Pokles jüanu po snížení sazeb v Číně; pokles švédské koruny a australské měny

Jüan se v úterý propadl na sedmiměsíční minimum poté, co Čína snížila úrokové sazby, zatímco švédská koruna oslabila vůči euru na nejnižší úroveň od roku 2009 kvůli přetrvávajícím obavám ohledně realitního sektoru.

Čína snížila své jednoleté a pětileté základní úrokové sazby (LPR) o 10 bazických bodů, což je první takovéto uvolnění za posledních 10 měsíců, neboť úřady se snaží podpořit zpomalující hospodářské oživení.

Toto rozhodnutí srazilo kurz jüanu níže a domácí seanci zakončil na úrovni 7,1744 za dolar, což je nejslabší hodnota od 28. listopadu.

Zámořský jüan se naposledy nacházel o 0,2 % níže na úrovni 7,1827 za dolar, čímž se dostal do blízkosti minima z minulého týdne na úrovni 7,1916.

„Čínské úřady jsou znepokojeny slabým růstem, ale dávají si pozor na opětovné nafouknutí realitní bubliny, takže očekávání rozsáhlých stimulů pro realitní sektor se nemusí naplnit,“ uvedl Chris Turner, vedoucí globálního oddělení trhů ING.

„Trh se přiklání k názoru, že fiskální stimuly mohou být vlažné, a to je jeden z důvodů, proč renminbi zůstává slabý.“

Jinde švédská koruna klesla o 0,4 % na nejnižší úroveň od roku 2009 na 11,762 za euro. Naposledy se pohybovala na úrovni 11,759 za euro, tedy v těsné blízkosti rekordního minima z roku 2009 na úrovni 11,8.

Zdroj: Getty Images

Na měnu doléhají obavy ohledně sektoru nemovitostí a očekávané zvýšení úrokových sazeb Riksbank příští týden by mohlo obavy investorů ještě zvýšit, protože nemovitosti tvoří 80 % dluhu domácností.

„Kříž (euro-švédská koruna) pokračuje v prudké rally, která jen částečně souvisí s daty, běžnými hybateli a špatnými zprávami pro realitní sektor,“ uvedla devizová analytička Danske Bank Kirstine Kundby-Nielsen.

„K oslabení SEK přispěly trhy bez rizika, období nízké likvidity a pouhé momentové obchodování,“ dodal Kundby-Nielsen.

VÝHLED SAZEB

Na jiném místě se australský dolar propadl o více než 0,8 % na minimum seance 0,6784 USD poté, co zápis z posledního politického zasedání Australské rezervní banky (RBA) ukázal, že rozhodnutí RBA zvýšit v červnu úrokové sazby bylo „jemně vyvážené“.

„Debata ukázala trhu, že na příštím zasedání v červenci by mohlo být rozhodnuto o ponechání sazeb,“ uvedl devizový analytik Commerzbank (ETR:CBKG) You-Na Park-Heger.

„Riziko inflačního překvapení samozřejmě existuje, a proto zvýšení sazeb v červenci ještě není na pořadu dne. Na tomto pozadí bude proto tlak na pokles AUD prozatím pravděpodobně omezený.“

Euro vzrostlo o 0,1 % na 1,0931 USD, podpořeno stále jestřábím postojem Evropské centrální banky poté, co dva její členové v pondělí uvedli, že by se banka měla přiklonit na stranu dalšího zvyšování sazeb, protože míra inflace by mohla být ještě vyšší, než ECB očekává.

Zdroj: Unsplash

Před středečními údaji o britské inflaci a čtvrtečním rozhodnutím Bank of England (BoE) o úrokových sazbách libra klesla o 0,2 % na 1,2799 USD.

Trhy očekávají, že BoE přistoupí ke zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu, po němž bude následovat další zpřísnění sazeb o téměř 125 bazických bodů do konce cyklu.

„Dokud nebude mít BoE jistotu, že se inflace snižuje, nebude chtít tlačit proti tržním očekáváním ohledně zvyšování úrokových sazeb,“ uvedl Turner z ING.

„Pokud tomu tak bude, pak si šterlink pravděpodobně udrží své nedávné zisky.“

Americký dolar vzrostl na sedmiměsíční maximum 142,26 jenu, i když naposledy byl o 0,4 % níže na 141,45.

Bank of Japan v pátek zachovala svou mimořádně uvolněnou měnovou politiku a jen se dostal pod nový tlak v souvislosti s rostoucím rozdílem úrokových sazeb mezi Japonskem a ostatními vyspělými trhy.

Index amerického dolaru, který měří měnu vůči koši šesti dalších měn, se téměř nezměnil a činil 102,42.