Americký dolar se ve čtvrtek pohyboval v blízkosti více než sedmiměsíčního maxima vůči japonskému jenu poté, co šéfové příslušných centrálních bank na noční konferenci Evropské centrální banky (ECB) potvrdili výrazné rozdíly v jejich politických směrech.
Čínský jüan oslabil na sedmiměsíční minimum, přestože Čínská lidová banka (PBOC) stanovila mnohem silnější oficiální sazbu, než se očekávalo, což je nejnovější signál její nespokojenosti s tempem nedávného poklesu.
Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell, který vystoupil v panelu s prezidentkou ECB Christine Lagardeovou, guvernérem Bank of Japan (BOJ) Kazuo Uedou a guvernérem Bank of England Andrewem Baileym, poznamenal, že v letošním roce dojde pravděpodobně ke dvěma zvýšením sazeb, a nevyloučil ani možnost zvýšení v červenci.
Ueda naopak zopakoval, že „k udržitelnému dosažení dvouprocentní inflace doprovázené dostatečným růstem mezd“, což jsou podmínky, které BOJ stanovila pro zvažování ukončení mimořádně uvolněných stimulů, zbývá ještě kus cesty.
Růst dolaru od konce března o celých 11,55 %, který ve středu poprvé od 10. listopadu dosáhl 144,62 jenu, vyvolal tento týden zvýšené slovní varování japonských vládních představitelů, že tento pohyb byl možná příliš rychlý.
Ministerstvo financí a BOJ intervenovaly na měnovém trhu loni na podzim, když dolar posílil nad 145 jenů.
Americká měna se koncem asijského dne pohybovala přibližně na úrovni 144,52, ale dříve posílila až na 144,60.
Zdroj: Getty Images
Pro intervence „může být tentokrát hranice vyšší, protože veřejnost nyní méně kritizuje oslabení jenu“, a to kvůli rostoucímu akciovému trhu, nižším tlakům na ceny energií a návratu zahraničních turistů, uvedl Šiniči Kadota, hlavní devizový stratég společnosti Barclays (LON:BARC) v Tokiu.
„Nebudu nic vylučovat, protože se vždy snaží překvapit“, když zasahují, dodal. „Ale aby to mělo udržitelný účinek, musí se obrátit i základní hnací síla, kterou je měnová politika… a tato divergence měnové politiky se pravděpodobně v dohledné době nezmění.“
Index amerického dolaru, který měří měnu vůči šesti hlavním srovnatelným měnám, včetně jenu, eura a libry šterlinků, vzrostl o 0,22 % na 103,20 a prodloužil tak svůj noční nárůst o 0,46 %.
Euro se po středečním poklesu o 0,45 % posunulo o 0,25 % na 1,08845 USD. Sterling se snížil o 0,13 % na 1,2620 USD a prodloužil tak 0,88% pokles z předchozí seance.
Na offshore trhu dolar přidal 0,3 % na 7,2619 jüanu a přiblížil se tak 7,2694 jüanu, což je 7,5měsíční minimum z předchozího dne.
Analytici Citi označili stanovení středního kurzu na úrovni 7,2208 za „zatím nejsilnější projev oficiální nespokojenosti s tempem znehodnocování jüanu“, i když dodávají, že „pochybují, že to zabrání dalšímu růstu, protože se to v minulosti ukázalo jako neúčinné“.
Jinde se australský dolar do značné míry zbavil silnějších než očekávaných údajů o maloobchodních tržbách za květen a naposledy se obchodoval o 0,2 % výše na úrovni 0,66135 USD, čímž získal zpět klid po středečním propadu o 1,27 %.
Zdroj: Getty Images
Australská centrální banka (Reserve Bank of Australia) bude příští týden rozhodovat o své politice a po prudkém poklesu celkové inflace ve zprávě zveřejněné ve středu obchodníci snížili pravděpodobnost dalšího zvýšení sazeb na pouhou jednu ku třem.
GBP/JPY znovu získává úroveň 182,60, když konsoliduje vnitrodenní ztráty směřující ke čtvrtečnímu otevření v Londýně. Křížový měnový pár přitom tiskne mírný zisk na nejvyšší úrovně od konce roku 2015 a ztrácí tak vzestupnou dynamiku z poslední doby.
Naopak poslední oživení páru se zdá být nedosažitelné, pokud se nepodaří překonat prolomení kanálu z předchozího dne, a to překonáním hranice 183,000, která tvoří spodní linii výše zmíněného kanálu.
V návaznosti na to by růst směrem k poslednímu víceletému maximu poblíž 183,80 a k horní linii uvedeného kanálu poblíž 184,50 mohl přilákat kupce GBP/JPY.
Stojí za zmínku, že náběh páru GBP/JPY nad 184,50 umožňuje kupujícím zamířit k vrcholu z listopadu 2015 poblíž 188,80 a poté ke kulaté hodnotě 190,00.