Legendární investor, který má zkušenosti s velkými burzovními krachy, říká, že trh směřuje k prasknutí bubliny, podobné krizím z let 1929 a 2000.
Britský miliardář Jeremy Grantham je spoluzakladatelem společnosti pro správu investic GMO, která údajně spravuje aktiva v hodnotě přibližně 65 miliard dolarů.
Grantham, jehož majetek se odhaduje na 1 miliardu dolarů, dříve odhadoval pravděpodobnost krachu akciového trhu na 85 %, ale od té doby ji snížil na 70 %.
Navzdory poklesu tohoto čísla je Grantham přesvědčen, že trh vytvořil dokonalou bouři pro splasknutí bublin – například cen aktiv -, ale uvedl, že nástup umělé inteligence toto splasknutí oddálil.
V rozhovoru pro WealthTrack, který byl zveřejněn o víkendu, Grantham, který se specializuje na dlouhodobé investiční strategie, uvedl, že akcie téměř deset let těžily z „téměř dokonalého“ prostředí.
„Zajímají mě pouze opravdu velké bubliny jako 1929, 2000 a 2021, což jsou tři starší bubliny na americkém akciovém trhu. Všechny jsme si pěkně odškrtli,“ řekl.
Grantham, který nyní vede rodinnou nadaci vlastního jména, jež se specializuje na ekologické investice, uvedl, že tyto „škatulky“ jsou období dlouhého hospodářského vzestupu, silného býčího trhu a vysokých zisků.
Zdroj: Getty Images
V každém z těchto scénářů Grantham poukazuje na to, že po trzích následovala „prudká cesta dolů“.
V roce 1929 to byl Černý čtvrtek, kdy bylo z trhu během jediného dne vymazáno 14 miliard dolarů, v roce 2000 ztratil Nasdaq za necelé dva roky 76,81 % své hodnoty a v roce 2021 se podobně propadl o 10 %.
Grantham uvedl, že rally před jím předpovídaným krachem byla „celá přítomná a správná“, a poukázal na to, že index S&P 500 zaznamenal v červnu 20% nárůst oproti svému říjnovému minimu.
Granthamovy chmurné předpovědi se již několikrát ukázaly jako správné.
Před dvěma lety Grantham podobně řekl serveru WealthTrack, že očekává bublinu „epických“ rozměrů, protože řada různých trhů se obchoduje na extrémních úrovních: různě trh s bydlením, „memetický“ akciový trh a trh s dluhopisy operující na extrémních minimech.
O rok později došlo u mnoha z těchto aktiv k výrazným korekcím, přičemž akcie motivované memy, jako například divadelní společnost AMC, zaznamenaly do léta masivní propad.
Dopad takové imploze by se mohl pohybovat v jakémkoli rozsahu od zpustošení krachu v roce 1929 až po „slušnou“ recesi v roce 2000, zpochybnil Grantham: „Jak rychle a jak dlouho půjde ekonomika dolů? Jak nízko klesnou ziskové marže?
„Už klesly o slušný kus, ale mohou být ještě mnohem horší. A jak špatně na tom budou další ekonomické proměnné: potíže v rámci globálního obchodu, potíže s Čínou, potíže s válkou. A jak se to projeví? To je velmi těžké říct.“
Zdroj: Unsplash
„Minibublina A.I.“
Grantham uvedl, že je „znepokojen“ vznikem takzvané minibubliny, která se nafoukla v důsledku disruptorů v technologickém průmyslu.
Podniky jako Microsoft – který v dubnovém hovoru k výsledkům hospodaření padesátkrát zmínil výraz „umělá inteligence“ – zaznamenaly masivní růst ceny svých akcií.
Meta se těší podobným výnosům, přičemž majetek generálního ředitele Marka Zuckerberga vzrostl přibližně o 40 miliard dolarů – díky akciím, které vlastní v této platformě – od doby, kdy učinil oznámení o odklonu od Metaverse a zaměření se na produkty a služby umělé inteligence.
Grantham uvedl, že si v současné době není jistý, zda bude A.I. „dostatečně rychlá a silná“, aby zabránila prasknutí bubliny na trhu.
Investiční expert uvedl, že vznik technologií, jako je ChatGPT, byl důvodem, proč snížil svou předpověď „směšně vysoké“ 85% šance, že trh praskne, na 70 %.
Nicméně oponoval, že rallye na poli umělé inteligence je tržní výklenek, a vysvětlil to: „Bůh ví, že to bylo složité ještě předtím, než A.I. zvedl svou ošklivou hlavu. Měli jsme inflaci, Fed, jak rychle půjdou sazby nahoru, jak daleko půjdou nahoru, jak dopadne válka – to je pořád dokola.
„Teď máme od ChatGPT a října a listopadu loňského roku nový malý příval zájmu, který je velmi koncentrovaný.“
Zdroj: Getty Images
Jak daleko tato technologie zajde, aby změnila chod trhu, záleží na tom, koho se zeptáte, podotkl Grantham s tím, že existuje „změť“ názorů na to, jak tato technologie ovlivní společnost.
„Někteří z nejchytřejších lidí na planetě tvrdí, že je to celé nesmysl, že je to jen papoušek, který se učí metodou pokusů a omylů. Jiní lidé říkají, že to všechno změní, že to zdvojnásobí produktivitu a všechno mezi tím,“ řekl Grantham.
Grantham se domnívá, že umělá inteligence nefunguje ve stejném časovém měřítku jako bublina v blízké budoucnosti, kterou předpovídá: „Máme tu rok nebo dva na to, abychom zažili poměrně tradiční bublinu, která ztrácí vzduch, poměrně tradiční recesi a poměrně tradiční pokles ziskových marží a nějaký smutek na akciových trzích. To můžeme udělat dříve, než se projeví skutečné účinky umělé inteligence.“