Venezuelský dočasný zákaz těžby kryptoměn v zemi fakticky ničí odvětví, které prezident Nicolás Maduro usilovně podporoval.
Státní regulační orgány poprvé nařídily zastavit těžbu kryptoměn v březnu poté, co zahájily vyšetřování rozsáhlého korupčního schématu, v němž byly kryptopeněženky údajně používány k přesměrování plateb dlužných státní ropné společnosti Petróleos de Venezuela SA.
Maduro osobně prosazoval používání kryptoměn, konkrétně suverénního tokenu Petro, který vydává vláda. Mince byla propagována jako alternativa k venezuelskému bolivaru tváří v tvář hyperinflaci a jako nástroj k obejití ochromujících amerických sankcí. Protože se však zastavení těžby kryptoměn ze strany státu táhne už třetí měsíc, mnoho těžařů s nedostatkem peněz by mohlo být nuceno nadobro zavřít. A petro, které se nikdy nerozjelo, ale Maduro ho kdysi považoval za venezuelskou bránu do budoucnosti, se 24. května přestalo obchodovat.
„Je nešťastné, že poté, co jsme si dali tolik práce s formalizací a správným postupem, jsme se ocitli v této situaci,“ řekl Alexis Lugo, který se digitálními aktivy zabývá již sedm let a nyní vede vzdělávací krypto projekt Criptoneros.
V souvislosti s ropným skandálem, při němž byla venezuelská ropa údajně prodávána prostřednictvím krypto dozoru země, aniž by byly odváděny poplatky společnosti PDVSA, bylo zatčeno zhruba 80 osob. Patří mezi ně bývalý ministr pro technologie Hugbel Roa, který hrál klíčovou roli při prosazování ropy Petro, a Joselit Ramírez, který řídil krypto dohled. Je však málo pochopitelné, proč zákaz těžby kryptoměn trvá.
Zdroj: Getty Images
Naprostá většina těžařů – kteří používají specializované počítače k ověřování transakčních dat v blockchainu – se zaměřuje na Bitcoin a nemá s Petrem nic společného, protože tokeny jsou 100% „předminovány“ vládou. Přesto bylo podle odhadů těžařských skupin odpojeno přibližně 75 000 jednotek těžebních zařízení. To je zhruba ekvivalent celé flotily strojů vlastněných významnou veřejně obchodovanou těžební společností, jako je Riot Platforms Inc.
Zpravodajská policie, známá jako Sebin, provádí audity těžařů a snaží se potvrdit, že veškeré finanční prostředky použité na nákup vybavení nepocházejí z korupčního systému v oblasti ropy, uvedli lidé obeznámení s touto záležitostí, kteří si nepřáli být jmenováni. Zatím však není známo, že by byl někdo z horníků zadržen nebo obviněn z trestného činu.
„Nevinní platí za hříchy viníků,“ řekl Juan Blanco, výkonný ředitel společnosti BitData, která v Caracasu těží kryptoměny a která se zaměřuje také na vzdělávání v oblasti kryptoměn.
Změněná krajina
Zákaz těžby v zemi přichází v době, kdy se těžaři z celého světa potýkají s propadem kurzu bitcoinu a vyššími náklady na elektřinu. Společnost Core Scientific Inc., největší veřejný těžař bitcoinů podle výpočetního výkonu, loni zkrachovala a řada těžařů varovala před nedostatkem likvidity.
Společnosti působící ve Venezuele byly částečně izolovány od vyšších nákladů na elektřinu, protože v této zemi jsou jedny z nejnižších sazeb za elektřinu na světě. Ale obrat Madurovy vlády v její politice vstřícné ke kryptoměnám zpochybnil status země jako těžařského ráje.
Zdroj: Unsplash
Maduro označil kryptoměny za sílu, která povede revoluci „ruku v ruce“. V rámci prosazování používání petra jeho administrativa vytvořila aplikaci petro, krypto banku a billboardy na vrcholcích vládních budov s logem petra.
Nyní se situace výrazně změnila. Kromě zastavení těžby kryptoměn a obchodování s petrem zmizela většina velkoplošných reklam na petro, ozbrojení úředníci drží stálou stráž před národním kryptoregulátorem a venezuelské krypto burzy byly nuceny ukončit operace v místní měně poté, co regulátoři nechali zablokovat jejich bankovní účty.
„Nikdo s jistotou neví, co se stane s petrem nebo krypto [regulátorem],“ řekl Humberto Quevedo, obchodník s kryptoměnami a ředitel organizace obchodníků a těžařů známé jako Asonacrip. „Bez oficiálního prohlášení jsme v nejistotě.“
Kryptoměna, často označovaná jako crypto, je digitální nebo virtuální forma měny, která k zabezpečení využívá kryptografii. Funguje na decentralizovaných sítích zvaných blockchainy, které zaznamenávají a ověřují transakce. Kryptoměny nejsou kontrolovány žádnou centrální autoritou, jako je vláda nebo finanční instituce.
Jednou z nejznámějších kryptoměn je bitcoin, který byl představen v roce 2009. Od té doby se objevila řada dalších kryptoměn, z nichž každá má své vlastní jedinečné vlastnosti a účely. Mezi ně patří například Ethereum, Ripple, Litecoin a mnoho dalších.