Dolar posiluje, protože zápis z jednání Fedu podporuje názory na zvýšení sazeb

Dolar se ve čtvrtek zvýšil poté, co zápis z posledního zasedání Federálního rezervního systému USA posílil sázky na zvýšení úrokových sazeb v tomto měsíci, zatímco široká nálada v Asii, která je zaměřena na snížení rizika, poskytla určitou podporu japonskému jenu.

Ve středu zveřejněný zápis z červnového zasedání Fedu ukázal, že naprostá většina tvůrců měnové politiky očekává další zpřísnění měnové politiky v USA, přestože se minulý měsíc shodli na zachování úrokových sazeb na stejné úrovni.

To vedle výnosů státních dluhopisů poslalo dolar mírně vzhůru, zatímco akcie se propadly, protože vzrostla očekávání, že Fed bude tento měsíc pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb a že sazby zůstanou vyšší po delší dobu, aby zkrotil inflaci.

Euro bylo naposledy o 0,09 % níže na 1,0843 USD, zatímco šterlinková měna mírně klesla na 1,02702 USD.

EUR/GBP se zotavuje z nejnižší úrovně za poslední dva týdny a zároveň se připravuje na první denní zisky po třech dnech kolem 0,8545 v ranních hodinách čtvrteční evropské obchodní seance. Křížový měnový pár přitom jásá nad silnými údaji o německých továrních zakázkách. Zdá se však, že guvernér Bank of England (BoE) Andrew Bailey zpochybňuje korekční odraz, přestože se mu to v poslední době nedaří.

Stojí za zmínku, že poslední měsíční průzkum spotřebitelských inflačních očekávání Evropské centrální banky (ECB) naznačuje, že inflační očekávání spotřebitelů v eurozóně v květnu dále poklesla. Tvůrce politiky Evropské centrální banky (ECB) a šéf Bundesbanky Joachim Nagel i německý kancléř Olaf Scholz však navrhují vyšší sazby.

Index amerického dolaru posílil o 0,02 % na 103,36.

Zdroj: Getty Images

„Zápis z jednání FOMC se zdál být jestřábí a někteří členové výboru se vyslovili pro zvýšení sazeb, ačkoli pro ně nakonec nikdo nehlasoval,“ uvedl Alvin Tan, vedoucí asijské devizové strategie ve společnosti RBC Capital Markets.

„Posílilo to dojem, že červnová pauza byla jen dočasná.“

Podle nástroje CME FedWatch trhy nyní počítají s 89% pravděpodobností, že Fed na svém zasedání koncem tohoto měsíce zvýší sazby o 25 bazických bodů.

Japonský jen však vůči dolaru vyskočil o více než 0,5 % na 143,86, neboť obavy o výhled globálního růstu v důsledku agresivních cyklů zpřísňování měnové politiky ze strany hlavních centrálních bank ovlivnily chuť k riziku.

Japonská měna je tradičně považována za bezpečné aktivum.

„(Jen) byl silnější v režimu snižování rizika, protože obavy z dalšího zpřísnění mohou mít vliv na růst a riziková aktiva,“ uvedl Christopher Wong, měnový stratég OCBC.

„To je do značné míry v souladu s naší obavou, že obavy z globálního růstu a delšího růstu sazeb zůstávají nedotčeny a mohou omezit chuť k riziku.“

Zdroj: Getty Images

Australský dolar klesl o 0,02 % na 0,6652 USD poté, co se v předchozí seanci propadl o více než 0,5 % v návaznosti na průzkum v soukromém sektoru, který ukázal, že aktivita v čínských službách v červnu rostla nejpomaleji za posledních pět měsíců.

Novozélandský dolar posílil o 0,11 % na 0,61855 USD.

„Aussie je v současné době velmi citlivý na každou zprávu z Číny,“ řekl Sean Callow, hlavní měnový stratég společnosti Westpac.

„Od té doby, co jsme se dočkali toho oživení v sektoru služeb (v Číně)… to bylo trochu nejednotné a myslím, že trhy si prostě nejsou zcela jisté, zda to čínská vláda myslí se stimulací ekonomiky vážně.“

Čínský jüan naposledy na offshore trhu nakoupil za 7,2581 za dolar, když v předchozí seanci klesl o zhruba 0,4 %. Centrální banka tento týden již počtvrté v řadě stanovila další silnější než očekávaný středový fixing, což je podle obchodníků snaha zabránit příliš rychlému a silnému oslabení jüanu.