Typický návod k použití úspěšného zakladatele technologické firmy vypadá asi takto.
Založení společnosti s plným vlastnictvím. S rozvojem firmy odprodejte významné části rizikovým investorům. Nakonec se stane menšinovým vlastníkem. Uvést společnost na burzu. Postupně prodávat další akcie.
Dustin Moskovitz ze společnosti Asana vzal tuto příručku a zcela přepsal její konec.
Moskovitz, kterého mnozí stále znají jako spoluzakladatele Facebooku, založil Asanu v roce 2008, aby prostřednictvím softwaru umožnil lepší spolupráci při práci. V době, kdy společnost v roce 2020 uvedl na burzu prostřednictvím přímého vstupu na burzu, činil jeho podíl přibližně 36 %.
Poté se pustil do nákupů. Po červnovém nákupu 480 000 akcií společnosti Asana se Moskovitzovo vlastnictví rozrostlo na 111,4 milionu akcií, což představuje více než 51 % akcií v oběhu. V březnu společnost Asana, Inc. (ASAN) zveřejnila, že Moskovitz má obchodní plán na nákup dalších až 30 milionů akcií třídy A v tomto roce, což následující den způsobilo nárůst akcií o téměř 19 %.
„Byly to divoké dva roky na trhu a vyskytly se zajímavé příležitosti k nákupu,“ řekl Moskovitz v rozhovoru pro CNBC.
I po letošním růstu o 66 % jsou akcie společnosti Asana více než 80 % pod svým rekordním maximem z konce roku 2021.
Pro Moskovitze, který má čisté jmění přes 12 miliard dolarů – převážně díky svému dřívějšímu podílu ve Facebooku, nyní Meta -, není získání většinového vlastníka Asany o kontrole. Spíše v tom vidí nejlepší způsob investice na podporu své filantropie.
Zdroj: Getty Images
V roce 2010 Moskovitz podepsal Giving Pledge, slib některých nejbohatších lidí na světě, že věnují většinu svého jmění na charitu. Moskovitz a jeho manželka, bývalá novinářka Cari Tuna, rozdělují své prostředky prostřednictvím společnosti Good Ventures na základě doporučení Open Philanthropy.
Pokud jde o utrácení těchto peněz, není pro Moskovitze většího zájmu než budoucnost umělé inteligence.
V roce 2017, dávno předtím, než se generativní umělá inteligence nebo ChatGPT dostaly do povědomí veřejnosti, věnovala společnost Good Ventures startupu OpenAI 30 milionů dolarů v průběhu tří let. Společnost OpenAI, která má nyní hodnotu přibližně 30 miliard dolarů, byla založena jako nezisková organizace a Open Philanthropy tehdy uvedla, že chce „pomoci hrát roli v přístupu OpenAI k otázkám bezpečnosti a řízení“.
Jednou z deseti oblastí, na které se Open Philanthropy zaměřuje, je na jejích webových stránkách „potenciální rizika plynoucí z pokročilé umělé inteligence“. Organizace doporučila poskytnout grant ve výši 5 milionů dolarů Národní vědecké nadaci na podporu výzkumu metod zaručujících bezpečnost systémů umělé inteligence a 5,56 milionu dolarů Kalifornské univerzitě v Berkeley na „vytvoření akademického centra zaměřeného na bezpečnost AI“. Celkem Open Philanthropy uvádí, že v této oblasti zaměření poskytla více než 300 milionů dolarů prostřednictvím více než 170 grantů.
„Rozhodně si myslím, že je v tom velké riziko – něco, nad čím trávím hodně času přemýšlením,“ řekl Moskovitz.
Moskovitz spolu s Markem Zuckerbergem, Chrisem Hughesem a Eduardem Saverinem založil v roce 2004 na Harvardově univerzitě Facebook. Po primární veřejné nabídce akcií společnosti Facebook v roce 2012 se stal miliardářem a drží více akcií než kdokoli jiný kromě Zuckerberga.
Zdroj: Getty Images
I poté, co v letech 2022 a 2023 přikoupil další akcie společnosti Asana, činí jeho vlastnictví podle společnosti FactSet přibližně 2,6 miliardy dolarů, což je méně než 4,6 miliardy dolarů v akciích společnosti Facebook, které vlastní.
„Jsem prostě v jedinečné pozici, kdy jsem přišel ke stolu s existujícím zdrojem bohatství,“ řekl Moskovitz. „Takže i věci, které vypadají jako gigantické nákupy, jsou stále relativně normálním druhem části mého čistého jmění ve srovnání s ostatními zakladateli.“
Moskovitz souhlasil s tím, že nekoupí všechny zbývající akcie společnosti Asana, a dokonce ani nezíská vlastnictví 90 % kmenových akcií. V souladu s pravidly newyorské burzy si také ponechá většinu jejích ředitelů nezávislých, uvádí se v prohlášení.
Moskovitz odmítl hovořit o tom, zda akcie skupuje proto, aby zabránil příchodu aktivistických investorů, kteří by se snažili prosadit změnu. Aktivisté mají v oblasti cloudového softwaru plné ruce práce, zejména u společnosti Salesforce, která na tlak reagovala rozšířením programu zpětného odkupu a zvýšením zisku.
Nedávno se Moskovitzovy světy střetly.
OpenAI se po listopadovém vydání ChatGPT stala z úzce specializovaného startupu nejžhavějším technologickým počinem. Předtím si Moskovitz pohrával s technologií DALL-E pro převod textu na obrázky. Řekl, že generální ředitel OpenAI Sam Altman mu loni v dubnu zřídil „laboratorní účet“.
Po spuštění ChatGPT se Moskovitz bavil tím, že chatbota požádal, aby vymyslel cíle, které by pomohly řešit kalifornský problém s bydlením.
Mezitím se Asana připojila k přehlídce společností, které oznámily vylepšení svých produktů o funkce generativní umělé inteligence, jež mohou přijímat lidské vstupy a v reakci na ně prezentovat text, obrázky nebo zvuk. Začátkem tohoto měsíce společnost Asana uvedla, že některým klientům poskytla přístup k několika funkcím generativní umělé inteligence využívajícím modely OpenAI.
Zdroj: Getty Images
„Chat je jen jedno z paradigmat, jak tyto technologie používat,“ řekl Moskovitz televizi CNBC. „Když je integrujete do pracovních postupů, jako je řízení práce, děláte věci, jako je optimalizace automatizačních pracovních postupů nebo pomoc při rozhodování – můžete systému doslova položit otázky a on vám poskytne shrnutí a doporučení.“
Moskovitz řekl, že složitější úkoly, jako je přidávání struktury do projektů, jsou místem, kde „to skutečně má určitý potenciál“. Spíše než v dotazování se na konkrétní odpovědi je podle něj síla v technologii, která dokáže vzít „hromadu informací a jakýsi vágní cíl“ a pak „vám dát něco přibližně správným směrem“.
Asana by mohla příští rok utratit za technologii OpenAI 5 milionů dolarů nebo více, řekl Moskovitz a dodal, že na něj „velmi zapůsobil GPT-3“, předchozí velký jazykový model společnosti, „a ještě více na něj zapůsobil GPT-4“, který byl oznámen v březnu.
Moskovitz věnoval šest minut z 51minutového hovoru k výsledkům společnosti Asana na začátku června, aby vyzdvihl přístup společnosti k umělé inteligenci. Zkratku použil 41krát, zatímco generální ředitel Microsoftu Satya Nadella v dubnovém hovoru k výsledkům své společnosti zmínil AI 32krát. Microsoft je hlavním investorem společnosti OpenAI.
Asana je „jen osobně hluboce propojena s laboratořemi AI, které jsou v čele,“ řekl Moskovitz.
Tyto vazby jsou ve skutečnosti poměrně hluboké. Altman do společnosti Asana investoval v roce 2016. Při hovoru k výsledkům společnosti Asana Moskovitz analytikům připomněl, že jeho společnost a OpenAI „mají společného člena představenstva v osobě Adama D’Angela“, bývalého technologického šéfa Facebooku, který později založil online startup Quora zabývající se otázkami a odpověďmi.
Moskovitz investoval do startupu AI Anthropic v roce 2021, tedy ve stejném roce, kdy společně s Altmanem investoval do startupu Helion, který se zabývá jadernou fúzí.
Podobně jako Altman je i Moskovitz hluboce nakloněn umělé inteligenci a obává se škod, které může způsobit.
Zdroj: Getty Images
Moskovitz byl jedním z mnoha podnikatelů, kteří v květnu podepsali prohlášení, že „zmírnění rizika vyhynutí v důsledku AI by mělo být globální prioritou vedle dalších rizik celospolečenského rozsahu, jako jsou pandemie a jaderná válka“. Sdělení vydalo neziskové Centrum pro bezpečnost umělé inteligence.
Moskovitz však nebyl mezi signatáři březnového otevřeného dopisu neziskové organizace Future of Life Institute, která vyzvala laboratoře zabývající se umělou inteligencí, aby na půl roku nebo déle pozastavily výcvik nejsofistikovanějších modelů umělé inteligence. Téměř na vrcholu seznamu signatářů byl generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk, první podporovatel OpenAI, který varoval, že bychom se měli pokročilé AI velmi obávat, a označil ji za „větší riziko pro společnost než auta, letadla nebo medicína“.
Moskovitz řekl, že Muskovy obavy nejsou zcela přehnané a že oba chtějí „přivést tuto technologii na svět bezpečným způsobem“.
„Elon se na to dívá z více úhlů,“ řekl. „Myslím, že tak trochu sdílíme názor na otázky potenciálního existenčního rizika a možná nesdílíme tolik názor na cenzuru umělé inteligence, wokeismus a podobné věci.“
V prosinci Musk na Twitteru napsal, že „nebezpečí trénování AI, aby byla woke – jinými slovy lhala – je smrtelné“.
Moskovitz pomohl vytvořit dvanáctibodový seznam možných politických změn, které by měli američtí zákonodárci zvážit.
„Nejvíce mě zajímá, aby se zajistilo, že nejmodernější pozdější generace, jako GPT-5, GPT-6, projdou bezpečnostním hodnocením, než budou vypuštěny do světa,“ řekl. „Myslím, že to bude vyžadovat regulaci, která bude koordinovat všechny aktéry.“
Dokonce si minulý měsíc na Twitteru vymyslel slovo, kterým vyjádřil své zmatené názory.
“Excito-nervous for AI!” napsal.