Dolar je nastaven na silné čtvrtletní zisky; Powell zůstává jestřábí

Americký dolar se v pátek na začátku evropského obchodování stabilizoval, ale je na cestě k výrazným čtvrtletním ziskům, protože obchodníci očekávají, že americký Federální rezervní systém bude v průběhu roku dále zvyšovat úrokové sazby.

Dolarový index, který sleduje zelenou bankovku vůči koši šesti dalších měn se obchodoval nepatrně níže na úrovni 102,980, ale ve druhém čtvrtletí směřuje k růstu o přibližně 0,7 %.

Powell naznačuje další zvyšování sazeb

Předseda Fedu Jerome Powell se v posledních týdnech, včetně výročního zasedání Evropské centrální banky v Portugalsku na začátku tohoto týdne, vyjádřil jasně, že americká centrální banka po červnové pauze pravděpodobně obnoví cyklus zvyšování úrokových sazeb.

Ve čtvrtek zveřejněné údaje ukázaly, že americká ekonomika v prvním čtvrtletí rostla mnohem více, než se původně předpokládalo, zatímco údaje o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti naznačují stále silný trh práce.

„Komunikace centrálních bank na konferenci v portugalské Sintře tento týden zůstala poměrně jestřábí. Zdá se, že hlavním poselstvím je, že nízká míra nezaměstnanosti umožnila ekonomikám poměrně dobře snášet rozsáhlé cykly zpřísňování, což znamená, že inflace neklesla tak, jak se očekávalo,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.

„Očekávání ohledně délky trvání a konečné míry zpřísňování se revidují směrem nahoru. Nejdůvěryhodněji se tak děje ve Spojených státech, kde se zdá, že ekonomika dosahuje lepších výsledků.“

Zdroj: Getty Images

Později v pátek se pozornost zaměří na zveřejnění indexu výdajů na osobní spotřebu, oblíbeného ukazatele inflace Fedu, který by měl v květnu zůstat na stejné úrovni jako v předchozím měsíci, což Fed nutí udržovat vysoké sazby, aby omezil inflaci.

Červnový CPI eurozóny

V Evropě měnový pár EUR/USD před zveřejněním červnového indexu spotřebitelských cen za celou eurozónu vzrostl o 0,1 % na 1,0874.

Očekává se, že v červnu klesne na 5,6 % z květnových 6,1 %, ale německé spotřebitelské ceny v červnu vzrostly mnohem více, než se očekávalo, a to vzhledem k dominantnímu postavení německé ekonomiky vytváří možnost proinflačního překvapení.

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová začátkem tohoto týdne do značné míry potvrdila očekávání, že v červenci dojde k devátému zvýšení úrokových sazeb v řadě, a tento jestřábí tón by měl vést k růstu eura vůči dolaru o zhruba 1,7 % v tomto měsíci.

USD/CHF se nabízí k obnovení intradenního minima poblíž 0,8980, když konsoliduje týdenní zisky, druhé v řadě, směřující do páteční evropské seance. Pár švýcarského franku (CHF) přitom vykresluje nastavení trhu na švýcarské reálné maloobchodní tržby za květen a americký jádrový cenový index výdajů na osobní spotřebu (PCE) za květen, známý také jako oblíbený ukazatel inflace Federálního rezervního systému (Fed).

Britský HDP se zvyšuje

Zdroj: Getty Images

GBP/USD vzrostl o 0,2 % na 1,2633, přičemž šterlinková měna si připsala 1,4 % měsíčně, přestože hrubý domácí produkt za první čtvrtletí vzrostl jen o 0,1 %.

I přes tento slabý růst však obchodníci nadále počítají s dalším zvyšováním sazeb ze strany Bank of England, neboť míra inflace v zemi zůstala v květnu na 8,7 %, což je nejvyšší hodnota ze všech hlavních vyspělých ekonomik.

Japonskému jenu hrozí vysoká čtvrtletní ztráta

USD/JPY klesl o 0,1 % na 144,64 a ustoupil tak poté, co na začátku asijského obchodování dosáhl maxima 145,07, což je jeho nejnižší hodnota za posledních sedm měsíců, ale stále směřuje ke čtvrtletní ztrátě více než 8 %.

Páteční údaje ukázaly, že jádrové spotřebitelské ceny v Tokiu vzrostly v červnu o 3,2 % oproti předchozímu roku, což je opět nad 2% cílem Bank of Japan, ale nový guvernér Kazuo Ueda prohlásil, že centrální banka bude ještě nějakou dobu udržovat svou uvolněnou měnovou politiku.

Jinde se rizikově citlivý AUD/USD zvýšil o 0,2 % na 0,6629 v souvislosti se spekulacemi, že Reserve Bank of Australia příští týden zvýší sazby, aby omezila lepkavou inflaci, zatímco USD/CNY klesl na 7,2521 po slabších než očekávaných údajích o indexu nákupních manažerů v Číně.