila v roce předchozím.

„Brexit způsobil, že Spojené království je méně pohostinné a vstřícné k vysoce majetným osobám. Je pro ně nyní obtížnější pohybovat se mezi Spojeným královstvím a zeměmi EU,“ uvedl ve zprávě Trevor Williams, hostující profesor na univerzitě v Derby a bývalý hlavní ekonom Lloyds Bank Commercial.

Zdroj: Getty Images

„Důkazy ukazují, že podíl příchozích investic Spojeného království do Evropy se od jeho odchodu z EU snížil, z čehož těží Německo a Francie.“

Oči upřené na tyto země
Austrálie by letos mohla předstihnout Spojené arabské emiráty, které letos přivítají nejvyšší čistý počet milionářů. Očekává se, že Austrálie zaznamená příliv 5 200 milionářů, zatímco Spojené arabské emiráty jsou na druhém místě s 4 500 milionáři. Na třetím místě je Singapur, kde by se mohlo usadit 3 200 milionářů.

Západní země jako celek zůstávají podle průzkumu atraktivní destinací pro milionáře, přičemž v první desítce se umístily USA (2 100), Švýcarsko (1 800) a Kanada (1 600).

„V posledním desetiletí dochází k trvalému růstu migrace milionářů, přičemž v roce 2023 se očekává, že celosvětově jich bude 122 000 a v roce 2024 128 000,“ uvedl Juerg Steffen, generální ředitel společnosti Henley & Partners.